MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grypa w naszym regionie zabiła w tym roku osiem osób Umierają osoby starsze i niezaszczepione

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W tym sezonie grypowym zakażenie wirusami grypy potwierdzono u 24 tys. mieszkańców Łódzkiego.
W tym sezonie grypowym zakażenie wirusami grypy potwierdzono u 24 tys. mieszkańców Łódzkiego. archiwum
W ostatnich dwóch tygodniach na grypę zachorowało 8 tysięcy osób. Dobra wiadomość jest taka, że wirusy wyhamowują. - Po raz pierwszy w tym sezonie grypowym od kilku dni jest nieco mniej chorych - mówi doktor Beata Szadkowska, lekarz rodzinny w poradni na Górnej. W tym sezonie grypowym (od 1 września ub. roku) lekarze zgłosili do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w naszym województwie blisko 24 tys. przypadków grypy potwierdzonych testami molekularnymi lub antygenowymi.

https://expressilustrowany.pl/grypa-zabila-w-wojewodztwie-lodzkim-w-2023-roku-10-osob-zachorowan-jest-piec-razy-wiecej-niz-rok-temu-o-tej-porze/ar/c14-17359957

Tylko w ostatnich dwóch tygodniach lutego grypę zdiagnozowano u blisko 9 tys. mieszkańców Łódzkiego. Lekarze mają nadzieję, że wirusy grypy powoli będą nam odpuszczały. Jak mówi doktor Beata Szadkowska, lekarz rodzinny z poradni na Górnej, od kilku dni w poradni jest mniej pacjentów.
- Pacjenci zgłaszający się do poradni mieli najczęściej podwyższoną temperaturę, dreszcze i przekrwione spojówki - opowiada doktor. - Każdemu pacjentowi wykonywaliśmy test combo, który pokazuje, czy pacjent zakażony jest wirusami grypy, wirusami RSV czy koronawirusem.
Jak mówią lekarze w tym sezonie grypowym chorowało bardzo dużo ludzi młodych, w wieku 30-40 lat, niezaszczepionych. Grypę przechodzili bardzo ciężko. Trudno leczyły się również infekcje u dzieci. Najwięcej pacjentów z powikłaniami było na szpitalnych oddziałach w styczniu. Wtedy też obserwowaliśmy największą falę zachorowań.
W tym sezonie grypowym, jak wynika z danych raportowanych przez laboratoria badające wymazy z nosa i gardła pobierane od pacjentów, najczęściej mieliśmy do czynienia z wirusem grypy typu A, typu A/H1N1 0oraz typu A/H3N2 (w 23 próbkach).

W tym sezonie grypowym do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie łódzkim wpłynęła informacja o zgonach 8 mieszkańców województwa łódzkiego, u których stwierdzono zakażenie wirusem grypy. Osoby te narażone były na cięższy przebieg choroby z uwagi na wiek i choroby przewlekłe. W poprzednim sezonie grypowym zmarło 10 mieszkańców Łódzkiego.
Od początku sezonu grypowego na grypę zachorowało 24 tys. osób w naszym regonie. To pacjenci u których lekarze potwierdzili zakażenie wirusem grypy testami molekularnymi lub antygenowymi. Nie sposób porównywać liczby zachorowań na grypę rok do roku, bo wcześniej lekarze zgłaszali zarówno zakażenia na grypę, jak i podejrzenia zakażeń. W sezonie grypowym od 1 września 2022 do 31 marca 2024 było ich w naszym regionie 177 tys.

https://expressilustrowany.pl/22letnia-studentke-ze-skierniewic-zabily-powiklania-grypy-mloda-kobieta-zmarla-w-szpitalu-klinicznym-w-lodzi/ar/c1-17376347

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grypa w naszym regionie zabiła w tym roku osiem osób Umierają osoby starsze i niezaszczepione - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki