Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: radni dyskutują o budżecie na 2011 rok

Monika Pawlak
W środę radni debatują na budżetem Łodzi na 2011 rok.
W środę radni debatują na budżetem Łodzi na 2011 rok. Grzegorz Gałasiński
Prezydent Hanna Zdanowska w środę rano rozpoczęła prezentowanie radnym budżetu wraz ze swoimi poprawkami. Potem radni rozpoczęli przepytywanie miejskich urzędników.

- Mamy bardzo trudny budżet, który nie jest zadaniowy. To zbior pobożnych życzeń poszczególnych wydziałów magistratu - mówi Hanna Zdanowska. - Dochody Łodzi od 2009 roku stoją w miejscu, a dochody Wrocławia czy Krakowa sięgają trzech i pół miliarda.

Prezydent Zdanowska przedstawiła radnym swoje priorytety, to: drogi, budownictwo komunalne, promocja przez sport oraz rewitalizacja kamienic. Zapowiedziała także cięcia w administracji oraz porządki w miejskich spółkach.

ZOBACZ, CO PRZEZ OSTATNI TYDZIEŃ O FINANSACH MIASTA MÓWILI:

- PREZYDENT HANNA ZDANOWSKA
- WICEPREZYDENT AGNIESZKA NOWAK
- WICEPREZYDENT MAREK CIEŚLAK
- WICEPREZYDENT PAWEŁ PACZKOWSKI
- WICEPREZYDENT KRZYSZTOF PIĄTKOWSKI

Po wystąpieniu prezydent Hanny Zdanowskiej radni zaczęli zadawać pytania. Poruszali bardzo szczegółowe kwestie zapisane w projekcie.

Radna Bożenna Jędrzejczak (PiS) pytała o projekt Camerimage Łódź Center i powrót festiwalu Camerimage do Łodzi.
Hanna Zdanowska odpowiedziała, że rozmawia z Markiem Żydowiczem w sprawie festiwalu i na razie bardziej precyzyjnie odpowiedzieć nie potrafi.

Bartosz Domaszewicz (PO) dopytywał o ścieżki rowerowe. Usłyszał od Krzysztofa Mączkowskiego, skarbnika miasta, że na ten rok na budowę ścieżek jest zapisane 4 mln zł, a na rok 2012 - 10 mln zł.

Marek Michalik (PiS) wypytywał o ośrodki wypoczynkowe miasta w Rowach, Borach Tucholskich i Zakopanym. Michalik chciał wiedzieć czy ośrodki są deficytowe. Usłyszał, że ośrodek w Zakopanym strat nie przynosi, w Rowach jest wydzierżawiony, więc miasto go nie utrzymuje. Nie wiadomo co z ośrodkiem w Borach Tucholskich, bo jest on pod opieką wydziału edukacji.

***

Kolejna seria pytań łódzkich radnych dotyczyła planów przebudowy dróg wokół stadionu Widzewa i związanych z nimi oszczędności. (Więcej na ten temat tutaj)

Rafał Markwant, radny SLD, w dyskusji o planowanych wydatkach miasta, zapytał o przyczyny usunięcia z budżetu ponad 5 milionów zarezerwowanych na przebudowę dróg wokół nowego stadionu Widzewa.
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, wyjaśniła, że nie ma projektu drogowego, więc zaplanowana do wydania kwota 7 milionów nie zostałaby wykorzystana.
- Dotąd nie ma projektu drogowego, który miał przygotować klub, jeśli wkrótce go nie dostaniemy, to w ogóle nic nie zrobimy w tym roku - mówiła prezydent Zdanowska.

Radny Markwant drążył dalej. Twierdzi, że do inwestycji obliguje miasto porozumienie z klubem.
- W chwili, gdy przejęłam urząd, porozumienia nie było, jest tylko projekt przedstawiony przez klub - tłumaczyła Hanna Zdanowska. - W poniedziałek jestem umówiona z przedstawicielami Widzewa, liczę, że osiągniemy porozumienie w tej sprawie.

Hanna Zdanowska dodała jeszcze, że popiera pomysł pomocy dla Widzewa, ale inwestycja musi być zaplanowana tak, by była realna do wykonania.

***

Wszyscy radni są zgodni, że projekt budżetu Łodzi nie jest doskonałym dokumentem, ale oprócz PO i PiS swoje poparcie dla uchwały zapowiedzieli też radni opozycyjnego SLD. Władysław Skwarka, szef klubu radnych SLD, powiedział, że opozycja udziela pani prezydent Zdanowskiej kredytu zaufania i dlatego głosuje za budżetem.

Ta deklaracja oznacza, że po raz pierwszy od siedmiu lat łódzka Rada Miejska jednogłośnie zagłosuje za projektem miejskich wydatków i dochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki