Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwanaście premier w nowym sezonie Teatru im. S. Jaracza w Łodzi WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi wkroczył w jubileuszowy, 135. sezon artystyczny. Scena ma w planach aż dwanaście premier.

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi to scena z niezwykle bogatą historią i ogromnym dorobkiem. Jego początki sięgają roku 1888, kiedy to z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego powstała polska stała scena. W tym roku Teatr Jaracza rozpoczął więc swój 135. sezon artystyczny. To jubileusz, który wyjątkowo zobowiązuje.

- Na ten sezon zaplanowaliśmy 12 premier, w tym uroczystą, realizowaną specjalnie z myślą o jubileuszu premierę „Burzy” Williama Szekspira - zapowiada Michał Chorosiński, któremu 1 września oficjalnie rozpoczął się pięcioletni kontrakt dyrektora Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. - Przewidujemy też uhonorowanie nagrodami zasłużonych pracowników różnych zespołów teatru.

Pierwszą premierą jubileuszowego sezonu będzie monodram Agnieszki Skrzypczak „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena, który wyreżyseruje Filip Gieldon. Aktorka współpracowała już z tym reżyserem przy okazji swojego debiutanckiego, znakomitego monodramu „Marzenie Nataszy”, który był na afiszu aż dziesięć lat. Bohaterką nowego spektaklu jest Ifka, młoda dziewczyna niestroniąca od alkoholu, nienawidząca świata i ludzi. - Bardzo łatwo tej dziewczynie przykleić łatkę złej osoby, ja jednak chciałabym, żebyśmy zobaczyli, co się kryje pod tą postawą - mówi Agnieszka Skrzypczak.

Premiera już 23 września na Małej Scenie (21 i 22 września odbędą się pokazy przedpremierowe).

W październiku widzowie zobaczą „Kartotekę” Tadeusza Różewicza. Spektakl, który ma być rozgrywany w poetyce surrealizmu, reżyseruje norweski artysta Rolf Alme. W obsadzie znaleźli się: Aleksandra Posielężna, Maja Polka, Krystian Pesta, Wiktor Piechowski i Łukasz Stawowczyk. Premiera 14 października na Scenie Kameralnej, ale już 9 października przedstawienie weźmie udział w festiwalu „3 x Różewicz” w Radomsku.

Kolejna propozycja „Jaracza” to zaplanowana na listopad premiera „Dnia Walentego” Iwana Wyrypajewa, w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jak zapowiada teatr, będzie to nostalgiczna opowieść o nieszczęśliwej miłości, o przewrotności losu, niespełnionych marzeniach, tęsknotach i samotności. Warto przypomnieć, że Magdalena Piekorz to autorka głośnego filmu „Pręgi” z 2004 roku.
4 listopada odbędzie się jubileuszowa premiera „Burzy” Williama Szekspira. Reżyserii podjął się Ivan Krejčí, pochodzący z Czech reżyser i dyrektor Teatru Kameralnego Arena w Ostrawie. W spektaklu zagrają: Natalia Klepacka, Joanna Koc, Agnieszka Skrzypczak, Zofia Stafiej, Elżbieta Zajko, Mikołaj Chroboczek, Hubert Jarczak, Robert Latusek, Mateusz Czwartosz/Paweł Paczesny, Mariusz Siudziński, Mariusz Słupiński, Bogusław Suszka, Krzysztof Wach i Andrzej Wichrowski.

- Sięgamy również po polską klasykę - dodaje Antoni Winch, kierownik działu literackiego Teatru Jaracza. - W grudniu widzowie zobaczą komedię Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje”, w zaskakującej interpretacji Grzegorza Kempinsky’ego. - W styczniu zaś zaprezentujemy „Horsztyńskiego” Juliusza Słowackiego, którego wyreżyseruje Krzysztof Prus.

Mocny tytuł wejdzie do repertuaru Teatru Jaracza w styczniu - będzie to „Rodzeństwo” Thomasa Bernharda w reżyserii Artura Urbańskiego. Częścią styczniowych Dni Pamięci będzie natomiast premiera spektaklu „Dwoje” Rona Elisha w reżyserii Artura Hoffmana.

W planach są także realizacje komedii „Kasta la Vista” w reżyserii Jacka Bończyka (premiera w lutym) oraz w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich Proscenium - spektakli „Tańce w Ballybeg” Briana Friela i bajki „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita.
W maju, na zakończenie jubileuszowego sezonu, ma się odbyć premiera „Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Anny Wieczur. Sezon czas zacząć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki