Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKSPERT RADZI: Kiedy obowiązuje okres ochronny przed wypowiedzeniem?

Andrzej Śmigielski, adwokat
Andrzej Śmigielski, adwokat Izby Łódzkiej www.adwokatmecenas.pl
Andrzej Śmigielski, adwokat Izby Łódzkiej www.adwokatmecenas.pl Archiwum
Mam 39-letni staż pracy (rocznik 1954). Od grudnia 2011 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim i wiem, że będę niezdolna do pracy do czerwca 2012 r. Chciałam złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, gdyż nie czuje się jeszcze na siłach wrócić do pracy. Takie świadczenie może zostać przyznane do 3, 4 miesięcy, a później przedłużane nawet do roku. Wobec powyższego, jeśli zostanie przyznane mi świadczenie rehabilitacyjne, to czy pracodawca może zwolnić mnie z pracy na podstawie art. 53 § 1 kp. czy też jestem w tzw. "okresie chronionym" i czy po zmianie przepisów w ogóle jest coś takiego jak "okres chroniony" przed odejściem na emeryturę? Joanna Z.

Ustawodawca przewidział szczególną ochronę trwałości stosunku pracy, dla pracowników którym brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudniania umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 kodeksu pracy).

Jest to tzw. okres ochronny, jednakże chroni on pracownika tylko przed rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem. Dyspozycja przepisu art. 39 kodeksu pracy nie dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a więc z powodu niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. W niniejszej sprawie pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lib b) kodeksu pracy, a więc po spełnieniu następujących warunków:

1.pracownik jest niezdolny do pracy wskutek choroby,
2.niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - co do zasady 6 miesięcy,
3.pracownik pobiera świadczenie rehabilitacyjne przez 3 miesiące

W rezultacie pracodawca może rozwiązać pracownikowi umowę o pracę co do zasady po upływie 9 miesięcy niezdolności do pracy.

Należy jeszcze poczynić istotne zastrzeżenie - nie można rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem w ciągu opisanych powyżej 9 miesięcy, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolności do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, już w sytuacji gdy niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki