Łódź: gdzie są chłopcy z tamtych lat...

  Łódź: gdzie są chłopcy z tamtych lat...

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przed trzydziestu laty zakładali w Łodzi "Solidarność". Dziś o większości z nich nikt już nie pamięta. Tymczasem dzięki tamtym sierpniowym dniom i tamtym ludziom żyjemy w wolnym kraju.
  Kto jest dziś w stanie wymienić nazwiska ludzi, którzy wchodzili w skład pierwszego prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NZSS "Solidarność" w Łodzi? Wiele z nich nic nie mówi. No bo kto wie kim byli Wiesław Jakóbczyk czy Maciej Borowicz? A ci ludzie tworzyli przed trzydziestu laty łódzką "Solidarność"...

  5 września powołano w Łodzi Międzyzakładowy Komitet Założycielski "Solidarności".
  Na jego czele stanął Andrzej Słowik. Jego zastępcami zostali Grzegorz Palka oraz Józef Kościelski. Sekretarzem został Marek Kowalik, skarbnikiem - Wiesław Jakóbczyk. W skład prezydium weszli też Maciej Borowicz, Antoni Kabza, Zbigniew Sęk i Andrzej Trautman... Dziś znane są powszechnie dwa nazwiska: Andrzej Słowik i Grzegorz Palka.

  A przecież Józef Kościelski był pierwszym z dwóch wiceprzewodniczących tworzącego się związku. We wrześniu 1980 roku pracował w Przedsiębiorstwie Transportu i Sprzętu Budowlanego Przemysłu Lekkiego.

  - Józef Kościelski nie zrobił żadnej związkowej kariery- mówi Leszek Próchniak, historyk z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Po wyborach, które odbyły się wiosną 1981 roku nie znalazł się już w zarządzie regionu.

  Być może losy Józefa Kościelskiego ułożyłyby się inaczej, gdyby nie wypadek, któremu uległ. Przechodził przed ulicę i potrącił go samochód. Doznał m.in. obrażeń kręgosłupa. Do pracy związkowej nie wrócił. Zmarł w 2005 roku.

  Zbigniew Sęk trzydzieści lat temu pracował w "Pollenie Ewie". Miał 32 lata. Z wykształcenia był technikiem-chemikiem. Po wyborach wszedł do zarządu łódzkiej "Solidarności". Był też delegatem na pierwszy Krajowy Zjazd Delegatów, który odbywał się w Gdańsku. W stanie wojennym został internowany. Potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dziś. Zanim wyjechał z kraju, wokół niego zaczęła się tworzyć nieprzyjemna atmosfera. Ktoś rozsiewał informacje, że współpracował z SB.

  - Wszystkie te informacje okazały się nie prawdziwe - wyjaśnia Leszek Próchniak. - Ale to było częste działanie SB. Celowo rozsiewała takie informacje, by skompromitować daną osobę. Dotyczyło to zwłaszcza tych, którzy unikali współpracy z SB.

  Andrzej Trautman, gdy wchodził do prezydium MKZ, pracował w MPK. Do stanu wojennego działał w związku. Potem został internowany. Z informacji zawartych w książce "Stan wojenny w regionie łódzkim w dokumentach Służby Bezpieczeństwa" wydanej przez IPN wynika, że potem został TW Brodaczem. W publikacji zapisano, że był współpracownikiem kontrolowanej przez SB grupy Ozimka. Z SB miał współpracować od 1982 roku do 1986 roku. Przy czym za granicę wyjechał w 1982 roku i pewnie wtedy zakończyła się ta współpraca. Najprawdopodobniej został złamany podczas internowania.

  - W 1986 roku mógł zostać wyrejestrowany - mówi Leszek Próchniak.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Skogarze

  grzegorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Żeby być w radzie pracowniczej to musiał Pan być w PZPR nie wiem dlaczego w tych czasach nie wyjechał Pan do Francji powód był tylko jeden Pan go zna. Większość dochrapała sie w ten sposób stołków...rozwiń całość

  Żeby być w radzie pracowniczej to musiał Pan być w PZPR nie wiem dlaczego w tych czasach nie wyjechał Pan do Francji powód był tylko jeden Pan go zna. Większość dochrapała sie w ten sposób stołków w różnych instytucjachzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo