Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe 2024. Czy szef może nie puścić cię na urlop? Czy może kazać wracać w trakcie urlopu? Co w takiej sytuacji z opłaconym wyjazdem?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Pracodawca ma prawo przesunąć termin twojego urlopu nawet na krótko przed jego rozpoczęciem
Pracodawca ma prawo przesunąć termin twojego urlopu nawet na krótko przed jego rozpoczęciem 123RF
Czy pracodawca może pokrzyżować twoje plany na ferie i nie puścić cię na urlop? Niestety, tak. Nie ma tu znaczenia, że wcześniej zaplanowałeś urlop i uprzedziłeś o swoich planach pracodawcę. Niestety, może też już w trakcie urlopu kazać ci z niego wracać.

Przesunięcie urlopu

Masz zaplanowany urlop? Nie ciesz się za wcześnie! Pracodawca ma prawo przesunąć termin twojego urlopu nawet na krótko przed jego rozpoczęciem. W takiej sytuacji nie pozostanie ci nic innego, jak rozpakować walizki, zmienić plany i wrócić do pracy.

Zgodnie z art. 164 Kodeksu pracy zaplanowany urlop może zostać przesunięty zarówno na wniosek pracownika, jak i z inicjatywy pracodawcy.

Przepisy określają, że pracodawca ma prawo zrobić to jedynie wówczas, gdy jest to uzasadnione szczególnymi potrzebami a nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Kiedy więc pracodawca może zdecydować się na przesunięcie twojego urlopu? Takich sytuacji może być wiele. Najczęściej do przesunięcia urlopu dochodzi wówczas, gdy znaczna część załogi jednocześnie pójdzie na zwolnienia lekarskie. Wówczas twoja obecność w pracy może być konieczna i szef nie udzieli ci urlopu w zaplanowanym terminie.

Pracodawca ma prawo przesunąć termin twojego urlopu nawet na krótko przed jego rozpoczęciem

Ferie zimowe 2024. Czy szef może nie puścić cię na urlop? Cz...

Przesunięcie urlopu może być uzasadnione także w sytuacji, gdy co prawda nikt z twoich kolegów nie pójdzie na zwolnienie lekarskie, ale firma dostanie nawał pilnych zamówień i twoja obecność w pracy będzie konieczna.

Odwołanie z urlopu

Nawet to, że już zacząłeś urlop nie jest gwarancją, że szef nie każe ci go przerwać. Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeśli jego obecności wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Mogą wchodzić tu w grę m.in. okoliczności wskazane przy okazji omawiania przesunięcia urlopu – choroba współpracowników lub nagły nawał zamówień.

Niestety, jeśli pracodawca wskaże takie okoliczności i zażąda, abyś wrócił z urlopu w jego trakcie, musisz to zrobić.

Zwrot kosztów wyjazdu

Co ze zwrotem kosztów wyjazdu? W przypadku odwołania z urlopu sprawa jest jasna. Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. To daje pracownikowi podstawę do żądania od szefa zwrotu kosztów przerwanego wypoczynku.

Co jednak z przesunięciem terminu urlopu, o którym dowiedzieliśmy się jeszcze przed jego rozpoczęciem? Wówczas też przyjmuje się, że zmiana terminu zaplanowanego urlopu z przyczyn leżących po stronie pracodawcy wiąże się z obowiązkiem pokrycia przez niego kosztów, które pracownik poniósł w bezpośrednim związku z tą sytuacją. Odpowiednie zastosowanie znajdą przepisy dotyczące odwołania z urlopu.

Podstawa prawna

Ustawa Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 roku poz. 1465)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki