Łódzkie teatralne premiery w pandemicznych obostrzeniach

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
"Znikomość"
"Znikomość" Grzegorz Gałasiński
Łódzkie teatry przygotowują kolejne premiery, mimo drastycznych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Publiczność może zająć niewielką część widowni, a i na scenach czekać będą nieliczne obsady.

Już w piątek 30 października Teatr Nowy im. K. Dejmka zaprosi do swojej Małej Sali na premierę monodramu „Znikomość”, na podstawie tekstu Larsa Noréna, w wykonaniu Konrada Michalaka.

Główny bohater - Sebastian - jest szykanowany przez kolegów ze szkoły, dręczony przez nauczycieli. Cierpienie, które nosi w sobie, poczucie odrzucenia i osamotnienia, skumulowały się w nim już do tego stopnia, iż chce zbuntować się przeciwko systemowi i zemścić na swoich oprawcach. Szykuje broń i ładunki wybuchowe, które planuje użyć przeciwko innym uczniom i nauczycielom. Opowieść oparta jest na faktach. 20 listopada 2006 roku do szkoły w Emsdetten w Niemczech wtargnął zamaskowany jej absolwent, Sebastian Bosse, raniąc pięć osób i popełniając samobójstwo.

Reżyseruje Maciej Wojtyszko. Spektakl jest częścią projektu pod nazwą Scena pod sufitem. - Akcja spektaklu rozgrywa się tuż przed masakrą, nasz bohater jest już zdecydowany na swój czyn i tłumaczy, dlaczego do niego dojdzie - wyjaśnia Konrad Michalak. - To opowieść ku przestrodze; apel, by zwracać większą uwagę na indywidualistów, osoby wrażliwe, nie ranić ich, bo mogą się posunąć do działań ekstremalnych. Wybrałem ten tekst, bo przedstawia postać i okoliczności całkowicie odmienne w stosunku do mnie. Prywatnie nie byłem zbuntowanym nastolatkiem, w moim życiu, domu i szkole, wszystko dobrze się układało, nie byłem szykanowany, musiałem zatem odnaleźć w sobie i uwydatnić jakieś mroczne zakątki.

Teatr Wielki na 7 listopada zaplanował premierę opery-monodramu Francisa Poulenca „Głos ludzki” z udziałem Joanny Woś. Spektakl realizują reżyser Michał Znaniecki i dyrygent Adam Banaszak. Miejsca dla publiczności znajdą się na scenie, bilety już w sprzedaży.

Autorem tekstu jest Jean Cocteau. Fabuła opiera się na stopniowo rozwijającym się dramacie porzuconej kobiety, a cały utwór zawarty jest w trwającej około godziny rozmowie telefonicznej. Bohaterka prowadzi dialog ze swoim niewidocznym kochankiem, który odszedł do innej.

- Musimy wyciągnąć duszę z bohaterki. Każda odsłona tej niekończącej się rozmowy telefonicznej powinna być przesycona emocjami i bardzo teatralna. Jestem reżyserem przyzwyczajonym do robienia widowisk operowych w otwartej przestrzeni na dużą skalę, spektakularnych. I tę spektakularność chciałbym zachować, mimo że jest to monodram - zdradza Michał Znaniecki.

Trudnej i wymagającej roli w monodramie podjęły się dwie primadonny łódzkiej opery - Joanna Woś, którą zobaczymy w premierowych spektaklach 7 i 8 listopada oraz Dorota Wójcik. Bohaterce towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi w pod batutą Maestro Adama Banaszaka.

Także 7 listopada, w Teatrze im. S. Jaracza, odbędzie się premiera spektaklu muzycznego „Róbmy swoje” w reżyserii Jacka Bończyka na podstawie twórczości Wojciecha Młynarskiego. Na widowisko złożą się niezapomniane piosenki Mistrza (m.in. „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy”, „Przyjdzie walec”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Kocham cię życie”), jak i jego felietony. - Te dwadzieścia kilka piosenek, które państwo będą mieli okazję usłyszeć, to zaledwie niewielka garstka owoców twórczych genialnego autora. Mamy wielką nadzieję, że dzięki nam publiczność z przyjemnością wróci do piosenki w najlepszym wydaniu, gdzie doskonała muzyka i znakomity tekst tworzą jedną, niezwykle wartościową całość- podkreśla Jacek Bończyk.

Wystąpią: Urszula Gryczewska, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Elżbieta Zajko, Radosław Osypiuk, Bogusław Suszka, Mariusz Witkowski. Autorem aranżacji jest Konrad Wantrych, kierownictwo muzyczne sprawuje natomiast Michał Zarych.

Jacek Bończyk pracuje też w Teatrze Muzycznym nad spektaklem złożonym z utworów z Kabaretu Starszych Panów, a w Teatrze Powszechnym Wojciech Malajkat reżyseruje „Rodzinę” Antoniego Słonimskiego. Premiery w grudniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie