Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wzbogacona o kolejne firmy. Strefa prowadzi projekt wsparcia za straty w wyniku Brexitu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Jakub Pietkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej ŁSSE, Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes zarządu ŁSSE oraz Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE
Jakub Pietkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej ŁSSE, Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes zarządu ŁSSE oraz Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE Dariusz Pawłowski
Do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dołączyły kolejne firmy. Są tutaj też przedsiębiorcy, którzy skorzystali z projektu wsparcia po stratach w wyniku Brexitu.

Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ogłosił w poniedziałek 5 czerwca, że do grona współpracujących z nią przedsiębiorstw dołączyło właśnie kolejnych siedemnaście firm.

- Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna bardzo nam się rozrosła, ale taki dynamiczny rozwój dotyczy w tej chwili właściwie wszystkich stref w kraju - zapewnia Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE. - Robimy wszystko, by podtrzymać ten dobry trend

.

Nowe firmy w ŁSSE reprezentują różne branże, większość z nich to średnie przedsiębiorstwa, które po raz pierwszy korzystają z tego rodzaju wsparcia. Jednym z nich jest działająca od 1995 roku firma specjalizująca się w produkcji opakowań drewnianych.

- Od pewnego jednak czasu głównym zakresem naszych zainteresowań jest ekologia - wyjaśnia właściciel firmy, Grzegorz Jakóbczak. - Produkujemy biopaliwa z pozostałości produkcji rolnej, które trafiają do łódzkiej Elektrociepłowni; jesteśmy w tej chwili jej największym dostawcą.

ŁSSE jest także operatorem projektu Re_Open UK, którego celem jest udzielenie wsparcia dla firm po stratach w wyniku Brexitu. Wnioski złożyło (i wciąż można to robić) siedemset przedsiębiorstw z całego kraju, z czego ponad 150 otrzymało już pomoc. Wśród beneficjentów programu jest firma Stratega.

- Nasza firma zajmuje się badaniami międzynarodowych rynków - opowiada Łukasz Wdowiak, business development director Stratega. - Wielka Brytania była jednym z największych odbiorców naszych usług, dlatego Brexit był dla nas niemiłą niespodzianką. W grudniu złożyliśmy aplikację do programu pomocowego, udało się. Dotacja ze Strefy pozwoli nam rozwinąć się w nowym obszarze. Budujemy bowiem aplikację, która będzie służyła rekrutacji kandydatów do pracy na całym świecie. Liczymy, że dzięki niej powiększymy zespół naszej firmy. Na pewno też będziemy chcieli zacieśniać naszą współpracę z ŁSSE.

Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes zarządu ŁSSE podkreśla, że dużym zainteresowaniem cieszą się też kolejne programy prowadzone przez Strefę.

- Mamy cztery tysiące firm w programie Strefa Rozwoju i sześciuset nowych klientów w naszym ekosystemie wynikających z decyzji o wsparciu - zauważa.

Podczas poniedziałkowej (5 czerwca) uroczystości nowych członków ŁSSE uhonorowano symbolicznymi drzewkami tlenowymi. Tego dnia odbyło się także posiedzenie Rady Rozwoju Gospodarczego, której członkowie spotkali się z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcami.

- Pragnę przypomnieć, że w czerwcu w 2018 roku weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji i dzięki temu wiele firm może odebrać decyzje o wejściu do ekosystemu łódzkiej Strefy - dodaje Jakub Pietkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Wcześniej bowiem trzeba było wykazać się dużą determinacją i wytrwałością, by zainstalować swoją działalność w strefach inwestycyjnych obejmujących osiem setnych procent kraju. Ustawa sprawiła, że cała Polska jest strefą inwestycji i z instrumentów kiedyś dostępnych jedynie dla największych, dzisiaj mogą korzystać również średnie i małe przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy, że 2022 rok okazał się dla Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rekordowy pod względem wysokości nakładów inwestycyjnych. Siedemdziesiąt firm, które dołączyło do ŁSSE w ubiegłym roku zadeklarowało, że na inwestycje wydadzą blisko 5,3 mld zł, czyli najwięcej w 25-letniej historii łódzkiej strefy. Firmy mają stworzyć w sumie blisko 4 tys. miejsc pracy i zobowiązały się do utrzymania ponad 10 tys. stanowisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki