Kręgosłup: bez rehabilitacji ani rusz

Joanna Barczykowska
Udostępnij:
Rozmowa z prof. Jolantą Kujawą z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wojewódzkim konsultantem ds. rehabilitacji medycznej

Na regularne bóle kręgosłupa narzeka aż jedna czwarta Polaków. Mówi się, że dzielimy się na tych, którzy mieli lub będą mieć problemy z kręgosłupem. Czy to prawda?

Bóle kręgosłupa to zespół objawów o różnych przyczynach i nasileniu. Opisano ponad pół tysiąca przyczyn bólów okolicy okołokręgosłupowej. Choć nie zawsze związane są z patologią kręgosłupową i mogą występować w przebiegu innych chorób, popularnie nazywa się je bólami kręgosłupa. Podstawą prawidłowego postępowania jest wczesna specjalistyczna diagnostyka. Jeśli nie znamy przyczyny dolegliwości bólowych, a leczenie skupia się na likwidacji objawów zamiast przyczyn, będzie nieskuteczne. Efektem są nawracające i przewlekłe bóle kręgosłupa. Występują one także u osób prawidłowo leczonych, które nie stosują się do zaleceń lekarskich.

Czy w przypadku chorób kręgosłupa istnieje jakaś profilaktyka? Możemy się przed nimi ustrzec?

Bóle kręgosłupa u większości chorych są spowodowane jego czynnościowymi zaburzeniami. Rzadko wiążą się z objawami podrażnienia korzeni nerwowych, które wymagają natychmiastowej konsultacji u specjalisty. Najczęstszą przyczyną zaburzeń czynnościowych jest brak systematycznej aktywności fizycznej, dostosowanej do wieku i stanu zdrowia pacjenta. W profilaktyce zespołów bólowych kręgosłupa ważne jest też utrzymanie równowagi napięć mięśniowych. Przy obecnym tempie życia, stresie, nadmiernym obciążeniu pracą, zbyt krótko odpoczywamy. Doprowadzamy tym samym do nadmiernego napięcia i przykurczu mięśni tzw. tonicznych (posturalnych) i osłabienia mięśni fazowych. Utrata stabilizacji centralnej oraz zaburzenie prawidłowej postawy ciała, a także nadmierny wysiłek i stres znacząco zwiększają ryzyko nawracających bólów kręgosłupa, a co za tym idzie postępującej choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa i utraty sprawności.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Moim zdaniem, w przypadku wystąpienia ostrego zespołu bólowego kręgosłupa, pacjent powinien trafić do ośrodka leczenia chorób kręgosłupa, gdzie specjalista rehabilitacji medycznej postawi diagnozę i zaplanuje program rehabilitacji. Zdrowe osoby profilaktycznie mogą zdecydować się na tzw. trenera osobistego - fizjoterapeutę. Aby utrzymać organizm w dobrym zdrowiu, należy ćwiczyć nie mniej niż trzy razy w tygodniu po 30 minut lub codziennie po 20 minut. Program powinien zawierać ćwiczenia z oporem co najmniej ośmiu grup mięśniowych. W tym celu można korzystać z ciężarków lub sprężyn, ewentualnie elastycznych taśm. Polecany jest także trening tzw. outdoor, czyli ćwiczenia na świeżym powietrzu, np. jogging, nordic walking, jazda na rowerze.

W Łodzi, w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator powstała pierwsza pracownia Aktywnej Terapii DBC. Co odróżnia tę metodę od innych?

DBC jest aktywną terapią chorób kręgosłupa o udokumentowanych podstawach leczenia. To system czynnych ćwiczeń na specjalistycznym sprzęcie DBC, którego konstrukcja i wyposażenie pozwalają na zindywidualizowaną terapię. Urządzenia zapewniają wykonywanie określonego ruchu tylko w jednym segmencie ruchowym kręgosłupa, określony zakres ruchu, stałe obciążenie podczas ćwiczeń oraz powtarzalność zakresu i obciążenia kręgosłupa. Terapia jest ukierunkowana na indywidualne potrzeby chorego, określone na podstawie obiektywnej diagnostyki ruchów i szczegółowego wywiadu. Polega na dokładnym dopasowaniu obciążeń dla poszczególnych płaszczyzn ruchu oraz określeniu zakresu ruchu. Do programu wprowadzane są też ćwiczenia specjalistyczne: mobilizacyjne, rozciągające i rozluźniające, mające na celu uzupełnienie i zwiększanie efektu, uzyskanego dzięki specjalistycznym urządzeniom. Ponadto w metodzie DBC przewidziano elementy edukacji pacjenta, terapii poznawczo-behawioralnej, przeznaczonej do profilaktyki i leczenia osób z przewlekłymi niespecyficznymi bólami pleców. Postępowanie terapeutyczne musi być zgodne z międzynarodowymi wytycznymi.

Czy dzięki DBC możemy uniknąć operacji kręgosłupa?

Wskazania do operacji kręgosłupa są ściśle określone i gdy chory jest prawidłowo zakwalifikowany, powinien się poddać zabiegowi. Bywa jednak tak, że pacjent ma przeciwwskazania do operacji lub nie decyduje się na takie leczenie. W tym przypadku, tylko po specjalistycznej konsultacji lekarza, chory może zostać zakwalifikowany do terapii DBC. Metoda jest bezpieczna, ponieważ procedura diagnostyczna wykonana w tym systemie pozwala na optymalny dobór ćwiczeń i chroni przed podejmowaniem aktywności ruchowej, która zagraża pogorszeniem się stanu zdrowia.

Komu szczególnie powinno się zalecić ten rodzaj terapii?

Zindywidualizowane postępowanie i szczegółowa zobiektywizowana diagnostyka oraz analiza uzyskiwanych wyników pozwalają na zastosowanie tej metody u osób w każdym wieku zarówno w leczeniu podostrych, jak i przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz w rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych kręgosłupa. Skomputeryzowane urządzenia i profesjonalne oprogramowanie stwarzają możliwość pełnej kontroli efektywności leczenia osób z chorobami kręgosłupa na każdym jego etapie. Wszystko to zapewnia bezpieczeństwo leczonych pacjentów oraz skuteczne działania w zakresie profilaktyki u osób z grup ryzyka chorób kręgosłupa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie