Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytucje kultury solidaryzują się z walczącą Ukrainą

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Solistą koncertu „Solidarni z Ukrainą” w Filharmonii Łódzkiej będzie serbski altowiolista, Saša Mirković
Solistą koncertu „Solidarni z Ukrainą” w Filharmonii Łódzkiej będzie serbski altowiolista, Saša Mirković archiwum artysty
Instytucje kultury i organizatorzy wydarzeń artystycznych w całym kraju na różne sposoby okazują solidarność z walczącą Ukrainą. Organizują rozmaite zbiórki, ale przede wszystkim zajmują się tym, w czym są najlepsi i co jest im najbliższe - sztuką.

Placówki kulturalne decydują się na gesty symboliczne i zmiany w swoich repertuarach. Fasada gmachu Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza została oświetlona narodowymi barwami ukraińskimi. A na 18 marca instytucja zaplanowała koncert symfoniczny pod hasłem „Solidarni z Ukrainą” - w jego programie znalazły się dzieła kompozytorów ukraińskich: Mykoły Łysenki (Uwertura do opery „Taras Bulba”) i Borysa Latoszyńskiego (V Symfonia „Słowiańska”), a także Tadeusza Bairda (Concerto lugubre). Jako solista wystąpi serbski altowiolista Saša Mirković, za pulpitem dyrygenckim stanie polski kapelmistrz Vincent Kozlovsky, stały współpracownik Opery Lwowskiej. „Wierzymy, że te działania będą czytelnym sygnałem naszego wsparcia dla atakowanej Ukrainy oraz sprzeciwu wobec niczym nieuzasadnionej agresji rosyjskiej” - pisze Filharmonia Łódzka.

Przyjaciółki i przyjaciół z Ukrainy o swoim wsparciu zapewnia łódzki Teatr Nowy im. K. Dejmka. Po sobotniej premierze spektaklu „Don Juan” aktorzy wyszli do ukłonów z flagami z barwami narodowymi naszego sąsiada. Oświetlenie barwami narodowymi Ukrainy pojawia się również podczas przedstawień w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

Dary dla ludności cywilnej i żołnierzy w Ukrainie zbiera Teatr Muzyczny. Instytucja informuje, że potrzebne są środki medyczne: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, maseczki, gotowe apteczki podręczne. Zapotrzebowanie jest także na pampersy dla dzieci, pampersy dla dorosłych, chusteczki suche, nawilżane, podkłady higieniczne, pieluchy tetrowe. Paczki można przynosić w godz. 8.30-15.30 do działu promocji na parterze budynku.

Teatr Powszechny w Łodzi zebrał dary dla przyjaciół z Ukrainy i przekazał je do Urzędu Miasta Łodzi, który gromadzi najpotrzebniejsze przedmioty. Teatr zgłosił także gotowość do przyjęcia w swoich przestrzeniach uchodźców, tworząc dla nich tymczasowy dom na terenie instytucji.

Dom Literatury w Łodzi zaś organizuje cykl imprez pod hasłem „Wolna Ukraina”. Dzisiaj od godz. 18 świętować będzie Międzynarodowy Dzień Pisarzy „Wolność Twojego Słowa” - każdy z uczestników może przeczytać publiczności swoją pracę lub poprosić, by ktoś zrobił to za niego. W ramach tego wydarzenia odbędzie się zbiórka darów dla osób poszkodowanych w konflikcie zbrojnym w Ukrainie. Potrzebne są: power-banki, latarki, baterie, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, żywność długoterminowa, pieluchy, jedzenie dla dzieci (mleko w proszku itp.), bielizna termiczna, koce termiczne. Zaplanowano też finał licytacji poezji Andrija Lubki i numeru Tygla Kultury poświęconego Ukrainie. Całkowity dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na wsparcie dla poszkodowanych Ukraińców.

W piątek 4 marca z koncertem wystąpią Zenek Kupatasa i Garażowy Raj, na poniedziałek 7 marca zaplanowano spotkanie z Martą Nowicką, autorką książki „Słowacki. Wychodzenie z szafy”. W czwartek 10 marca odbędzie się finisaż wystawy „Komentarz” Jenii Vladimirovej, białoruskiej artystki intermedialnej o Ukrainie. A w piątek 11 marca dwa wydarzenia: wernisaż prac Mikołaja Leszczyka „Nokturny i mary” oraz spotkanie z dominikaninem Maciejem Biskupem wokół książki „Nieostatnie kuszenie. Jak przetrwać noc kościoła”.

Kino Charlie 8 marca zaprosi na pokazy charytatywne dwóch znakomitych filmów ukraińskich reżyserek, opowiadających o kobietach postawionych wobec sytuacji ekstremalnej, jaką jest wojna. Są to „Złe drogi” w reż. Natalii Worożbyt oraz dokument „Moja wojna” w reż. Maszy Kondakowej.

„Jesteśmy Operą Narodową, polską Operą Narodową. Nasza siedziba mieści się w Warszawie, mieście, w którym wciąż żywa jest pamięć historyczna pierwszych bomb spadających podczas II wojny światowej. Przeżywamy wojnę na Ukrainie, a także cierpienia ukraińskiej ludności. Wyrażamy podziw dla heroizmu Ukraińców walczących w obronie swojej Ojczyzny. W związku z tym odwołujemy premierę „Borysa Godunowa” 8 kwietnia, a także wszystkie pozostałe spektakle - 10, 12 oraz 14 kwietnia. Wierzymy, że będziemy mogli wrócić do realizacji tego dzieła w czasie pokoju” - poinformował natomiast stołeczny Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Na podobny krok zdecydowała się Opera Nova w Bydgoszczy, która odwołała planowaną na jesień premierę opery „Eugeniusz Oniegin”. „Na inaugurację 28. Bydgoskiego Festiwalu Operowego w dniu 8 października wybrany zostanie inny tytuł” - dodaje instytucja.

TR Warszawa odwołał zaplanowane na czerwiec pokazy swoich spektakli w Rosji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki