Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź była zawsze silnym okręgiem policyjnym, ma duże tradycje

Anna Gronczewska
Krzysztof Szymczak
rozmowa z Jarosławem Olbrychowskim, prezesem "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939" w Łodzi.

Policja Państwowa Obchodzi 100-lecie powstania. Czy uroczystości jubileuszowe organizowane są też w Łodzi?

Oczywiście, ale to nie jedyny jubileusz. W tym roku obchodzimy też 90-lecie powstania Stowarzyszenia Rodzina Policyjna. W Łodzi uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się już 4 września ubiegłego roku, kiedy to łódzki garnizon policji przyjął za swego patrona Janusza Zygmunta Jagrego-Maleszewskiego. 31 lipca tego roku nastąpi odsłonięcie umieszczonej na łódzkiej katedrze tablicy upamiętniającą policjantów II Garnizonu Łódzkiego i jubileusz 90-lecia Rodziny Policyjnej. To jedyna taka tablica w Polsce.

Zbliża się również Święto Policji...

Obchody już się rozpoczęły. W piątek odbył się piknik policyjny przed siedzibą Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. W wielu miastach regionu otwierane są wystawy poświęcone 100-leciu powstania Policji Państwowej. Trzeba pamiętać o ważnej dacie, mianowicie 24 lipca 1919 roku. Wtedy została przyjęta pierwsza ustawa o Policji Państwowej.

Łódź była silnym garnizonem policyjnym?

Przed wojną było w Polsce 16 okręgów państwowej policji i jeden samodzielny, Policja Województwa Śląskiego. Łódzki Okręg otrzymał numer 2. Był to bardzo silny okręg. Wiązało się to m.in. z ludźmi, którzy tworzyli polską policję, np. komendantem głównym policji Januszem Zygmuntem Jagry-Maleszewskim. pochodzącym z Czarnocina czy też bratem Jana Karskiego, Witoldem Kozielewskim. Łódzka policja wiodła prym w okresie II Rzeczpospolitej.

A jak liczna jest dziś Rodzina Policyjna?

Stworzyła ją w 1929 roku żona komendanta Janusza Zygmunta Jagrego-Maleszewskiego, Jadwiga. Była jej prezesem przez 10 lat. Przed wojną do stowarzyszenia należeli niemal wszyscy policjanci i ich rodziny. Posiadało ono sanatoria, ośrodki medyczne. Teraz skupiamy się na pracy edukacyjnej, kultywowaniu pamięci o przedwojennych funkcjonariuszach. Mamy w Łodzi ponad 260 członków. To jedno z największych stowarzyszeń kombatanckich w województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki