Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Krakowski karnawał" we wtorek w Filharmonii Łódzkiej

Łukasz Kaczyński
"Krakowski karnawał" to tytuł występu, pod którym kryje się coś więcej niż zwyczajny koncert. Bohaterowie wtorkowego (4.03) wieczoru w Filharmonii Łódzkiej - artyści Zespołu Muzyki Dawnej Intrada i Baletu Dworskiego Cracovia Danza, zabiorą łódzkich widzów w podróż do XVIII-wiecznej Wenecji, która w karnawale była miejscem hucznych zabaw i barwnych korowodów.

Obyczaje związane z zabawami karnawałowymi w Wenecji są niezwykle stare: sięgają aż 900 lat wstecz. Ich najpełniejszy rozkwit nastąpił w wiekach XVII i XVIII, kiedy utrwaliły się tradycje strojów, tańców, karnawałowych postaci oraz masek i kostiumów.

Karnawałowe maski były i są bowiem nieodłącznym rekwizytem związanym z Wenecją, niezwykłym włoskim miastem zbudowanym na lagunie. Początkowo miały one zacierać różnice majątkowe między uczestnikami zabaw, gdy bogacz zrównywany został biedakowi.

Później, wraz z coraz dalej postępującą teatralizacją karnawału, ich rolą stało się oddawanie charakterów postaci z komedii dell'arte, w tym smutnego, romantycznego Pierrota czy dowcipną, zuchwałą Kolombinę.

Krakowski Zespół "Cracovia Danza" rekonstruuje historyczne tańce i zwyczaje z wielką pieczołowitością. Artyści korzystają z dawnych źródeł, poszukując śladów obrzędów m.in. w traktatach teoretycznych. Odtwarzają oryginalne układy ruchowe i kostiumy.

Podczas spektaklu w Filharmonii Łódzkiej wcielą się w postaci z komedii dell'arte. W spektaklach tematycznych z baletem "Cracovia Danza" współpracuje Zespół Instrumentów Dawnych "Intrada", który specjalizuje się w wykonawstwie historycznym. Tworzący tę formację muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych, takich jak skrzypce barokowe czy barokowa wiolonczela.

W sali koncertowej FŁ zagrają: Anna Śliwa (skrzypce barokowe, pochette, lira da braccio), Maciej Wulw (skrzypce barokowe), Izabela Pelc (altówka barokowa), Agnieszka Oszańca (wiolonczela barokowa), Joanna Solecka (klawesyn). Usłyszymy między innymi utwory Vivaldiego, Corellego i twórców mniej znanych, jak Fabrizio Caroso czy Gasparo Zanetti.

Koncert rozpocznie się o godz 19. Bilety kosztują 32 zł (normalne) i 22 zł (ulgowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki