Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zaopatrzy w wodę mieszkańców osiedla Zielone Wzgórza?

Agnieszka Magnuszewska
Mieszkańcy osiedla Zielone Wzgórza szukają sposobu, by nadal mieć wodę w kranach
Mieszkańcy osiedla Zielone Wzgórza szukają sposobu, by nadal mieć wodę w kranach Grzegorz Gałasiński
Około 270 mieszkańców Zielonych Wzgórz przy ul. Kerna w Łodzi może mieć wodę, jeśli skorzysta z rozwiązania, proponowanego przez magistrat.

14 maja ZWiK ma odciąć dopływ wody do osiedla Zielone Wzgórza. Właścicielem instalacji wodno-kanalizacyjnej jest tam deweloper, który osiedle zbudował, a potem wypowiedział umowę z wodociągami.

CZYTAJ TEŻ: Osiedle Zielone Wzgórza może w maju zostać odcięte od wody

W piątek miejscy urzędnicy na specjalnym spotkaniu szukali rozwiązania wodnego problemu. I znaleźli.

- Najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców osiedla jest powołanie administratora, który w ich imieniu zawrze umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, co pozwoli na kontynuację usług przez ZWiK - tłumaczy Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. - ZWiK jest skłonny niezwłocznie zawrzeć umowy i świadczyć usługę dostawy wody i odbioru ścieków z podmiotem, wskazanym jako administrator.

Takie rozwiązanie proponował mieszkańcom także deweloper. Jednak wiele osób ma wątpliwości.

- W rozliczenia z ZWiK znowu wchodzi trzeci podmiot. Więc wcale to rozliczeń nie ułatwia. Gdyby na osiedlu były same wspólnoty mieszkaniowe, to wobec lokatorów, którzy zalegają z opłatami za wodę, można byłoby zastosować tryb postępowania upominawczego. Ale na osiedlu są też domy jednorodzinne, a wobec ich właścicieli takiej procedury się nie zastosuje - podkreśla Paweł Stasiak z firmy APS Zarządzanie Nieruchomościami, która jest administratorem jednej ze wspólnot na Zielonych Wzgórzach. - W takiej sytuacji pośrednik musi założyć za tych, którzy nie płacą.

Dlatego część mieszkańców wolałaby, żeby instalację na osiedlu przejęło miasto i wówczas mogliby się oni bezpośrednio rozliczać ze ZWiK. Ale nie jest to takie łatwe do realizacji.

- Miasto Łódź może przejąć wybudowaną przez inwestora instalację wewnętrzną po jej dostosowaniu do wymogów, stawianych dla sieci miejskiej oraz ustanowieniu służebności na działkach, przez które przebiega istniejąca instalacja - wyjaśnia Masłowski i dodaje, że koszty z tym związane powinien pokryć deweloper. - Inwestor był poinformowany, iż przejęcie instalacji będzie możliwe po przekwalifikowaniu jej na sieci miejskie i spełnieniu następujących warunków: przedstawieniu dokumentacji technicznej, dokonaniu przeglądu technicznego, uregulowaniu spraw terenowo-prawnych. Został też poinformowany, jakie wymagania techniczne powinna spełniać przekazywana instalacja. Pomimo tych informacji, inwestor nie przedstawił wymienionych dokumentów - dodaje rzecznik prezydent Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki