Nasza Loteria

Startuje nowy sezon artystyczny w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Teatr Powszechny w Łodzi rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Nie zabraknie premier oraz docenionych konkursu i festiwalu.

Już 20 października Teatr Powszechny na Dużej Scenie zaprezentuje prapremierę komedii „Pozory”. To nowe przygody uwielbianej przez publiczność pomocy domowej Nadii (w tej roli oczywiście Arkadiusz Wójcik).

- Rozwijamy nasz teatralny serial, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów - mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego. - Specjalnie dla nas sztukę Marca Camolettiego na nowo przetłumaczył Bartosz Wierzbięta. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu z Nadią, akcję spektaklu przenosimy do łódzkich i podłódzkich realiów.

Tym razem Nadia rozpoczyna współpracę z nowym pracodawcą - uznanym producentem filmowym, który razem z żoną ma dom w Żabiczkach pod Łodzią. - Spektakl stawia pytania między innymi o to, na ile prawda pomaga nam w życiu, a na ile nam przeszkadza? Czemu stwarzamy pozory, dlaczego przybieramy pozy? Czemu żyjemy w świecie półprawd? Czy w ten sposób chcemy się przed czymś uchronić? Czy to forma bezpiecznej ucieczki? - wyjaśnia reżyser Jakub Przebindowski.

Teatr Powszechny kontynuuje również współpracę z wydziałem reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, w ramach której studenci i absolwenci realizują na Małej Scenie premiery współczesnych komedii.

- W moim odczuciu bardzo ważne jest, aby młodzi twórcy zainteresowani komedią mieli przestrzeń do poszukiwań nowej, autorskiej estetyki gatunku - podkreśla Ewa Pilawska. - Stwarzanie przestrzeni do tych poszukiwań to także misja Polskiego Centrum Komedii. W tym sezonie zapraszamy na „Korepetycje z miłości” Flavii Coste w reżyserii Sławomira Narlocha.

Prapremiera polska sztuki odbędzie się w grudniu na Małej Scenie. W kameralnej opowieści o poszukiwaniu miłości i akceptacji padają fundamentalne pytania o istotę związków. Sławomir Narloch podkreśla: - Będzie to spektakl o miłości. O naturze uczucia, które rozpięte jest między młodzieńczą fantazją a ciężką pracą, polegającą na cierpliwości i trosce o drugą osobę.

Rok 2024 Teatr Powszechny otworzy prapremierą spektaklu „Bim Bom Boom. Pracoholiczna komedia romantyczna”.

- Będzie to spektakl o miłości w czasach algorytmów, historia pary, która poznaje się dzięki „cyberswatce”. Gdy Hania zachodzi w ciążę, a Dariusz rozpoczyna pracę w korporacji zarządzanej przez zaborczą Laurę, algorytmy miłosne zostają poddane próbie. Ratunkiem przed komercjalizacją miłości i rozpadem związku stanie się teatrzyk studencki Bim Bom - mówi reżyser i autor sztuki Michał Walczak.

Teatr Powszechny zaprosi również na komedię francuską („Uciekinierki” Pierre’a Palmade’a i Christophe’a Duthurona z Beatą Ziejką i Barbarą Szcześniak) i angielską („Nic nie gra” Henry’ego Lewisa, Jonathana Sayera i Henry’ego Shieldsa, ukazującą kulisy teatru).

Wyjątkowym projektem będzie prapremiera sztuki Anny Wakulik w reżyserii Adama Orzechowskiego. Punktem wyjścia dla autorki będzie łódzka, fabrykancka rodzina Biedermannów - szczególnie postać Brunona Biedermanna (ostatniego właściciela rodzinnych zakładów przy ulicy Kilińskiego) oraz jego córki, Maryli, polskiej działaczki niepodległościowej niemieckiego pochodzenia.

- Maryla Biedermann w niezwykły sposób zapisała się w historii Łodzi i Polski. W czasie drugiej wojny światowej działała w Armii Krajowej i w konspiracji przeciwko nazistom. Zginęła tragicznie razem ze swoją rodziną w momencie wkroczenia Armii Czerwonej do Łodzi w 1945 roku. To historia, którą chcemy opowiedzieć, aby przypomnieć historię kolejnej niezwykłej łodzianki; kobiety, dla której godność i ideały były najważniejsze - zaznacza Ewa Pilawska.

Anna Wakulik natomiast dodaje: - Samobójstwo Brunona Biedermanna i zabójstwo jego żony Luise oraz córki Maryli można interpretować na wiele sposobów - najciekawszym, bo żywym i dzisiaj, wydaje się piętrowy konflikt tożsamości w tych ludziach i pomiędzy nimi.

W tym sezonie Teatr Powszechny rozpocznie też prace nad sztukami wyłonionymi w 7. edycji konkursu „Komediopisanie”. Wiosną odbędzie się jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, której tematem będą „Festiwale teatralne”. Zaplanowano także kolejne premiery „Teatru dla niewidomych i słabo widzących” oraz nowy spektakl w ramach edukacyjnego cyklu „Dziecko w sytuacji”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki