Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ericsson zbuduje testową sieć 5G w Politechnice Łódzkiej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Środowemu spotkaniu w siedzibie firmy Ericsson towarzyszyły prezentacje jej pracowników, dotyczące zastosowania sieci 5G
Środowemu spotkaniu w siedzibie firmy Ericsson towarzyszyły prezentacje jej pracowników, dotyczące zastosowania sieci 5G Krzysztof Szymczak
Ericsson, międzynarodowy koncern informatyczny, poinformował w środę (14 listopada), że zaprojektował sieć 5G dla kampusu Politechniki Łódzkiej. Jej zbudowanie sprawi, że naukowcy i przedsiębiorcy z naszego regionu jako pierwsi w Polsce skorzystają z superszybkiego internetu, który w przyszłości umożliwi m.in. sterowanie systemami samochodów autonomicznych czy likwidacji klęsk żywiołowych.

Łódzki oddział międzynarodowego koncernu z branży nowoczesnych technologii Ericsson był w środę gospodarzem konferencji, na której jego przedstawiciele – wraz z władzami Politechniki Łódzkiej – ogłosili wspólny program 5G dla stolicy naszego regionu. Pod pojęciem 5G kryje się nowa generacja internetu, pozwalająca na przesyłanie danych nawet 20 razy szybciej niż poprzedniczka (czyli sieć LTE). Dzięki takiej prędkości możliwe jest jeszcze większe oparcie pracy fabryk na robotach czy nawet tworzenie się „inteligentnych miast” –zarządzających przez internet np. komunikacją zbiorową, czy systemem oceny zanieczyszczenia powietrza.

Spotkanie w łódzkiej siedzibie Ericssona to kolejny rozdział planowania wdrożenia w mieście 5G. Zaczęło się przed rokiem – z dużym przytupem – bo w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji „Strategia 5G dla Polski” Łódź została opisana wprost „jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce”. Takie strategie musi opracować każdy z krajów unijnych, przygotowujących się do wdrożenia nowej generacji internetu.

Czytaj więcej: minister cyfryzacji rekomendował Łódź jako pierwsze miasto do pilotażu sieci 5G.

Jednak przez rok rządowa koncepcja się zmieniła (podobnie jak minister cyfryzacji – Anna Streżyńska straciła to stanowisko na rzecz Marka Zagórskiego).

Marcin Cichy, obecny w środę w Łodzi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wyjaśnił, że testy mogą być prowadzone w szeregu lokalizacji w Polsce, natomiast rządowe agendy czekają na najlepsze inicjatywy, które mogą pojawić się w różnych miastach. Taką inicjatywą jest współpraca Ericssona i Politechniki Łódzkiej.

Dotąd Ericsson bezpłatnie zaprojektował sieć testową dla kampusu PŁ. Ma ona służyć badaniom możliwości 5G wewnątrz uczelni, ale i na zewnątrz – w środę w siedzibie Ericssona pojawili się także przedsiębiorcy działający w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej: dopytywali m.in. o możliwości zarządzania, dzięki 5G, dostawami energii do swoich zakładów.

Przed miesiącem politechnikę odwiedził Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Obiecał uczelni 8 mln zł na testy 5G w latach 2018-2019. Kwota ta umożliwi zbudowanie systemu 5G w PŁ przez firmę Ericsson. Politechnika chce testować dzięki 5G m.in. nowe systemy sterowania laboratoriami czy oświetleniem. Prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ, traktuje obietnicę ze strony Marka Zagórskiego jako potwierdzenie wyjątkowej roli Łodzi we wdrażaniu 5G.

Minister cyfryzacji z wizytą w PŁ

Aktualna koncepcja Marka Zagórskiego przewiduje komercyjne (zatem dla klientów indywidualnych i dla firm, które nie były zaangażowane w testy) wprowadzenie sieci 5G w Polsce w roku 2022. Ma to nastąpić na obszarze do 20 miast. Szczegóły, w tym tempo wprowadzania 5G, zależy od pokonania szeregu przeszkód - związanych z m.in. przyznawaniem pasm częstotliwości, nowelizacją przepisów dotyczących pola magnetycznego czy z chęcią do współpracy i współfinansowania inwestycji ze strony prywatnych operatorów internetu.

Czytaj także: konkurs dla studentów na wykorzystanie możliwości internetu 5G

Środowemu spotkaniu w siedzibie firmy Ericsson towarzyszyły prezentacje jej pracowników, dotyczące zastosowania sieci 5G. Inżynierowie opowiadali nad makietą „inteligentnego miasta” m.in. o planach – spółki kolejowej w Szwajcarii – wprowadzenia bezzałogowych składów. Obraz sprzed pociągu ma być przekazywany do operatora systemu z taką jakością, że pozwoli to na bezpieczne prowadzenie podróży, w tym dostosowanie szybkości składu do warunków jazdy czy na decyzję o zmianie toru jazdy. Obecna sieć – LTE nie gwarantuje ciągłości transmisji danych i jej odpowiedniej prędkości.

Inne zastosowanie 5G dotyczy akcji ratowniczych. Np. strażacy wyposażeni w wirtualne gogle, umożliwiające ocenę sytuacji nawet w zadymionym wnętrzu, będą przekazywać obraz z takich gogli do bazy zarządzającej operacją. To umożliwi dowódcy akcji podejmowanie lepszych decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki