Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legioneloza w województwie łódzkim. Informację o trzech przypadkach legionelozy potwierdził sanepid!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Legioneloza dotarła do województwa łódzkiego.
Legioneloza dotarła do województwa łódzkiego. Archiwum Polska Press
Trzy przypadki legionelozy wykryto w ostatnich dniach w województwie łódzkim. Przypadki pochodzą z różnych miast!

Nowe przypadki legionellozy już także w regionie łódzkim!

W tym tygodniu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi dotarły raporty o trzech przypadkach zachorowań na legionelozę. Informację potwierdził w piątek (1 września) rzecznik prasowy stacji Zbigniew Solarz. Jak wyjaśnia rzecznik dwa zachorowania pochodzą z ostatnich dwóch tygodni. Informacja o trzecim pacjencie dotarła do inspekcji sanitarnej w piątek po południu.

Chorzy pochodzą z różnych powiatów! Jedno zachorowanie miało miejsce w Łodzi, pozostałe w powiatach poddębickim i sieradzkim.

- Zachorowania nie są ze sobą powiązane - podkreślił Zbigniew Solarz.

Wszyscy pacjenci żyją.

To oznacza, że od początku roku wykryto 11 przypadków legionelozy. To tyle samo, co w całym 2022 roku.

Do tej pory ogarniająca Polskę fala zachorowań na tzw. chorobę legionistów omijała województwo łódzkie. W ostatnich miesiącach jedyny przypadek legionelozy w Łódzkiem wykryto w pierwszej połowie lipca. Tymczasem z różnych rejonów Polski dochodzą informacje o częstszych niż zwykle zakażeniach. Na Podkarpaciu w ostatnich dniach zachorowało już prawie 160 osób, do czwartku zmarło 18 z nich. Mniejsze ogniska zachorowań wykryto też w Małopolsce, Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. Wszystkie osoby zmarłe na Podkarpaciu miały choroby współistniejące i były w wieku od 53 do 98 lat.

Legioneloza. Skąd się bierze i jakie są rokowania?

Legioneloza to choroba układu oddechowego, która może przebiegać łagodnie lub bezobjawowo, ale może też zakończyć się groźnym legionellowym zapaleniem płuc z szybko postępującą niewydolnością oddechową.

Wywołująca legionelozę bakteria Legionella pneumophila występuje w ciepłej wodzie. Jest powszechna, jednak gdy rozwija się nadmiernie, staje się dla człowieka groźna. Potrafi skolonizować krany, prysznice, węże ogrodowe lub nawilżacze powietrza. Sprzyjają jej upalne dni, najlepsze warunki do rozwoju ma w temperaturze 25-40 stopni, od temperatury 60 stopni wzwyż bakteria ginie. Co ważne, legionellą nie można zarazić się przez picie wody. Kropelki z płynem muszą dostać się do naszych dróg oddechowych, może to nastąpić podczas zakrztuszenia się lub wdychania wodnego aerozolu.

Spółdzielnie i wspólnoty w Łodzi prewencyjnie podgrzewają wodę

Mająca zaledwie 10 st. C woda dostarczana w Łodzi przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest bezpieczna, jednak problem może pojawić się w instalacjach domowych. W obawie przed legionelozą kolejni zarządcy budynków w Łodzi przeprowadzają prewencyjne "przegrzewanie instalacji" wodnych w swoich posesjach. Na przykład w piątek (1 września) do temperatury 60 st. C podgrzewano wodę na osiedlu "sienkiewiczowskim" na łódzkim Widzewie. To o kilka stopni więcej niż normalnie. Mieszkańcy zostali powiadomieni ogłoszeniami.

Trzeba uważać na gorącą wodę, żeby się nie poparzyć - wyjaśniają w administracji zarządzającej osiedlem spółdzielni RSM Bawełna.

Podobną usługę w łódzkiej Veolii zamawiają też wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy hoteli.

Wiele możemy też zrobić sami. Zbigniew Solarz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi zwraca uwagę na utrzymanie higieny w łazience. Zalecane jest regularnie czyszczenie "słuchawek" od pryszniców przegrzewanie jej przez puszczanie gorącej wody przez minutę lub dwie.

Czytaj więcej o legionelozie i jej zapobieganiu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki