Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie badają się na HIV za darmo i anonimowo. Przybyło chorych na AIDS

Redakcja
Od kilku do kilkunastu osób dziennie przychodzi do jedynego w Łodzi anonimowego i darmowego punktu badań na obecność wirusa HIV.

Po dwóch latach przerwy do Łodzi wrócił jedyny w regionie punkt diagnostyczno-konsultacyjny, w którym można zrobić sobie test na obecność wirusa HIV za darmo i anonimowo. W poradniach takie testy są płatne, kosztują nawet ok. 50 zł, a pacjent musi podać swoje dane. Nowy punkt działa już cztery miesiące i codziennie odwiedza go nawet kilkanaście osób. To udowadnia, że był potrzebny.

– Zakładaliśmy, że dziennie przyjdzie średnio 11 osób, a są takie dni, kiedy przychodzi 16 – mówi Dorota Mlostoń, koordynatorka Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Łodzi.

**CZYTAJ TEŻ:

Punkt darmowego i anonimowego badania na HIV w Łodzi wraca po dwóch latach przerwy

**

Wydaje się, że punkt powrócił w odpowiednim momencie, ponieważ w ubiegłym roku w województwie łódzkim znacznie wzrosła liczba zachorowań na AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności, wywoływany przez wirusa HIV. Rok temu zarejestrowano 19 przypadków AIDS, przy czym w 2015 r. zaledwie osiem. Chorzy byli w wieku 20–49 lat. Aż 18 z 19 chorych na AIDS to mężczyźni. Rok temu w naszym regionie z powodu tej choroby zmarło sześć osób.

Nieznacznie spadła za to liczba odnotowanych przypadków nowych zakażeń wirusem HIV w województwie łódzkim. Dwa lata temu było ich w naszym regionie 96, a w 2016 r. – 91.

I w tym przypadku nosicielami w większości byli mężczyźni. Najwięcej zakażonych zarejestrowano wśród osób w wieku 20–39 lat. A najczęstszą drogą zakażeń jest stosunek seksualny, rzadziej wirus wykrywany był u osób biorących środki odurzające.

Punkt w Łodzi działa przy Laboratorium Diagnostyki przy ul. Tuszyńskiej 19. Otwarty jest dwa dni w tygodniu: w poniedziałki i wtorki w godz. 15–18. Pracują w nim trzy osoby, w tym jeden lekarz i dwóch pedagogów. Każda z nich została odpowiednio przeszkolona.
– Osoby, które przychodzą, mają czasem dodatkowe pytania. Pytają o choroby przenoszone drogą płciową, o objawy, w jakich warunkach można się zakazić – dodaje koordynatorka.

CZYTAJ TEŻ: W Łódzkiem wzrasta liczba zakażonych wirusem HIV

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki