Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Anny w Łodzi. Na bramie świątyni ostrzono szable czy... noże kuchenne?

Wiesław Pierzchała
Brama najpewniej pochodzi z pałacu Scheiblerów w Kwietnie
Brama najpewniej pochodzi z pałacu Scheiblerów w Kwietnie Krzysztof Szymczak
Wiele emocji wzbudził nasz tekst sprzed tygodnia o tym, że do rejestru zabytków zostanie wpisany neoromański kościół św. Anny na Zarzewie.

Napisaliśmy wtedy, że ozdobą otoczenia świątyni jest barokowa brama, którą najpewniej sprowadzono z pałacu Scheiblerów w Kwietnie na Śląsku. Tak przypuszcza znawca dawnej Łodzi Ryszard Bonisławski, który zwrócił też uwagę na ubytki w bramie i zasugerował, że powstały one w wyniku ostrzenia szabel i innego oręża w dawnych czasach.

Tymczasem skontaktował się z nami nasz Czytelnik, który twierdzi, że na pewno po wojnie - i zapewne przed wojną - okoliczni mieszkańcy ostrzyli na bramie... noże kuchenne.

- Po wojnie mieszkałem w pobliżu kościoła św. Anny i doskonale pamiętam, że na bramie z piaskowca parafianie ostrzyli sobie noże kuchenne. Nie były to częste czynności, ale w miarę regularne: raz na tydzień lub dwa tygodnie. Stąd te ubytki. Wierni stanowili wtedy jedną wspólnotę, gdzie wszyscy się znali, zaś ksiądz proboszcz nie protestował i pozwalał na ostrzenie noży przed kościołem - mówi Ramo Olejnik.

Jednak znawca dawnej Łodzi podtrzymuje swoją opinię.

- Może bywało, że ktoś wykorzystywał sytuację i w latach powojennych ostrzył noże w bramie, jednak ślady w piaskowcu są bardzo głębokie, co oznacza, że pochodzą z epoki, kiedy ostrzono oręż - zaznacza Ryszard Bonisławski.

Wszystko wskazuje na to, że obie strony mają rację: w wieku XVII i XVIII przy bramie ostrzyli swoje szable żołnierze, zaś po ostatniej wojnie mieszkańcy Zarzewia wykorzystali dawne ślady w piaskowcu i ostrzyli noże domowe.

Kościół św. Anny zbudowano w końcu 1905 roku przy wsparciu Edwarda i Matyldy (córki Karola Scheiblera) Herbstów na pamiątkę po śmierci ich ukochanej córki Anny. Wkrótce zorganizowane zostaną obchody 110-lecia istnienia świątyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki