MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty na grobie Emila Kalińskiego na Starym Cmentarzu w Łodzi. Jego nagrobek ma szansę na renowację ZDJĘCIA, FILM

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
W 50. rocznicę śmierci pułkownika Emila Kalińskiego na jego grobie na starym cmentarzu w Łodzi złożone zostały kwiaty. Jego grób ma szansę na renowację ze środków rządowych.

Kwiaty na grobie Emila Kalińskiego w rocznicę jego śmierci

W poniedziałek (26 czerwca) na Starym Cmentarzu w Łodzi podczas krótkiej uroczystości złożone zostały kwiaty na grobie płk. Emila Kalińskiego. Tego dnia minęła 50. rocznica jego śmierci. Przy grobie byli przedstawiciele władz, lokalnych społeczników dbających o pamięć o legionistach.

Urodzony w 1890 roku w Łodzi Emil Kaliński w sierpniu 1914 wstąpił do Legionów, a w 1918 do Wojska Polskiego. Zajmował się tam łącznością i budowaniem jej struktur. W 1922 roku uzyskał tytuł inżyniera, w latach 1933-37 był ministrem poczty i telegrafów. W czasie II wojny światowej był internowany w Rumunii. Po wojnie wrócił do Łodzi, gdzie zmarł w 1973 r, został pochowany na Starym Cmentarzu.

od 16 lat

Dariusz Nowiński z Towarzystwa Strzelec podkreślił, że zasługi Emila Kalińskiego nie są szeroko znane.

- Poza historykami wojskowości i historykami zajmującymi się II RP o pułkowniku mało kto pamięta i mało kto wie. Uważam, że należy tę postać przywrócić pamięci zarówno łodzian jak i wszystkich, którzy interesują się naszą historią i dziejami walk o niepodległość - mówił.

Jak dodał Kaliński był oficerem niezwykle zasłużonym i kompetentnym, bo marszałek Piłsudski zagroził ustąpieniem z rządu, jeśli premier nie powoła na ministra właśnie Kalińskiego.

Odnowią grób płk. Emila Kalińskiego na Starym Cmentarzu

Opiekujące się grobem Towarzystwo Strzelec chce przywrócić pamięć o pochodzącym z Łodzi legioniście, wojskowym i ministrze poczty, a także wyremontować grób ze środków rządowych. O tym projekcie mówił obecny na uroczystości pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda. Podkreślał, że w ubiegłym roku odnowiono już 75 grobów, a w tym roku odnawiane są kolejne.

- Wierzę, że w tym roku, w roku 50. rocznicy śmierci Emila Kalińskiego, ten grób będzie odnowiony. Mam nadzieję, że dzięki takim projektom i takim uroczystością jak dziś pamięć będzie trwać - podkreślał Labuda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki