Łódź: radni dyskutują o budżecie na 2011 rok

  Łódź: radni dyskutują o budżecie na 2011 rok

  Monika Pawlak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W środę radni debatują na budżetem Łodzi na 2011 rok.

  W środę radni debatują na budżetem Łodzi na 2011 rok. ©Grzegorz Gałasiński

  Prezydent Hanna Zdanowska w środę rano rozpoczęła prezentowanie radnym budżetu wraz ze swoimi poprawkami. Potem radni rozpoczęli przepytywanie miejskich urzędników.
  W środę radni debatują na budżetem Łodzi na 2011 rok.

  W środę radni debatują na budżetem Łodzi na 2011 rok. ©Grzegorz Gałasiński

  - Mamy bardzo trudny budżet, który nie jest zadaniowy. To zbior pobożnych życzeń poszczególnych wydziałów magistratu - mówi Hanna Zdanowska. - Dochody Łodzi od 2009 roku stoją w miejscu, a dochody Wrocławia czy Krakowa sięgają trzech i pół miliarda.

  Prezydent Zdanowska przedstawiła radnym swoje priorytety, to: drogi, budownictwo komunalne, promocja przez sport oraz rewitalizacja kamienic. Zapowiedziała także cięcia w administracji oraz porządki w miejskich spółkach.

  ZOBACZ, CO PRZEZ OSTATNI TYDZIEŃ O FINANSACH MIASTA MÓWILI:

  - PREZYDENT HANNA ZDANOWSKA
  - WICEPREZYDENT AGNIESZKA NOWAK
  - WICEPREZYDENT MAREK CIEŚLAK
  - WICEPREZYDENT PAWEŁ PACZKOWSKI
  - WICEPREZYDENT KRZYSZTOF PIĄTKOWSKI

  Po wystąpieniu prezydent Hanny Zdanowskiej radni zaczęli zadawać pytania. Poruszali bardzo szczegółowe kwestie zapisane w projekcie.

  Radna Bożenna Jędrzejczak (PiS) pytała o projekt Camerimage Łódź Center i powrót festiwalu Camerimage do Łodzi.
  Hanna Zdanowska odpowiedziała, że rozmawia z Markiem Żydowiczem w sprawie festiwalu i na razie bardziej precyzyjnie odpowiedzieć nie potrafi.

  Bartosz Domaszewicz (PO) dopytywał o ścieżki rowerowe. Usłyszał od Krzysztofa Mączkowskiego, skarbnika miasta, że na ten rok na budowę ścieżek jest zapisane 4 mln zł, a na rok 2012 - 10 mln zł.

  Marek Michalik (PiS) wypytywał o ośrodki wypoczynkowe miasta w Rowach, Borach Tucholskich i Zakopanym. Michalik chciał wiedzieć czy ośrodki są deficytowe. Usłyszał, że ośrodek w Zakopanym strat nie przynosi, w Rowach jest wydzierżawiony, więc miasto go nie utrzymuje. Nie wiadomo co z ośrodkiem w Borach Tucholskich, bo jest on pod opieką wydziału edukacji.

  ***

  Kolejna seria pytań łódzkich radnych dotyczyła planów przebudowy dróg wokół stadionu Widzewa i związanych z nimi oszczędności. (Więcej na ten temat tutaj)

  Rafał Markwant, radny SLD, w dyskusji o planowanych wydatkach miasta, zapytał o przyczyny usunięcia z budżetu ponad 5 milionów zarezerwowanych na przebudowę dróg wokół nowego stadionu Widzewa.
  Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, wyjaśniła, że nie ma projektu drogowego, więc zaplanowana do wydania kwota 7 milionów nie zostałaby wykorzystana.
  - Dotąd nie ma projektu drogowego, który miał przygotować klub, jeśli wkrótce go nie dostaniemy, to w ogóle nic nie zrobimy w tym roku - mówiła prezydent Zdanowska.

  Radny Markwant drążył dalej. Twierdzi, że do inwestycji obliguje miasto porozumienie z klubem.
  - W chwili, gdy przejęłam urząd, porozumienia nie było, jest tylko projekt przedstawiony przez klub - tłumaczyła Hanna Zdanowska. - W poniedziałek jestem umówiona z przedstawicielami Widzewa, liczę, że osiągniemy porozumienie w tej sprawie.

  Hanna Zdanowska dodała jeszcze, że popiera pomysł pomocy dla Widzewa, ale inwestycja musi być zaplanowana tak, by była realna do wykonania.

  ***

  Wszyscy radni są zgodni, że projekt budżetu Łodzi nie jest doskonałym dokumentem, ale oprócz PO i PiS swoje poparcie dla uchwały zapowiedzieli też radni opozycyjnego SLD. Władysław Skwarka, szef klubu radnych SLD, powiedział, że opozycja udziela pani prezydent Zdanowskiej kredytu zaufania i dlatego głosuje za budżetem.

  Ta deklaracja oznacza, że po raz pierwszy od siedmiu lat łódzka Rada Miejska jednogłośnie zagłosuje za projektem miejskich wydatków i dochodów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  dwukropek

  Adam Kuźmicki

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

  Dziękujemy za uwagę. Dwukropek dopisany.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błędy

  Pola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

  ,,Prezydent Zdanowska przedstawiła radnym swoje priorytety, to drogi, budownictwo komunalne, promocja przez sport oraz rewitalizacja kamienic. Zapowiedziała także cięcia w administracji oraz...rozwiń całość

  ,,Prezydent Zdanowska przedstawiła radnym swoje priorytety, to drogi, budownictwo komunalne, promocja przez sport oraz rewitalizacja kamienic. Zapowiedziała także cięcia w administracji oraz porządki w miejskich spółkach. "

  Prezydent Zdanowska przedstawiła radnym swoje priorytety, to:

  Niech autor nauczy się pisać. Wiem, że dwukropek to drobnostka, ale jesli ktos jest profesjonalistą, to potrafi pisać:)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo