Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Szejnert laureatką Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Małgorzata Szejnert, dziennikarka i pisarka, otrzymała w niedzielę Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Gala odbyła się w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka.

Reportaż i literatura faktu docenione. Laureatką tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima została autorka między innymi takich książek, jak „Wyspa Węży”, „Dom żółwia. Zanzibar”, „Wyspa klucz”, „Czarny ogród” - Małgorzata Szejnert. Zwyciężczyni otrzymała czek w wysokości 50 tysięcy złotych (nagrodę ufundował Urząd Miasta Łodzi) oraz statuetkę autorstwa Zofii Lisiewicz.

Laudację na cześć laureatki wygłosił Michał Nogaś, członek tegorocznego konkursowego jury.

„Była od zawsze blisko ludzi” - usłyszeliśmy między innymi. - „Najbliżej jak tylko się da. W czasach PRL-owskich szarości, na chwilę tylko zmąconych widmem kolorowego świata w początkach gierkowskiej dekady, podróżowała po Polsce i opisywała ludzi próbujących odnaleźć się w świecie pozbawionym najważniejszych zasad. W czasach końca komunizmu w polskim wydaniu, gdy na symbolicznych grobach na warszawskim Powązkach i w prasie niezwiązanej z reżimem zostawiała ogłoszenia kierowane do rodzin wojennych bohaterów pomordowanych w więzieniu na Mokotowie z prośbą o kontakt. W dobie transformacji również była blisko ludzi. Tych, których uczyła zawodu, stając się autorytetem, najważniejszym nauczycielem, przewodniczką. I tych, których jej uczniowie opisywali. Była ciekawa człowieka, tego, co dla niego najważniejsze, co wpływa na jego wybory. Nie była natomiast ciekawa fałszywie wzbogacających tekst fajerwerków, błyskotek i śladów autorskiego „ja”. Uznawana powszechnie za wzór zawodowy i moralny, ceniąca słowo i jego brzmienie, walcząca z nadmiarem przymiotników i metafor, dała polskiej literaturze całe pokolenie autorów zdolnych, odważnych, ciekawych świata. Od ludzi nie odwróciła się także wtedy, gdy świetnie przygotowane do zawodu grono swoich podopiecznych wypuściła w świat. Wróciła do pisania, do spotkań z historią - wielką i małą, odległą i bardzo nam bliską. To jej zawdzięczamy ocalenie pejzaży Giszowca i Nikiszowca, to ona - na długo przed wielkimi współczesnymi falami migracji - opisała świat dawnych uciekinierów, którzy z Europy i nie tylko, za chlebem i jaśniejszą przyszłością, próbowali dostać się do Stanów Zjednoczonych”.

W tym roku do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima nominowani byli, oprócz Małgorzaty Szejnert: Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki i Jerzy Pilch. W jury zasiedli: Paulina Małochleb, Anna Marchewka, Michał Nogaś, Maciej Robert i Maciej Świerkocki (przewodniczący).

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima została ustanowiona w 2013 roku z inicjatywy Domu Literatury i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału w Łodzi. Dotychczas wyróżnienie otrzymali: 2013 - Magdalena Tulli, 2014 - Hanna Krall, 2015 - Jarosław Marek Rymkiewicz, 2016 - Michał Głowiński, 2017 - Ewa Lipska i 2018 - Izabela Filipiak (Morska).

Współczesne wyróżnienie odwołuje się do tradycji przyznawanej przed wojną Nagrody Literackiej Miasta Łodzi, którą otrzymali między innymi Julian Tuwim, Andrzej Strug i Zofia Nałkowska.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki