Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Piotr Gliński ogłosił w Łodzi wyniki programu "Certyfikat dla małych księgarni". Księgarnie z Łodzi i regionu ze wsparciem WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
W ramach naboru do tegorocznej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni" realizowanego przez Instytut Książki złożono 150 wniosków, w tym 132 poprawne formalnie. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie małych księgarni w całym kraju.

Spośród poprawnych formalnie wniosków dofinansowanie w konkursie otrzymało 85 podmiotów (kolejnych co najmniej piętnaście zostanie wspartych w drugim rozdaniu, po rozpatrzeniu odwołań). W tym gronie są dwie małe księgarnie działające w Łodzi: księgarnia „Zaczytana Łódka”, mieszcząca się przy ul. Więckowskiego 9 oraz Antykwariat Sportowy przy al. Mickiewicza 15a.

Nasz region na liście dofinansowanych placówek reprezentują również wydawnictwo Kurc z Koluszek, firma Lamar z Piotrkowa Trybunalskiego, księgarnia "Pan Tadeusz" ze Zgierza, sklep "Bajka" w Głownie, firma księgarska ze Zduńskiej Woli, antykwariat Librarium z Bełchatowa, księgarnia Rhema z Łasku i księgarnia Tania Książka z Tomaszowa Mazowieckiego. Wszyscy beneficjenci programu otrzymali po 40 tys. złotych.

- Niezmiernie mi miło, że mogę ogłosić trzecią turę naszego programu "Certyfikat dla małych księgarni" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. - Program został wymyślony po to, by w jak najprostszy sposób wspierać te wyjątkowe instytucje kultury, które mają duże znaczenie dla lokalnej społeczności, a często przegrywają w rywalizacji z dużymi sieciami. A to właśnie często małe księgarnie, mając indywidualne podejście do czytelnika, sięgając po ambitniejsze tytuły, pracują nad wyrobieniem nawyku kontaktu i przyjaźni z książką. To jest jeden z naszych programów w ramach szerszych działań, które mają wpłynąć na wzrost czytelnictwa w naszym kraju.

Księgarnie wyróżnione certyfikatem, któremu towarzyszy finansowe wsparcie mogą przeznaczyć pozyskane środki na koszty stałe, jak czynsz i promocja. Program opiewał w tym roku na 4 mln złotych. Łącznie w trzech edycjach wsparcie w ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” uzyskało prawie 300 księgarni, w tym kilkadziesiąt z województwa łódzkiego. Dotychczas przekazana kwota to 11 mln zł.

od 16 lat

- Program narodził się w okresie pandemii, kiedy księgarnie znalazły się w bardzo trudnej sytuacji - przypomniał Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. - Kwoty przyznawane księgarniom są rozłożone na dwa lata. Nasze działanie przekonują nas, iż te małe instytucje kultury prowadzą prawdziwi pasjonaci, którym pomaganie bardzo cieszy.

Certyfikat dla księgarni "Zaczytana Łódka" w Łodzi

Wyróżniona certyfikatem łódzka księgarnia "Zaczytana Łódka" nastawiona jest na literaturę dla dzieci i młodzieży, a także książki edukacyjne.

- Niezwykle uradowała nas ta dotacja, którą przeznaczymy między innymi na koszty stałe, ale w dużej mierze na promocję - zapewnia Natalia Ostroga, właścicielka księgarni. - Zamierzamy dotrzeć do czytelników w całym regionie, zachęcać ich do lektury, a także do udziału w naszych kreatywnych warsztatach z książką dla dzieci. Wspieramy mocno czytelnictwo wśród dzieci i rodziców, na pewno godnie te pieniądze spożytkujemy.

Prof. Piotr Gliński zachęcał również do udziału w innych programach ministerialnych poświęconych czytelnictwu, jak chociażby sztandarowy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. - Instytut Książki wydaje także bezpłatne książki dla noworodków, przedszkolaków oraz uczniów klas pierwszych w szkołach podstawowych, właśnie w celu promocji czytelnictwa - przypomniał szef resortu kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki