reklama

Jak zostałam żołnierką 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej? Szkolenie żołnierzy Brygady Obrony Terytorialnej

Kira Miler
Kira Miler
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (14 zdjęć)
Jeszcze do dzisiaj czuję na barkach ciężar kamizelki kuloodpornej, choć minęło kilka dni od ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej, w których wzięłam udział. Kiedy zgodziłam się wraz z grupą dziennikarzy innych redakcji, na dwa dni wstąpić w szeregi kompanii lekkiej piechoty, nie wiedziałam co mnie czeka. Kierowała mną ciekawość i chęć sprawdzenia swojej kondycji, którą wtedy oceniałam na całkiem dobrą. Jednak kolejne dwa dni mocno to zweryfikowały.

Mój początek w Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Ciągle czuję na barkach ciężar kamizelki kuloodpornej, choć minęło kilka dni od ćwiczeń WOT. Do udziału w ćwiczeniach zgierska brygada zaprosiła łódzkich dziennikarzy. Byłam jedną z nich. W 31. Wojskowym Oddziale Gospodarczym przy ul. Konstantynowskiej przydzielono nam mundur, kamizelkę kuloodporną, maskę i hełm. Zobaczyłam też salę, w której miałam spędzić noc. Niewielki pokój, a w nim sześć dwupiętrowych łóżek. Siadłam na skraju jednego, by założyć mundur. Ranty pryczy wbijały się w uda, ale to przecież mebel do spania, a nie do siedzenia. W nocy przekonałam się, jak głośno potrafi skrzypieć. Jednak po dniu ćwiczeń nikt tutaj nie cierpi na bezsenność.

Umundurowana przystąpiłam do szkolenia z bhp i obsługi broni. Pierwszy raz poczułam jak ciężki jest karabinek MSBS GROT. Broń to ważna rzecz, nie można jej spuszczać z oka.

Żołnierz po 16 dniach jest przygotowany do dalszej ciężkiej pracy - mówi płk Paweł Wiktorowicz dowódca 9. Łódzkiej Brygady OT.

W pełnym rynsztunku z karabinem idę na spotkanie kompanii z kapitanem. Pada, ale nikt nie zwraca na to uwagi, stoimy w dwuszeregu. Kapitan informuje, że będziemy ćwiczyć na strzelnicy w Sieradzu.

Wcześniej jednak trzeba odebrać prowiant: mięsną potrawkę z kaszą jęczmienną do przygotowania na ciepło, suchary, koncentrat napoju herbacianego, baton zbożowo-owocowy, dwie gumy do żucia, cukierki z kawą, sól i pieprz, jabłko, wodę.

Ochotnicy na początek muszą zaliczyć „16”, czyli szkolenie obowiązkowe. Terytorialsi przyznają, że najtrudniejsze są pierwsze 3 - 4 dni. Ci którzy je przetrwają, zostają. Następnie raz w miesiącu dwudniowe szkolenie weekendowe. Później szkolenie specjalistyczne, np. saperskie, medyczne. Na koniec ćwiczenia zgrywające ze sobą wszystkie poddziały.

Trudna nauka strzelania

W Sieradzu czekała nas nauka postaw strzeleckich. Jak trzymać poprawnie broń, jak celować, jak ze stania przejść do leżenia i szybko wymienić magazynek z nabojami. Przeładowanie karabinku jest tylko pozornie prostą czynnością. Potrzeba nie lada siły. Długie paznokcie nie ułatwiły mi tego zadania. Zresztą podobnie jak fryzura były nieregulaminowe. Wygląd terytorialsa nie może przeszkadzać w obsłudze broni, ale dla mnie zrobiono wyjątek.

Egzamin i przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Z...

Chodź dalej niezgrabnie wychodziło nam zejście do leżenia, udaliśmy się na strzelnicę. Przed strzelaniem trzeba poznać zasady bezpieczeństwa, wydawania amunicji i oddawania strzału. A po strzelaniu obowiązkowe czyszczenie broni. Następnie zakładanie opaski uciskowej ratującej żołnierskie życie na polu walki.

Ręce czy nogi?

Przed powrotem na nocleg mamy spotkanie z kapitanem. Zmęczona pobieżnie słucham jego słów. Nagle pada pytanie: ,,Ręce czy nogi?”. Naiwnie myślę, że pyta szeregowych, która partia ich ciała bardziej odczuła ćwiczenia. Pada odpowiedź „nogi”. Po sekundzie wszyscy w rytm wyliczanki: „Nigdy nie będę zostawiał moje ukochanej broni bez opieki’’, robimy przysiady. Za chwile ponowne „Ręce czy nogi?”. Tym razem „ręce”, a więc pompki. I kolejna wyliczanka...

Wracamy do jednostki. Pod prysznicem letnia woda. Jestem zbyt zmęczona, by zastanawiać się, czy trzeba czekać na ciepłą. Przed snem chce jeszcze coś zjeść. Podręczny scyzoryk średnio się sprawdza przy krojeniu przydziałowego chleba. Niewiele myśląc zjadam konserwę z twardymi jak skała sucharami. Na korytarzu cisza, wszyscy poszli już spać.

Drugi dzień szkolenia to tzw. czarna taktyka. Uczymy się skradać w budynku, sprawdzamy kolejne pomieszczenia i ubezpieczamy się wzajemnie. Potem ćwiczenia w pobliskim lasie. Uczymy się komunikacji za pomocą gestów. Malujemy sobie twarze i dłonie w maskujące kolory. Obok ludzie spacerują z psami, biegają. Nie zwracają na nas uwagi. Do widoku terytorialsów już przywykli.

13% żołnierzy OT to kobiety

Kobieta w mundurze WOT

Dlaczego ci wszyscy ludzie tutaj są, poświęcają wolny czas, wstają z łóżek bladym świtem, biegają, robią pompki? Dla wielu to spełnienie marzeń, sprawdzenie siebie, odskocznia od codzienności.

Szeregowa Zuzanna Słowińska, matka dwóch dorastających córek, od ponad pół roku jest w WOT.

- Służbę wojskową da się pogodzić z domowymi obowiązkami. Przy okazji udowodniam, że kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom. 13 proc. żołnierzy WOT to kobiety - podkreśla szeregowa Zuzanna.

W obronie terytorialnej mogą służyć osoby w wieku od 18 do 55 lat.

- To była ostatnia chwila, by zaliczyć wojsko, żeby mieć później co opowiadać dzieciom i wnuczkom a przy okazji w razie potrzeby pomóc lokalnej społeczności - mówi Jarosław Kluzek, który niedawno skończył 50 lat, a dziś jest żołnierzem WOT.

Pierwszym krokiem by zostać terytorialsem jest złożenie wniosku o powołanie

WOT jak druga rodzina

Weekend ćwiczeń kończymy wspólnym ogniskiem z dowódcą WOT. Generał Wiesław Kukuła mówi, że przyjechał zjeść obiad ze swoją drugą rodziną. Niemała to familia. Obecnie w całym kraju w WOT służbę pełni ponad 20 tys. żołnierzy (w 12 województwach). 17 tys. to ochotnicy z najróżniejszych zawodów i grup społecznych. Pozostałe 3 tys. to żołnierze zawodowi.

Szeregowi zgodnie twierdzą, że znaleźli tu nowych przyjaciół, a kumpelskie relacje wykroczyły poza mury koszar.

Zadania WOT-u różnią się od tych, jakie mają pozostałe rodzaje sił zbrojnych. W czasie pokoju terytorialsi mają działać na terenie swojej „małej ojczyzny”. Przeciwdziałać klęskom żywiołowym i zwalczać ich skutki, prowadzić akcje ratownicze w przypadku sytuacji kryzysowych. W czasie wojny zadaniem terytorialsów jest prowadzenie działań obronnych, antydezinformacyjnych i antyterrorystycznych, a także ochrona ludności i infrastruktury przed zniszczeniem przez przeciwnika.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wojska Obrony Terytorialnej. Trzecia - największa przysięga ...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie wierzę, że tak koslawy artykuł poszedł do druku...

"Chodź dalej niezgrabnie wychodziło nam zejście do leżenia, udaliśmy się na strzelnicę." "chodź" jest czasownikiem. Zapewne chodziło o spójnik "choć"... Jak Polacy mają poprawnie używać polszczyzny, skoro dziennikarze mają elementarne braki...

X
XXX

Szkoda że w WOT liczy się sztuka a nie jakość, żołnierzy którzy dają z siebie wszystko po prostu to frustruje.

G
Gość

Proszę przeczytajcie

Czy naprawdę chcesz meczetów zamiast kościołów (cokolwiek złego słyszałeś o księżach) ?

Czy zależy ci na zwiększeniu obronności kraju ?

Czy nie widzisz która partia spełnia swoje postulaty wyborcze ?

Czy pomimo wzrostu cen twoja sytuacja finansowa nie uległa poprawie w czasie rządów obecnej ekipy. ?

Pomyśl czy głosując na inne partie prawicowe nie odbierasz głosu największej z partii co może doprowadzić do przewagi Lewackiej koalicji ?

Najważniejsze

Nie jestem miłośnikiem ani członkiem PIS

Po prostu myśląc racjonalnie nie mogę wybrać innej partii

Po wyborze KE pogorszy się drastycznie jakość życia polaków

Dobrze będą sie miały tylko elity i kolesie Polityków Tzw.SALON

W niedzielę wybierz Polskę NIE europę

O
Olo
2019-05-24T08:52:20 02:00, Gość:

A pani pisząca artykuł niech się douczy,nie ma żołnierek,a są żołnierze i nie szeregowa tylko szeregowy😂😂😂😂

100/100

O
Olo

Co to za lewacka nowomowa?! Została żołnierzem a nie żadną "żołnierką".

G
Gość
2019-05-23T21:58:17 02:00, Alojz:

Niedzielne wojsko Antoniego...jakoś mało bezpiecznie się czuję...

2019-05-24T07:02:38 02:00, Gość:

To wypier... do Rosji

2019-05-24T10:40:48 02:00, Ech:

W objęcia Rosji nas wpycha polityka PiS i takie pozornie śmieszne demontowanie wojska.

jakie demontowanie Teraz dopiero po latach armia naszego kraju się odradza

Myśl tępkau myśl

G
Gość

Proszę przeczytajcie

Czy naprawdę chcesz meczetów zamiast kościołów (cokolwiek złego słyszałeś o księżach) ?

Czy zależy ci na zwiększeniu obronności kraju ?

Czy nie widzisz która partia spełnia swoje postulaty wyborcze ?

Czy pomimo wzrostu cen twoja sytuacja finansowa nie uległa poprawie w czasie rządów obecnej ekipy. ?

Pomyśl czy głosując na inne partie prawicowe nie odbierasz głosu największej z partii co może doprowadzić do przewagi Lewackiej koalicji ?

Najważniejsze

Nie jestem miłośnikiem ani członkiem PIS

Po prostu myśląc racjonalnie nie mogę wybrać innej partii

Po wyborze KE pogorszy się drastycznie jakość życia polaków

Dobrze będą sie miały tylko elity i kolesie Polityków Tzw.SALON

W niedzielę wybierz Polskę NIE europę

G
Gość
2019-05-24T11:42:59 02:00, Gość:

Antoni gdzie obiecane smiglowce ???????? Dziekujemy Ci ruski agecie za rozwalenie obronnosci kraju brawo PISuarku

Matole !!! tylko ten rząd inwestuje w obronność kraju . Spełnianie obietnic wyborczych ? czyba nie muszę nic mówić. OPAMIĘTAJCIE SIĘ LUDZIE w niedzielę TYLKO PIS jeśli kochasz swój kraj i nie chcesz aby stał się pacholkiem moskwy i brukseli. Jeżeli wygra lewactwo Europa zostanie zniszczona przez muzułmańskich imigrantów. Każdy komu drogie są wartości BÓG HONOR i OJCZYZNA może w wyborach głosować tylko na PIS OPAMIĘTAJCIE SIĘ PROSZĘ

e
eeeeeee

idiotka

G
Greg

Jak czytam wypowiedzi na temat ludzi , którym w tym kraju jeszcze sie coś chce zrobić dla innych i kraju , to myślę sobie ile jest na tym świecie zidiociałych januszy ?Najlepiej siedzieć z dupa przed komputerem żłopać piwo i udawać znawcę od wszystkiego , a tak naprawdę wiecie tyle co zjecie jeszcze się mądrujecie nie dając od siebie niczego wartościowego , tylko plucie..

G
Gość

Antoni gdzie obiecane smiglowce ???????? Dziekujemy Ci ruski agecie za rozwalenie obronnosci kraju brawo PISuarku

G
Gość
2019-05-23T21:58:17 02:00, Alojz:

Niedzielne wojsko Antoniego...jakoś mało bezpiecznie się czuję...

2019-05-24T07:02:38 02:00, Gość:

To wypier... do Rosji

Nie to Ty zasuwaj do nich po wrak Jarka :D jazda PISuarku. Do tego Twoj guru Antoni pokazal co sie dzieje w razie wypadku wieje do kraju zamiast pojechac w te pendy na miejsce katastrofy menda jedna

G
Gość

Tak samo jak do psiarni osoby ktore tam ida nie maja wszystkich klepek na miejscu

G
Gość
2019-05-23T21:58:17 02:00, Alojz:

Niedzielne wojsko Antoniego...jakoś mało bezpiecznie się czuję...

Ludzie małej wiary. Komentować potraficie. Prawda jest taka ze ci co chcą to spełniają swoje marzenia nie patrząc na wiek

G
Gość
2019-05-24T05:37:27 02:00, buhahha:

cała armia się z was śmieje :-D żołnierzyki antoniego :-D

No bez przesady. Komentujecie a sami w razie ataków uciekli bycie za granice

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3