MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Czterech Kultur pod hasłem „Tożsamość”. Wydarzenie odbędzie się w Łodzi we wrześniu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Tożsamość - to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Wydarzenie odbędzie się między 8 a 17 września w kilkunastu lokalizacjach w Łodzi.

Organizatorzy Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaplanowali ponad 40 wydarzeń - koncerty, spektakle, wystawy, spacery, spotkania, piknik, projekcje filmowe. Imprezę przygotowuje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a o jej program dbają kuratorzy poszczególnych segmentów festiwalu.

Muzycznym „szyldem” festiwalu jest cykl „Koncerty 4 Kultur”. Zaplanowano pięć koncertów oraz spacery, spotkania i maraton serialowy. Cykl otworzy spektakl muzyczny w bazylice archikatedralnej - „Podróże Faustyny”, który ma być muzyczną podróżą ulicami Łodzi, w której losy św. Faustyny splatają się z życiem i twórczością wielkich łódzkich kompozytorów: Grażyny Bacewicz, Dawida Bejgelmana i Aleksandra Tansmana. Premierowy koncert dedykowany pamięci Mirona Zajferta przygotowuje trio Bastarda (Paweł Szamburski - klarnet, Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy i Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela) oraz wokaliści: Łukasz Lach, Katarzyna Piszek i Dorota Miśkiewicz.

od 16 lat

W ramach cyklu będzie można posłuchać także jazzowego tria Shofar (Raphael Rogiński - gitara, Mikołaj Trzaska - saksofony, Macio Moretti - perkusja), które zagra w Domu Przedpogrzebowym przy Cmentarzu Żydowskim. Z kolei w dawnej cerkwi pw. św. Aleksego (obecnie kościół św. Jerzego) wystąpi polsko-ukraiński duet elektroniczny Kadabra Dyskety Kusaje oraz zespół śpiewaczy Hanok. W kościele ewangelicko-augsburski św. Mateusza natomiast odbędzie się koncert chóralno-organowy „Muzyka Nowej Synagogi” w wykonaniu Jakuba Stefka (organy) i chóru VRC.

Na finał cyklu w klubie Wytwórnia zagra Moka Efti Orchestra - niemiecki big band znany fanom serialu „Babylon Berlin”. Grupie towarzyszyć będzie litewska aktorka i wokalistka Severija, grająca w serialu jedną z ról.

- Festiwal Łódź Czterech Kultur to czas i miejsce na świętowanie różnorodności, poszukiwanie inspiracji i nawiązywanie relacji poprzez sztukę. Moka Efti Orchestra, zainspirowana skomplikowaną historią Berlina, przypomni jak ważne jest pielęgnowanie kultury nawet w najtrudniejszych czasach - mówi Marcin Tercjak, członek zespołu programowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

To nie koniec wydarzeń muzycznych. Na Scenie Monopolis zabrzmią „Pieśni Wolności i Pokoju 2023” - projekt muzyczny z udziałem Symchy Kellera, Dariusza „Maleo” Malejonka i Maleo Reggae Rockers, Jerzego „Słomy” Słomińskiego oraz Jarka „JAreXa”. A w Fabryce Sztuki polsko-ukraińsko-białorusko-litewski kolektyw Synergy Cult oraz Łódzkie Sztuki - grupa rezydentów z Art_Inkubatora przygotowuje didżejski Multicult A/V Alternative Friday.

Głównym działaniem z zakresu sztuk wizualnych będzie akcja artystyczna „Światy równoległe” pod kuratelą Artura Chrzanowskiego. Złoży się na nią kilka realizacji wykonanych przez zaproszone osoby działające w obszarze street-artu. Na terenie Parku Ocalałych wykorzystane zostaną rozmaite techniki pracy - plakaty, wlepki, murale, graffiti, szablony, malowidła naścienne i inne. Przewidziano poza tym wystawę plakatów w Art Galery w Monopolis.

W programie teatralnym festiwalu znalazła się polska premiera monodramu „Sekretarka” w reżyserii Ruthie Osterman z Izraela, która odbędzie się w Centrum Dialogu im. M. Edelmana. To opowieść o Brunhilde Pomsel, sekretarce Josepha Goebbelsa (ministra propagandy III Rzeszy), w której postać wcieliła się izraelska aktorka Hava Ortman.

Drugą premierą festiwalową będzie spektakl „Carmen” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. Przedstawienie, sięgając do XIX-wiecznej noweli Prospera Mériméego i jej operowej adaptacji autorstwa Georgesa Bizeta, przygotowują Anna Obszańska i Błażej Biegasiewicz.

Kolejną propozycją teatralną jest spektakl tańca współczesnego „Blisko” w reżyserii Tomasza Ciesielskiego (Teatr Nowszy). Na Scenie Monopolis performerzy poprzez ruch będą szukać różnych sposobów na budowanie bliskości.

W tym roku, specjalnie dla młodych widzów, powołany został Mały Festiwal Łódź Czterech Kultur. W programie, obok familijnego pikniku, znajdą się spektakle, m.in. „Czar(cie) gry” (premiera Teatru Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi), „Zgubowisko” (widowisko nowego cyrku w Manufakturze w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze), „Bajki na taśmach” (białoruskie opowieści z rzutnika z oprawą muzyczną), „Tam gdzieś nad czarną wodą… Legendy i baśnie ukraińskie” (storytelling). Nie zabraknie także warsztatów z różnych dziedzin sztuk dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Centrum Dialogu.

Festiwal zaprosi również na „Kino 4 Kultur”. Będą to produkcje izraelskie, niemieckie, polskie oraz ukraińskie, a także etiudy studentów łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera.

- Program ulegnie jeszcze zmianie - w związku z otrzymaną dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie on rozbudowany o dodatkowe wydarzenia artystyczne i edukacyjne - dodają organizatorzy. Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi w ramach obchodów 600-lecia Łodzi.

Na wiele festiwalowych wydarzeń wstęp jest wolny. Na pozostałe bilety można kupi on-line przez portal bilety24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki