Łódzka skrzypaczka zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dla Sławomiry Wilgi zwycięstwo w łódzkim Konkursie im. Grażyny Bacewicz nie jest pierwszym w tym roku sukcesem
Dla Sławomiry Wilgi zwycięstwo w łódzkim Konkursie im. Grażyny Bacewicz nie jest pierwszym w tym roku sukcesem Akademia Muzyczna w Łodzi/Dariusz Kulesza
Udostępnij:
21-letnia studentka łódzkiej Akademii Muzycznej Sławomira Wilga i 15-letnia skrzypaczka z Niemiec Anne Luisa Kramb zwyciężyły ex aequo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz w Łodzi. Pierwsza edycja imprezy zakończyła się w minioną niedzielę.

Po czterech dniach przesłuchań z udziałem kilkudziesięciu skrzypków jury konkursu wyłoniło laureatów spośród trzynastu finalistów. Zgodnie poziom konkursu uznano za bardzo wysoki.

I nagrodę ex aequo zdobyły: Anne Luisa Kramb i Sławomira Wilga, II nagrodę Mateusz Makuch, III nagrodę ex aequo: Robert Łaguniak i Amelia Maszońska, wyróżnienie: Roksana Kwaśnikowska. Zwyciężczynie dostały nagrody pieniężne (po 7 tys. zł), a także pozaregulaminową nagrodę ufundowaną przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (półrecitale na Festiwalu „Emanacje”). Sławomira Wilga - jako najlepsza uczestniczka z Łodzi - zdobyła dodatkowo nagrodę pieniężną rektora Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wysokiej klasy smyczek od Pracowni Lutniczej Marcin Mazur.

Zwycięzców poznaliśmy późnym wieczorem podczas koncertu finałowego, na którym - po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród - laureaci zagrali utwory Maurice’a Ravela, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Fritza Kreislera i nową kompozycję „Wahanie” Sławomira Kaczorowskiego, napisaną jako utwór obowiązkowy na konkurs.

Jury wyróżniło również kilkoro pianistów towarzyszących uczestnikom konkursu: Michała Francuza, Hannę Holeksę, Wojciecha Kubicę, Marcina Sikorskiego, Krzysztofa Staniendę i Wojciecha Wołoszyna.

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz zorganizowała Akademia Muzyczna w Łodzi. W przesłuchaniach wzięło udział 50 skrzypków (zgłoszenia na konkurs nadesłało 130 artystów, m.in. z Armenii, Chin, Turcji). Uczestników oceniało jury pracujące pod kierunkiem Łukasza Błaszczyka, pomysłodawcy konkursu.

- Pierwsza edycja bardzo dobrze rokuje konkursowi na przyszłość. Udało nam się stworzyć formułę przyjazną dla artystów, która nie odstrasza, a zachęca do wzięcia udziału w konkursie. Nie obowiązuje w nim limit wieku, nie ma zbyt wielu ograniczeń repertuarowych, dzięki czemu każdy uczestnik może zaprezentować się w repertuarze, w którym odnajduje się najlepiej. Zaowocowało to 130 zgłoszeniami z 27 krajów świata! Konkurs stał się ważnym elementem planu popularyzacji twórczości Grażyny Bacewicz wśród młodych artystów - podsumował prof. Błaszczyk.

Przypomnijmy, że łódzka AM organizuje również Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Grażyny Bacewicz, który w tym roku miał piątą edycję.


Sławomira Wilga

Urodziła się w 1994 roku. Tylko w tym roku zdobyła IV nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Ja-hnkego w Poznaniu, III nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym w Katowicach. Ma na koncie też m.in. I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu i II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bytomiu. Obecnie studiuje w klasie prof. Łukasza Błaszczyka w Akademii Muzycznej w Łodzi. Z siostrą Izabelą Wilgą tworzy duet, który ma w dorobku liczne nagrody.

Anne Luisa Kramb

Urodzona w 2000 roku, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie w wieku 4 lat. Debiutowała jako solistka w wieku 10 lat podczas Mozart Festival w Würzburgu. Jest laureatką kilku pierwszych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, występowała z wieloma orkiestrami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie