Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego na UŁ i PŁ nie ma lektoratu ma pierwszym semestrze?

Maciej Kałach
Za lektoraty na Uniwersytecie Łódzkim odpowiada Studium Języków Obcych
Za lektoraty na Uniwersytecie Łódzkim odpowiada Studium Języków Obcych Grzegorz Gałasiński
Studenci przyjmowani na studia zaraz po maturze powinni już od października rozpoczynać lektorat z języka obcego. Inaczej zapomną słów i gramatycznych zasad zapamiętanych podczas nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Przynajmniej tak uważa nasz Czytelnik, ojciec pierwszoroczniaka z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

- Wzburzyłem się, kiedy syn powiedział, że na kierunku gospodarka przestrzenna lektorat prowadzony jest dopiero od drugiego roku - mówi nasz Czytelnik. - Może uczelni chodzi o minimalizację kosztów nauczania języków przez "odsianie" tych, którzy nie poradzą sobie z zaliczeniem pierwszych dwóch semestrów? Ale przecież nie każdego rodzica stać na opłacanie kursu dla dziecka przez rok z własnej kieszeni.

O odpowiedź poprosiliśmy Tomasza Boruszczaka, rzecznika UŁ. Ten informuje, że co do zasady lektoraty uruchamiane są na drugim semestrze studiów, aby razem z licencjatem jego posiadacz miał umiejętności językowe na poziomie B2, bo to wynika z przepisów. W pierwszym semestrze Studium Języków Obcych UŁ przeprowadza tzw. testy poziomujące, pozwalające określić stopień zaawansowania wiedzy każdego studenta.

Co z pretensjami naszego Czytelnika? Tomasz Boruszczak przyznaje, że na Uniwersytecie Łódzkim zdarzają się przypadki rozpoczynania lektoratu od trzeciego semestru. - Co może np. wynikać ze znacznej fluktuacji grup studentów na danym kierunku w pierwszym i drugim semestrze studiów - tłumaczy Boruszczak.

Politechnika Łódzka, zgodnie z decyzją swojego senatu, zazwyczaj rozpoczyna lektoraty od drugiego albo trzeciego semestru. Językowe zajęcia kończą się tam na czwartym lub piątym semestrze. Wyjątek to m.in. chemia budowlana, gdzie lektorat zaczyna się już na starcie studiów.

Powodów takiej organizacji kształcenia politechnika podaje kilka. Pierwszy z nich to zamierzenie, aby lektorat kończył się tuż przed wyjazdem za granicę - na wymianę w ramach programu Erasmus. Uczelnia twierdzi też, że lepiej zaczynać lektorat później, bo absolwent studiów inżynierskich zacznie mówić biegle w języku obcym tuż przed swoim wejściem na rynek pracy.

Lektoratu na politechnice, co do reguły, nie ma w pierwszym semestrze także po to, aby w tym czasie... słabszy student nadrobił zaległości ze szkoły średniej.

Jak wyjaśnia uczelnia, może to robić z pomocą interaktywnej platformy PŁ lub przez udział w lektoracie starszych roczników tej uczelni jako wolny słuchacz.

Lektoraty w planach studentów na pierwszy semestr znajdujemy na każdym Wydziale Uniwersytetu Medycznego. - Przerwa w nauczaniu języka obcego oznaczałaby konieczność powtarzania materiału ze szkoły średniej. Tylko przy zachowaniu ciągłości nauczania języka jesteśmy w stanie zachować wysoki poziom oraz zapoznać naszych studentów ze specjalistyczną terminologią czy strukturami gramatyczno-leksykalnymi - uważa Joanna Orłowska, dyrektor biura rektora Uniwersytetu Medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki