Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciąga koniec groszowych emerytur? Prezes ZUS zapowiada wprowadzenie minimalnego okresu zatrudnienia

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
ZUS zapowiada walkę z groszowymi emeryturami poprzez wprowadzenie minimalnego okresu zatrudnienia wynoszącego co najmniej 5 lat
ZUS zapowiada walkę z groszowymi emeryturami poprzez wprowadzenie minimalnego okresu zatrudnienia wynoszącego co najmniej 5 lat Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres
Coraz więcej Polaków pobiera groszowe emerytury, poniżej 1338 złotych brutto. Pod koniec ubiegłego roku wypłacono 337 tysięcy takich świadczeń, obecnie liczba ta jest o ponad 4 tys. wyższa. Szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała walkę z tym zjawiskiem poprzez wprowadzenie minimalnego stażu ubezpieczeniowego.

Według danych publikowanych przez ZUS liczba bardzo niskich świadczeń emerytalnych z roku na rok rośnie. Jeszcze w 2016 roku nie przekraczała 100 tysięcy, natomiast obecnie wynosi ponad 341 tysięcy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach nic się w tej sprawie nie zmieni.

Obecnie wiek emerytalny osiągają osoby, które urodziły się w latach 50. XX wieku. W okresie, gdy rozpoczynały karierę zawodową, sytuacja na rynku była niezwykle trudna, a możliwość odprowadzania składek ograniczona ze względu na wysokie bezrobocie, a potem umowy śmieciowe. Przed ZUS-em zatem spore wyzwanie, gdyż koszt wypłacania emerytur groszowych często jest większy od ich wartości.

ZUS zapowiada walkę z groszowymi emeryturami

Prezes ZUS Gertruda Uścińska przyznała, że zasada wypłacania emerytur powinna zostać zmieniona, gdyż ta ze stycznia 1999 roku nie realizuje idei świadczenia emerytalnego. Jak podkreśla, należy wprowadzić co najmniej pięcioletni, minimalny okres zatrudnienia.

Postulujemy, że powinien być co najmniej minimalny okres zatrudnienia. W większości państw to jest 10-15 lat, może być 5 lat, które w ogóle otwiera prawo do emerytury przy wieku emerytalnym. Może być jakiś kapitał, który daje tę emeryturę na jakimś poziomie - stwierdziła prof. Uścińska w rozmowie z PAP.

Profesor przyznała, że jeszcze prostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, umożliwiającej wypłacanie najniższych emerytur raz w roku, a nie co miesiąc jak do tej pory. Wtedy pozwoli to do minimum ograniczyć wydatki ZUS związane z realizacją tej transakcji.

Jak dodała, mimo pewnych zastrzeżeń, obecny system emerytalny jest bezpieczny i prawidłowo uporządkowany w odniesieniu do wyzwań demograficznych. Prezes NBP uważa również, że w związku ze zmianami na rynku pracy konieczne będzie zastosowanie instrumentów, które zwiększą poziom aktywności zawodowej.

Emerytury groszowe - kiedy się zaczęły?

Początek emerytur groszowych wiązany jest z reformą emerytalną wprowadzoną pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Po wprowadzonych zmianach wysokość emerytury zależy od ilości odprowadzonych składek. W przypadku, gdy ktoś nie pracował lub pracował, ale na umowie śmieciowej dostanie niewiele.

Jeśli ktoś uiścił choć jedną składkę na ZUS, to otrzyma prawo do emerytury. Będzie ona natomiast bardzo niska i może wynieść np. 10 groszy. Stąd też wzięło się pojęcie groszowych emerytur, choć często używane jest także w odniesieniu do wszystkich świadczeń poniżej poziomu minimalnego, wynoszącego 1338 złotych brutto.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ubiegłym roku emeryturę poniżej 10 złotych miesięcznie pobierały 1043 osoby. Warto zaznaczyć, że koszt obsługi oraz wypłaty takiego świadczenia wynosi około 150 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadciąga koniec groszowych emerytur? Prezes ZUS zapowiada wprowadzenie minimalnego okresu zatrudnienia - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki