MPK Łódź jest już przygotowane do zimy

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Udostępnij:
MPK-Łódź jest już przygotowane do zimy. Specjalne brygady do odśnieżania są w pogotowiu, a w magazynie zalega 440 ton soli.

Po raz pierwszy tej zimy Zakład Torów i Sieci MPK będzie testował system, który informuje o stanie zwrotnic m.in. o tym, gdzie przepaliła się grzałka. Dzięki temu na zwrotnicach nie będzie zalegał lód.

- Na trasach nie ma już nieogrzewanych zwrotnic, mogą się one trafić tylko pętlach tramwajowych, ale są to jednostkowe przypadki. Wyjątkiem jest sytucja, gdy przepali się grzałka. Jednak nowy system, który jest w trakcie tesów, pokazuje nam, która grzałka się spaliła. Nie musimy już czekać na sygnał od motorniczego, że lód na zwrotnicy się nie rozpuszcza - podkreśla Rafał Sąciński, kierownik Zakładu Torów i Sieci MPK. - Tej zimy okaże się, jak system działa. Zresztą, może on pokazywać różne rzeczy, mi.n. jak ustawiona jest zwrotnica lub czy ma awarię. Jest nawet możliwość sprawdzenia czy ktoś ingeruje w działanie zwrotnic.

Na razie systemem objęte są 243 zwrotnice. Ogrzewanie włącza się w nich automatycznie, gdy tylko temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza.

- Na dzień dzisiejszy mamy też 117 zwrotnic ogrzewanych elektrycznie, ale załączanych ręcznie. Oznacza to, że załoga musi pojechać na miejsce, otworzyć skrzynkę i podnieść przycisk. Te zwrotnice działają już od 1 listopada - tłumaczy Sąciński. - Dodatkowo w tym roku uruchomiliśmy ogrzewanie 43 zwrotnic na liniach podmiejskich, ale ono również jest załączane ręcznie.

Rafał Sąciński zakłada, że w ciągu najbliższych 3-4 lat uda się zmodernizować 117 zwrotnic i włączyć je do nowego systemu.

O ile system nadzoru zwrotnic to nowość, o tyle pojazdy do odśnieżania, które są na stanie Zakładu Torów i Sieci pamiętają lata 60. Przerobiono je z tramwajów pasażerskich. I tak odśnieżarka wirnikowa powstała z wagonu 5N, a pługosolarka z tramwaju GT6.

- Jeszcze do tej pory pasażerskie wagony tego typu jeżdżą do Ozorkowa - podkreśla Krzysztof Zdunek, pracownik Zakładu Torów i Sieci.

Jedynym nowym pojazdem jest ciągnik, który ma odśnieżać wspólne torowiska tramwajowo-autobusowe (np. na trasie W-Z czy ul. Narutowicza).

Na stanie ZTiS jest 5 odśnieżarek (4 wirnikowe, 1 pługowa) oraz sprzęt pomocniczy w postaci 2 ciągników z pługami, posypywarki, zamiatarki, koparko-ładowarki i samochodów (3,5 t), którymi przemieszczają się brygady torowe.

- W sytuacjach kryzysowych możemy wspomagać się jeszcze sprzętem z zajedni, a także skierować dodatkowo 30 osób do utrzymania torowisk. Standardowo odpowiadają za to cztery brygady po 18 osób, które pracują na zmianę dzienną i nocną - mówi Rafał Sąciński.

W tym roku walka pracowników ZTiS z zimą powinna być łatwiejsza, bo w dwóch miejsach usunięto zwrotnice z jezdni.

- Zarówno na skrzyżowaniu marszałków jak i na al. Kościuszki przy Mickiewicza znajdowały się one w pasie drogowym. Dlatego często zasypywały je pługi, chociaż chwilę wcześniej odśnieżaliśmy zwrotnice i sypaliśmy solą - zaznacza Sąciński. - Teraz zwrotnice zostały przesunięte poza jezdnię i dzięki temu nie będziemy musieli odśnieżać tych samych miejsc po kilka razy.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zx
To oczywiste że w alkoholu.Pełna zgoda.Amatorzy whisky od dawna o tym wiedzą i dlatego TOPIĄ go w tym trunku.
z
zx
W czym ten lód się rozpuszcza tego nie wiemy, ale wiemy,że lód na zwrotnicy się nie rozpuszcza, podkreśla to Rafał Sąciński.Być może, że pan Rafał wyjaśni nam później jakiego rozpuszczalnika potrzebuje lód by się rozpuścił.Na razie trzyma to w tajemnicy.
a
a jak wie
to ze strachu nie przyjdzie a sól trafi do żywności ku ogólnej szczęśliwości
o
oczywiste
To oczywiste że w alkoholu. Przynajmniej tak można wnioskować czytając te wypociny.
l
l$l
Skoro MPK już przygotowało się do zimy, to najwyższa pora zatroszczyć się o punktualność kursowania tramwajów i autobusów! Wszyscy czekamy niecierpliwie na artykuł informujący pasażerów, że wszystkie pojazdy przyjechały na określony przystanek zgodnie z rozkładem jazdy. Życzymy powodzenia!
ł
łodzianin
że system od razu nie naprawi niesprawnej zwrotnicy i miesiącami trzeba czekać na naprawienie.
Ale najważniejsze że będzie w mieście następny super system.
O
Obserwator Zwartkowidz
Tak twierdzę na podstawie moich wieloletnich obserwacji.
Ł
Łodzianin
Zgierz podobno również przygotowany do zimy. Odśnieżaniem Miasta ma zająć się spółka MPGK, którą zarządza PiS.
d
d
poczekajmy jak temperatura spadnie poniżej zera i spadnie porządny śnieg...
Wtedy będziecie mówić o przygotowaniu do czegokolwiek.
S
Stefan
:)
A
Alex
To dobrze, że system nie informuje o rozpuszczeniu się lodu. W końcu absolwent podstawówki wie, że lód się roztapia, a nie rozpuszcza. A jeśli jednak się rozpuszcza, to dociekliwy dziennikarz powinien od razu się zapytać "w czym ten lód się rozpuszcza".
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie