„Poprzez działania artystyczne, te współbrzmiące i te pozostające w kontraście, przyjrzymy się technikom współistnienia i konfliktom. Zastanowimy się czy umiemy świadomie dostrzec i akceptować inność często zniekształconą przez stereotypy, porozmawiamy o możliwości dialogu pomimo różnic pokoleniowych, odmiennych poglądów, innego spojrzenia na sztukę” - zapowiadają organizatorzy festiwalu.
Program przedsięwzięcia tradycyjnie przygotowywany jest przez kuratorów poszczególnych sekcji. Za muzykę odpowiada Marcin Tercjak.
- Keren Ann to artystka, po której piosenki sięgali Iggy Pop, Emanuelle Seigner, David Byrne - podkreśla. - Polska publiczność usłyszy ją w Filharmonii Łódzkiej w utworach z najnowszej, wydanej zaledwie kilka tygodni temu płyty, z muzykami Quatuor Debussy.
Kolejną muzyczną propozycją jest koncert Hot Dance Party w klubie Wytwórnia, odwołujący się do stylistyki lat 80. i 90., przygotowany przez zespół Kamp! - Założyliśmy sobie, że festiwalowe współistnienie będzie współistnieniem parkietowym, czyli będzie to ponadpokoleniowa elektronika podana na nowo - wyjaśnia muzyk grupy, Tomasz Szpaderski. W programie wieczoru znajdą się kompozycje m.in. Kraftwerk i Pet Shop Boys, a wśród gości- Izabela Trojanowska, Piotr Zioła, Kev Fox. Organizatorzy festiwalu zapowiadają również występy Charlotte Brandi i Daniela Spaleniaka. - Z Leszkiem Biolikiem pracujemy też nad dużym projektem, którego bohaterem będzie miasto - dodaje Marcin Tercjak.
Kuratorką sekcji teatralnej została znakomita reżyserka Agata Duda-Gracz. Artystka przewidziała m.in. premiery monodramu Magdaleny Kumorek i spektaklu Mariusza Zaniewskiego oraz pokazy spektakli „Macbettu” Teatro Sardegna i Compagnia Teatro Persona z Sardynii, „Ambona ludu” Wojciecha Kuczoka wyreżyserowanego przez Piotra Kruszczyńskiego w poznańskim Teatrze Nowym, czy „Spólnota” Teatru Układ Formalny.
Kuratorki sekcji sztuk wizualnych festiwalu, Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak, zapowiadają współczesne spojrzenie na istnienie różnych kultur w Łodzi.- Współistnienie to słowo wewnętrznie sprzeczne - zauważają. - Zawiera w sobie dwa zaprzeczenia i zaproszenie do ich przezwyciężenia. Dlatego jest tak dobrym komentarzem dla kondycji współczesnych społeczeństw i znakomitym punktem wyjścia do rozważań na temat dzisiejszej wielokulturowości Łodzi.
Do artystycznych rozważań zaprosiły Dominikę Olszowy, Norberta Delmana, Katyę Shadkovską, Janę Shostak, Irminę Rusicką, Kaspra Lecnima, Stacha Szumskiego i Lilianę Piskorską, których prace złożą się na festiwalową wystawę w Pasażu Lido. Julita Wójcik zaś, twórczyni warszawskiej „Tęczy”, stworzy autorską instalację w przestrzeni miejskiej.
- Mamy nadzieję, że w Łodzi w parku zrealizuje obiekt, który mógłby docelowo zostać w granicach wybranej przestrzeni- mówi Joanna Szumacher.
Nie zabraknie również wydarzeń edukacyjnych - lekcji, spotkań i spacerów, zajęć oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży, dotyczących wielokulturowości Łodzi. Tegoroczny Festiwal Łódź Czterech Kultur odbędzie się w dniach 6-14 września. Impreza zagości między innymi w Teatrze im. Stefana Jaracza, klubie Wytwórnia, Fabryce Sztuki, Teatrze Muzycznym, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
- Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła około 17 tysięcy uczestników, ekwiwalent reklamowy wyniósł prawie cztery miliony - mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.
Festiwal jest kontynuacją stworzonego przez Witolda Knychalskiego w 2002 roku, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Organizatorem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie ze strony Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 1 mln 200 tys. zł, dotacja 400 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wsparcie sponsorów.
Muzotok - Natalia Zastępa - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?