Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Miasto wyemituje obligacje warte miliony na sfinansowanie inwestycji. Których?

md
Finansowanie wyprzedzające otrzyma m.in. przedłużający się remont ulicy Wojska Polskiego.
Finansowanie wyprzedzające otrzyma m.in. przedłużający się remont ulicy Wojska Polskiego. Grzegorz Gałasiński
Wartość kolejnych obligacji, które wyemituje miasto Łódź, opiewa na 160 mln zł. Zgodę na emisję musi dać jeszcze Rada Miejska Łodzi, co stanie się na najbliższej sesji, w środę 8 listopada.

Miasto Łódź potrzebuje 160 mln zł na inwestycje

Skąd pomysł i konieczność emisji kolejnego pakietu obligacji? Otóż jak zapisano w projekcie uchwały, jest to konieczne "ze względu na tryb rozliczeń inwestycji finansowanych z Unii Europejskiej z instytucją finansującą": część pieniędzy z UE wpłynie do budżetu miasta dopiero w 2024 roku, stąd w końcówce 2023 roku urzędnicy muszą szukać innych źródeł, by zastosować tzw. finansowanie wyprzedzające. Emisja nastąpi tuż przed końcem roku, natomiast wykup trzech serii obligacji z odsetkami i marżą banku, nastąpi w grudniu 2024 roku, gdy na koncie miasta znajdą się pieniądze z UE.

Finansowanie wyprzedzające będzie dotyczyć sześciu inwestycji. Których? Na liście znalazły się:

  • Budowa i przebudowa linii tramwajowej w ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Franciszkańskiej do ul. Strykowskiej wraz z przebudową układu drogowego i niezbędną infrastruktury oraz budową połączenia tramwajowego wzdłuż ul. Strykowskiej z przystankiem ŁKA Łódź-Marysin,
  • Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowych w Łodzi,
  • Rewitalizacja obszarowa centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami: Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ulic.
  • Rewitalizacja obszarowa centrum Łodzi - Projekt 2 (c) - "R" (kontynuacja zadań)
  • Rewitalizacja obszarowa centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami: Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborska, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ulic.
  • Rewitalizacja obszarowa centrum Łodzi - Projekt 5 (c) - "R" (kontynuacja zadań)

Ile wyniesie dług Łodzi po emisji obligacji?

Jak wynika z najnowszej wieloletniej prognozy finansowej dla Łodzi, dług miasta na koniec roku 2023, sięgnie ponad 4 mld 953 mln zł, przy dochodach planowanych na koniec roku na sumę 5 mld 992 mln zł. Prognozowana wysokość długu w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasta, ma przekroczyć 7 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki