Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa”. Podsumowanie projektu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Projekt „Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa”, realizowany w latach 2015-2016 przez Muzeum Miasta Łodzi, to jedno z ważniejszych tego rodzaju przedsięwzięć w ostatnim czasie w Łodzi.

Przypomina ono bowiem zmarłego w tym roku łodzianina, który wciąż jest za mało znany i ceniony w Łodzi i w kraju.

- Karl Dedecius był jednym z ostatnich świadków wielokulturowej Łodzi, który z pochodzenia z takiego miasta uczynił atut - podkreśla Marta Skłodowska z Muzeum Miasta Łodzi, kuratorka projektu. - Pokazał przy tym, że wielokulturowość nie musi być związana z lękiem.

Projekt związany jest z 95. rocznicą urodzin wybitnego tłumacza, poety, eseisty, popularyzatora literatury, budowniczego intelektualnych i duchowych mostów między Polską a Niemcami. Pomysłodawcy przygotowali m.in. trzy wystawy w miastach, które były ważne dla Karla Dedeciusa: w Łodzi (mieście jego urodzenia), w Słubicach (gdzie znajduje się Karl Dedecius Archiv) oraz w Darmstadt (gdzie działa Deutsches Polen Institut Darmstadt założony przez Karla Dedeciusa). Ekspozycjom towarzyszył bogaty program różnorodnych wydarzeń - łącznie około dwudziestu: panel dyskusyjny tłumaczy, wykłady, warsztaty, spotkania, spacery, wycieczki rowerowe, projekcje filmowe, koncerty.

Karl Dedecius nie żyje. "Zmarł wielki łodzianin"

Zakończeniem projektu jest premiera pokaźnego wydawnictwa, które podsumowuje wszystkie wydarzenia, jakie odbyły się w jego ramach. „Wydawnictwo przybliża także sylwetkę Karla Dedeciusa, opisuje jego związki z Łodzią, ukazuje ogromny trud pracy tłumacza, a także misję, jaka mu towarzyszyła - łączenia dzięki literaturze dwóch krajów o niezwykle trudnej historii i relacjach, Polski i Niemiec” - dodają autorzy publikacji.

W ramach projektu powstał także ogólnodostępny scenariusz lekcji o Karlu Dedeciusie. Pojawiła się również idea upamiętnienia tłumacza w mieście.

- Chcielibyśmy, by imieniem Karla Dedeciusa został nazwany nowy pasaż, który powstaje między ulicami Moniuszki a Tuwima - wyjaśniał Przemysław Owczarek, dyrektor Domu Literatury w Łodzi. - Wejście do pasażu od strony Moniuszki mogłoby być poświęcone Dedeciusowi, a z drugiej - pisarce Chawie Rosenfarb. Symbolicznie byłby to most łączący kultury, na budowaniu którego tak zależało Dedeciusowi.

Do gabinetu tłumacza w Muzeum Miasta Łodzi trafił nowy eksponat - wyjątkowy, odrestaurowany pulpit do pracy na stojąco (pisarz miał problemy z kręgosłupem), który stał przy biurku Karla Dedeciusa w jego domu we Frankfurcie nad Menem. - Jesienią odwiedzi nas rodzina Karla Dedeciusa. Zwiedzi nasze muzeum, będziemy również prowadzić rozmowy na temat pozyskania kolejnych pamiątek związanych z naszym rodakiem - dodaje Marta Skłodowska.

Karl Dedecius urodził się 20 maja 1921 roku w Łodzi, zmarł 26 lutego tego roku we Frankfurcie nad Menem.

W przededniu 95. urodzin - Karl Dedecius oraz listy do Pani Wisławy

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 27 czerwca - 3 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki