ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast...

  Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast [ZDJĘCIA,FILM]

  Wiesław Pierzchała

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast
  1/44
  przejdź do galerii

  Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast ©Krzysztof Szymczak

  Drugą część makiety z zabudową getta w 1942 roku można oglądać w łódzkim muzeum Stacja Radegast. Pomysłodawcy myślą o dalszych częściach
  Tym razem można obejrzeć wykonane z tektury w skali 1:400 okolice Rynku Bałuckiego tak jak wyglądały w maju 1942 roku. Autorzy makiety przedstawili zabudowę od placu Kościelnego w stronę Rynku Bałuckiego. Stąd rejon ul. Zgierskiej, Dworskiej i Łagiewnickiej. Na jakie miejsca i punkty charakterystyczne warto zwrócić uwagę?

  Czytaj:Makieta getta udostępniona zwiedzającym [ZDJĘCIA]

  - Na nowej części makiety mamy między innymi budynek z sekretariatem próśb i zażaleń przy ulicy Dworskiej 1, siedzibę gestapo przy skrzyżowaniu ulic Zgierskiej i Limanowskiego, plac strażacki przy ulicy Lutomierskiej 13, na którym wiele razy przemawiał Chaim Mordechaj Rumkowski, przełożony starszeństwa Żydów w getcie, a także skład węgla, kościół Dobrego Pasterza przy ulicy Pasterskiej oraz plac targowy, czyli tak zwany skład warzyw Jojny Pilcera - mówi dr Zofia Trębacz, koordynator projektu drugiej części makiety Litzmannstadt Ghetto.

  To niezwykłe w skali kraju przedsięwzięcie powstaje w budynku Stacji Radegast przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12, będącym oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

  Zobacz też:Unikalna makieta Litzmannstadt Ghetto będzie uczyć pokory [ZDJĘCIA]

  Pierwszą część makiety odsłonięto w maju 2016 roku. Przedstawia ona m.in. plac Kościelny z zabytkowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z końca XIX stulecia, rejon ul. Wojska Polskiego i Stary Rynek z dawnymi kamienicami, które zostały wyburzone.

  Jest także park Staromiejski, który przed drugą wojną światową był wypełniony ulicami, kamienicami i innymi obiektami, jak np. efektowna synagoga w stylu mauretańskim przy ul. Wolborskiej. Została ona zniszczona przez niemieckich okupantów wkrótce po ich wejściu do Łodzi w 1939 roku, dlatego na makiecie widzimy jedynie ruiny synagogi.

  Dr Zofia Trębacz zapewniła nas, że wkrótce można się spodziewać kolejnych części niezwykłej makiety Litzmannstadt Ghetto.
  Litzmannstadt Getto: w Łodzi powstaje największa makieta historyczna w Polsce [ZDJĘCIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kawał dobrej roboty

  O.B. Serwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Trzymam kciuki za powodzenie całości przedsięwzięcia.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo