Łódzka kuria musi zapłacić VAT od usług pogrzebowych

  Łódzka kuria musi zapłacić VAT od usług pogrzebowych

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódzka kuria powinna płacić VAT od usług pogrzebowych, takich jak kopanie grobu czy odprawianie na cmentarzu nabożeństwa. Taką opinię wydała Izba Skarbowa w Łodzi. Jak tłumaczy Izba, zwolnienie naruszałoby zasady konkurencji z cmentarzami gminnymi, które od identycznych usług muszą płacić ośmioprocentowy VAT.
  Łódzka kuria będzie musiała odprowadzić VAT m.in. za odprawiania nabożeństwa na cmentarzu

  Łódzka kuria będzie musiała odprowadzić VAT m.in. za odprawiania nabożeństwa na cmentarzu ©Krzysztof Szymczak

  Kuria z prośbą o interpretację przepisów wystąpiła dwa lata temu przy okazji zmiany ustawy o podatku VAT. Chciała wiedzieć, czy w świetle przepisów powinna odprowadzać VAT od posług pogrzebowych.

  Łódzka kuria była przekonana, że podatku płacić nie powinna. Tłumaczyła, że jej działalności nie można uznać za świadczenie usług, bo prawo kanoniczne - na podstawie którego dzięki konkordatowi działa Kościół - nie zna takiego pojęcia. Zdaniem kurii, Kościół przy spełnianiu swojej misji nie może być traktowany jak przedsiębiorca.

  To rozumienie przepisów kuria chciała zastosować do czynności pogrzebowych, takich jak kopanie grobu, odprawianie nabożeństwa na cmentarzu, procesja czy zasypywanie grobu połączone ze śpiewem. Zdaniem łódzkiej kurii jest to sprawowanie publicznego kultu Bożego.

  Początkowo Izba ze względów formalnych nie chciała się wypowiadać. Kuria chciała jednak odpowiedzi i walczyła o nią w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W końcu NSA polecił fiskusowi odpowiedzieć na pytanie kurii.

  Obowiązujace w Polsce przepisy przewidują zwolnienie z podatków związków wyznaniowych, jeżeli ich działalność świadczona jest w zamian za statutowe składki, a na dodatek realizowana jest w zakresie interesu zbiorowego swoich członków. Zdaniem Izby Skarbowej tych warunków kuria nie spełnia. Pogrzeby katolickie nie są bowiem finansowane ze stałych i obowiązkowych składek wiernych, ale z dobrowolnych ofiar, składanych przy okazji pogrzebu.

  Jak twierdzi Izba, pogrzeby nie służą zbiorowemu interesowi wiernych, ale świadczone są dla indywidualnych osób.

  Padł też argument najważniejszy: cmentarze gminne za identyczną usługę pogrzebową muszą odprowadzać VAT w wysokości ośmiu procent. Zwolnienie naruszałoby więc zasady konkurencji. Zarządzające cmentarzami parafie nie są płatnikami VAT. Zamiast faktur czy rachunków, wydają oświadczenie o złożeniu ofiary za pogrzeb.

  Stawki za pochówek są stałe i w archidiecezji łódzkiej wynoszą około 2 tys. zł, do tego dochodzi dobrowolna ofiara dla księdza. Obecnie "co łaska" wynosi średnio 500 zł.

  Co zrobi kuria? Może albo doliczyć do obecnych stawek osiem procent, albo obniżyć swój dochód i odprowadzać podatek od obecnych opłat. Może też walczyć o korzystną dla siebie decyzję. - Status prawomocnej interpretacja otrzymuje w chwili wydania, kuria może jednak odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wyjaśnia Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Łodzi.

  Kuria nie komentuje sprawy. - Wciąż czekamy na interpretację Izby Skarbowej, bo oficjalne pismo jeszcze do nas nie dotarło - mówi Paweł Grocki, dyrektor do spraw administracyjnych łódzkiej kurii.

  Konieczność płacenia VAT od usług pogrzebowych dziwi księdza Lesława Witczaka, ekonoma diecezji włocławskiej, do której należą m.in. okolice Sieradza, Warty i Uniejowa. - Żeby płacić VAT, trzeba prowadzić działalność gospodarczą i być jego płatnikiem - mówi ekonom. - Tymczasem parafie prowadzą działalność statutową. Nie wyobrażam sobie płacenia VAT od pogrzebów, chrztów czy innych posług.

  Decyzja łódzkiego urzędu nie oznacza, że wszystkie diecezje w Polsce będą teraz płaciły podatek od usług cmentarnych. - Interpretacja dotyczy tego szczególnego przypadku i nie można jej uogólniać - podkreśla Agnieszka Pawlak.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (27)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piotrków Tryb.

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Cmentarz Rzymskokatolicki w Piotrkowie Tryb. nie wystawił nam żadnej faktury, tylko zwykłe pokwitowanie przyjęcia gotówki za wykonane usługi różne: świadczące o szeroko prowadzonej działalności...rozwiń całość

  Cmentarz Rzymskokatolicki w Piotrkowie Tryb. nie wystawił nam żadnej faktury, tylko zwykłe pokwitowanie przyjęcia gotówki za wykonane usługi różne: świadczące o szeroko prowadzonej działalności gospodarczej w związku z pogrzebem i nie tylko oraz administracyjne. Odpłatność za usługi musieliśmy zapłacić gotówką, bo Cmentarz nie ma konta bankowego. /co wydaje się mocno dziwne/. Do tego w chwili żałoby narzucono nam swoje usługi rozebrania pomnika do pochówku, nie informując przy tym uczciwie, że taką usługę możemy również zamówić w zakładzie kamieniarskim. Dopiero po żałobie, kiedy człowiek pomyślał racjonalnie dotarło do nas, że za rozbiórkę przepłaciliśmy , a pomnik został źle złożony. Musieliśmy się udać do kamieniarza i wydać dodatkowe pieniądze, żeby to poprawić. Jak się okazuje te specjalistyczne usługi Cmentarza wykonali dla nas zwykli grabarze. Żenujące dla mnie było, że do ceny pogrzebu doliczono nam koszt dekoracji kaplicy, która jest tam ... no właśnie nie wiadomo od kiedy / po prostu jest stara /. Dodam, że otrzymany przez nas kwit z Kancelarii miał wysoką numerację, a zatem przemnażając teoretycznie jego numer przez wpłaconą kwotę wyszła zawrotna suma. I do tego ten brak konta. Skoro cmentarze prowadzą działalność zarobkową i obracają takimi pieniędzmi, dlaczego nie mają płacić podatków, zwykły Kowalski przecież musi. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kuria musi zapłacić WAT od usług pogrzebowych

  Żaba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Skoro taka wiadomość znaczy się kryzys minął a myślałem że Tusk się wycofał, mało jeszcze im z konkordatu jak długo polska ma im płacić haracz jak oni są już dawno spłaceni. Złodziejstwo w biały...rozwiń całość

  Skoro taka wiadomość znaczy się kryzys minął a myślałem że Tusk się wycofał, mało jeszcze im z konkordatu jak długo polska ma im płacić haracz jak oni są już dawno spłaceni. Złodziejstwo w biały dzień jak to publiczne sprawowanie czy działalność statutowa, Matka Teresa też harowała publicznie a kasę od biedaków z tacy płaciła na konto w Watykanie sukienkowym - osobiście czytałem na wp.p i Onet.pl kilkadziesiąt tysięcy dolarów a sama zmarła z głodu bo biedaki nie mieli na chleb już kasy a nasi odwrotnie opływają w luksusy i stale mało. Pewnie już czas na kolejny cud - wino mszalne można rozwodnić 1:3 na dłużej starczy,1 suchar na tydzień, odebrać pozwolenie na lektykę, zabronić ziołolecznictwa, rozbudować żłobki
  i przedszkola przykościelne i obowiązkowo kasy fiskalne. to minimum co powinno być dla kościoła dla dobra bliźniego bo jak owca jest biedna to i fryzjer nie zarobizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Blokada

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Znowu nawiedziny moher (MORDERATOR) blokuje Chochoła. Ćniam to !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam wyjście

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Biorę księdza z Kościoła Starokatolickiego. Opłaty dostosowane do możliwości finansowych. Żadne 2.000 za pochówek, czy 500 dla księdza !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciemnogrodu ciag dalszy...

  Katolik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  Kosciol to firma jak kazda inna. Opodatkowac dziadow


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Działalność gospodarcza cmentarza a podatek VAT

  zgodny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Skoro cmentarze woj. łódzkiego mają płacić VAT od działalności gospodarczej, to dlaczego mój cmentarz go nie wyszczególnia na dokumencie ? I czy w ogóle, ktoś to nadzoruje ? Na otrzymanym...rozwiń całość

  Skoro cmentarze woj. łódzkiego mają płacić VAT od działalności gospodarczej, to dlaczego mój cmentarz go nie wyszczególnia na dokumencie ? I czy w ogóle, ktoś to nadzoruje ? Na otrzymanym dokumencie pt. "POKWITOWANIE" nr .... z dn. ............... za: kaplicę, przekop szczątków, wpuszczenie do grobu, wykopanie grobu itd. nie ma podatku VAT. Odpłatność musiałem zapłacić gotówką, bo nie mają konta bankowego. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak sobie czytami i nachodzi refleksja, że

  analityk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

  mamy podobno 84% katolików w Polsce, ale ta przytłaczająca większość katolików chce właśnie opodatkowania kleru. Widać to także po ilości wpisów poniżej za tym rozwiązaniem. Pamiętajcie ludziska to...rozwiń całość

  mamy podobno 84% katolików w Polsce, ale ta przytłaczająca większość katolików chce właśnie opodatkowania kleru. Widać to także po ilości wpisów poniżej za tym rozwiązaniem. Pamiętajcie ludziska to kler jest dla Was, a nie Wy dla kleru. Klechy o tym zapomnieli, albo udają że nie pamiętają.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opodatkować kler

  Najwyższy czas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  Opodatkować kler tak jak opodatkowany jest każdy podatnik. Wydaje im się że są poza prawem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opodowakowanie kościoła

  Klemens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

  Wierze w Boga ale co jak co uważam, że kościół opodatkowany powinien zostać, tak jak to jest w innych krajach. Powinna być puszczana taca z ofiarami w obieg i daje kto chcę...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa, kasa, kasa

  Lolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 11

  500 za gusła nad grobem, A BISKUP PLACI 7 zl za dym@nie na DOMINKANIE !!
  hahaha
  Koniec świętych krów (pasibrzuchów), czas ich normalnie opodatkować!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oto Wielka Tajemnica Wiary: złoto, euro i dolary!

  antykler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 14

  Zagłosuję na każdego, kto opodatkuje kler!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo