Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drążenie tunelu średnicowego będzie opóźnione o kolejny rok? NOWE FAKTY, ZDJĘCIA

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Drążenie tunelu trwa, ale dotrzymanie terminu grudzień 2022 wydaje się bardzo mało prawdopodobne.
Drążenie tunelu trwa, ale dotrzymanie terminu grudzień 2022 wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Krzysztof Szymczak, Piotr Papiernik
Ministerstwo Infrastruktury liczy się z istotnymi opóźnieniami budowy tunelu, jednak nie powinno ono zagrozić możliwości uzyskania dotacji unijnej, której granicznym terminem jest 31 grudnia 2023 roku.

Łódzki poseł na Sejm RP Krzysztof Piątkowski złożył interpelację w sprawie budowy tunelu średnicowego i spodziewanych opóźnień w jego realizacji. Odpowiedzi udzielił z upoważnienia Ministra Infrastruktury Sekretarz Stanu Rafał Weber. Z pisma, do jakiego dotarliśmy wynika, że ministerstwo liczy się z istotnymi opóźnieniami budowy tunelu, jednak nie powinno ono zagrozić możliwości uzyskania dotacji unijnej, której granicznym terminem jest 31 grudnia 2023 roku.

Obecnie obowiązującym terminem zakończenia budowy tunelu jest 22 grudnia 2022 roku. Eksperci szacują, że budowa może być spóźniona o około rok. Ministerstwo uspokaja: nie ma zagrożenia przekroczenia terminów wymaganych do rozliczenia dotacji unijnej, choć jednocześnie przyznaje, że opóźnienia są bardzo prawdopodobne.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DRĄŻENIA TUNELU - KLIKNIJ W GALERIĘ

Drążenie tunelu trwa, ale dotrzymanie terminu grudzień 2022 wydaje się bardzo mało prawdopodobne.

Drążenie tunelu średnicowego będzie opóźnione o kolejny rok?...

- Zamawiający oraz wykonawca starają się wszelkimi możliwymi środkami zakończyć realizację zadania w planowanym terminie, jednakże z uwagi na podjęcie decyzji o budowie trzeciego przystanku Łódź Koziny, jak również wystąpienie epidemii COVID-19, może zaistnieć ryzyko niedotrzymania umownego terminu - informuje Rafał Weber.
A jak wygląda obecnie harmonogram kolejnych etapów robót przy budowie tunelu?

- W III kwartale 2021 r. planowane jest rozpoczęcie prac przy budowie komory demontażowej dla tarczy 12,7 m przy dworcu Łódź Fabryczna, w IV kwartale 2021 r. planowane jest rozpoczęcie drążenia tunelu od ul. Stolarskiej w kierunku stacji Łódź Żabieniec - informuje Ministerstwo Infrastruktury. - W I kwartale 2022 r. planowane jest drążenie ostatnich odcinków tuneli. Równolegle w wydrążonych tunelach będzie instalowana infrastruktura torowa, energetyczna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i teletechnika oraz będą przeprowadzane próby i testy umożliwiające oddanie nowo wybudowanej infrastruktury do eksploatacji.

W trakcie realizacji inwestycji wykonawca ma obowiązek zabezpieczyć istniejące obiekty. Ma też obowiązek zapewnić na czas wykonywania robót budowlanych odpowiednią ochronę mienia mieszkańców oraz ochronę użytkowników obiektów w razie konieczności ich czasowej eksmisji.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drążenie tunelu średnicowego będzie opóźnione o kolejny rok? NOWE FAKTY, ZDJĘCIA - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki