Łódzka skrzypaczka zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie...

  Łódzka skrzypaczka zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Dla Sławomiry Wilgi zwycięstwo w łódzkim Konkursie im. Grażyny Bacewicz nie jest pierwszym w tym roku sukcesem

  Dla Sławomiry Wilgi zwycięstwo w łódzkim Konkursie im. Grażyny Bacewicz nie jest pierwszym w tym roku sukcesem ©Akademia Muzyczna w Łodzi/Dariusz Kulesza

  21-letnia studentka łódzkiej Akademii Muzycznej Sławomira Wilga i 15-letnia skrzypaczka z Niemiec Anne Luisa Kramb zwyciężyły ex aequo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz w Łodzi. Pierwsza edycja imprezy zakończyła się w minioną niedzielę.
  Dla Sławomiry Wilgi zwycięstwo w łódzkim Konkursie im. Grażyny Bacewicz nie jest pierwszym w tym roku sukcesem

  Dla Sławomiry Wilgi zwycięstwo w łódzkim Konkursie im. Grażyny Bacewicz nie jest pierwszym w tym roku sukcesem ©Akademia Muzyczna w Łodzi/Dariusz Kulesza

  Po czterech dniach przesłuchań z udziałem kilkudziesięciu skrzypków jury konkursu wyłoniło laureatów spośród trzynastu finalistów. Zgodnie poziom konkursu uznano za bardzo wysoki.

  I nagrodę ex aequo zdobyły: Anne Luisa Kramb i Sławomira Wilga, II nagrodę Mateusz Makuch, III nagrodę ex aequo: Robert Łaguniak i Amelia Maszońska, wyróżnienie: Roksana Kwaśnikowska. Zwyciężczynie dostały nagrody pieniężne (po 7 tys.
  zł), a także pozaregulaminową nagrodę ufundowaną przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (półrecitale na Festiwalu „Emanacje”). Sławomira Wilga - jako najlepsza uczestniczka z Łodzi - zdobyła dodatkowo nagrodę pieniężną rektora Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wysokiej klasy smyczek od Pracowni Lutniczej Marcin Mazur.

  Zwycięzców poznaliśmy późnym wieczorem podczas koncertu finałowego, na którym - po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród - laureaci zagrali utwory Maurice’a Ravela, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Fritza Kreislera i nową kompozycję „Wahanie” Sławomira Kaczorowskiego, napisaną jako utwór obowiązkowy na konkurs.

  Jury wyróżniło również kilkoro pianistów towarzyszących uczestnikom konkursu: Michała Francuza, Hannę Holeksę, Wojciecha Kubicę, Marcina Sikorskiego, Krzysztofa Staniendę i Wojciecha Wołoszyna.

  I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz zorganizowała Akademia Muzyczna w Łodzi. W przesłuchaniach wzięło udział 50 skrzypków (zgłoszenia na konkurs nadesłało 130 artystów, m.in. z Armenii, Chin, Turcji). Uczestników oceniało jury pracujące pod kierunkiem Łukasza Błaszczyka, pomysłodawcy konkursu.

  - Pierwsza edycja bardzo dobrze rokuje konkursowi na przyszłość. Udało nam się stworzyć formułę przyjazną dla artystów, która nie odstrasza, a zachęca do wzięcia udziału w konkursie. Nie obowiązuje w nim limit wieku, nie ma zbyt wielu ograniczeń repertuarowych, dzięki czemu każdy uczestnik może zaprezentować się w repertuarze, w którym odnajduje się najlepiej. Zaowocowało to 130 zgłoszeniami z 27 krajów świata! Konkurs stał się ważnym elementem planu popularyzacji twórczości Grażyny Bacewicz wśród młodych artystów - podsumował prof. Błaszczyk.

  Przypomnijmy, że łódzka AM organizuje również Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Grażyny Bacewicz, który w tym roku miał piątą edycję.


  Sławomira Wilga

  Urodziła się w 1994 roku. Tylko w tym roku zdobyła IV nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Ja-hnkego w Poznaniu, III nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym w Katowicach. Ma na koncie też m.in. I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu i II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bytomiu. Obecnie studiuje w klasie prof. Łukasza Błaszczyka w Akademii Muzycznej w Łodzi. Z siostrą Izabelą Wilgą tworzy duet, który ma w dorobku liczne nagrody.

  Anne Luisa Kramb

  Urodzona w 2000 roku, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie w wieku 4 lat. Debiutowała jako solistka w wieku 10 lat podczas Mozart Festival w Würzburgu. Jest laureatką kilku pierwszych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, występowała z wieloma orkiestrami.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo