Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Tansmana w Łodzi

Małgorzata Mijas
Od piątku w Łodzi trwa Festiwal Tansmana.
Od piątku w Łodzi trwa Festiwal Tansmana. materiały organizatora
W piątek rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych Tansman 2012. W programie wiele wydarzeń muzycznych i światowych premier. O Grand Prix w konkursie walczy czterech finalistów - pisze Małgorzata Mijas.

ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU TANSMANA!
Psalmy i oratorium symfoniczne "Prorok Izajasz" Aleksandra Tansmana, dedykowane pamięci sześciu milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej, zainaugurował w piątek, IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych Tansman 2012. Prawykonanie oratorium odbyło się w Tel Awiwie i Jerozolimie z okazji 10-lecia państwa Izrael, a także w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA oraz w Łodzi, w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto. W Łodzi usłyszeliśmy je w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej pod batutą maestro Daniela Raiskina. Solistą był tenor Rafał Bartmiński.

W ramach przedsięwzięcia w Łodzi odbędzie się wiele muzycznych wydarzeń. Koncerty odbywają się w Filharmonii Łódzkiej, Muzeum Miasta Łodzi oraz w klubie Wytwórnia. Towarzyszy im prezentacja hollywoodzkiej filmografii Aleksandra Tansmana, który w 1945 roku był nominowany do Oscara - za muzykę do "Paris Underground" wyreżyserowanego przez Gregory'ego Ratoffa. Była to pierwsza nominacja do Nagrody Akademii dla Polaka.

Festiwal to także wiele premier muzycznych, między innymi publiczność usłyszała po raz pierwszy muzykę wybitnego polskiego dyrygenta i kompozytora Pawła Kleckiego, skomponowaną do słów Juliana Tuwima i dedykowaną Aleksandrowi Tansmanowi. W koncercie zaśpiewała Urszula Kryger (10 listopada). Także po raz pierwszy występuje w Łodzi legendarna grupa A Filetta, z Korsyki (12 listopada). Muzycy stworzyli ścieżki dźwiękowe do filmów "Makrokosmos" i "Himalaya". Artyści przygotowali specjalny program składający się z kompozycji do tekstów Primo Leviego, pisarza włoskiego.

Premierowo w Polsce koncert gra także Żeńska Orkiestra Kameralna "La Pieta" ze znakomitą skrzypaczką Angele Dubeau (13 listopada).

14 listopada odbywa się światowa premiera wieczoru "Muzyka Naszych Czasów", w którym artyści z całego świata (m.in. Krzysztof Knittel, Pierre Jodlowski, Mats Lindstrom, Cezary Duchnowski, Yuri Yaremchuk, a także przedstawiciele sceny elektronicznej oraz dj'e) prezentują wyjątkowy spektakl multimedialny.

Jednym z ważniejszych punktów festiwalu jest Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Tansmana, w którym w tym roku wzięli udział najwybitniejsi instrumentaliści z 50 krajów.

W finale wystąpią wyłonieni przez jury konkursu Michał Bryła z Polski (altówka), Aleksiej Michajlenko z Rosji (klarnet), Veneta Neinska z Bułgarii (fortepian) i pochodząca z Łodzi Aleksandra Szurgot (skrzypce). Kto zdobędzie Grand Prix i 12 tys. euro, pozostałe nagrody o łącznej wartości 15 tys. euro i nagrodę specjalną Les Amis d'Alexandre Tansman Paris - tysiąc euro dowiemy się 16 listopada. Festiwal trwa do 20 listopada. mm

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki