MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej jadowite pająki w Polsce. Gdzie najczęściej można spotkać jadowite pająki? Uwaga! Ich ukąszenie może być śmiertelne!

Jacek Pająk
Jacek Pająk
Najbardziej jadowite pająki w Polsce.
Najbardziej jadowite pająki w Polsce. pixabay.com
Niebezpieczne owady w Polsce. Ugryzienia tych pająków są bardzo niebezpieczne! Sprawdź, jakie są najbardziej jadowite pająki w Polsce! A żyją tuż obok nas - w domach, na działkach, w ogrodach, w pracy, w parkach, na ulicach, w samochodach - praktycznie wszędzie. Pająków jest w Polsce aż 820 gatunków i tylko dwa z nich nie mają gruczołów jadowych, czyli prawie wszystkie mogą nas ukąsić.

Najbardziej jadowite pająki w Polsce

W regionie łódzkim widać coraz więcej pajęczyn i pająków. Jak co roku o tej porze jest jeszcze "babie lato", choć prognozy pogody wskazują, że nadchodzi już zima. Wśród najgroźniejszych dla nas pająków widuje się również te najbardziej jadowite. Na szczęście daleko im do tych najgroźniejszych, egzotycznych, które mogą nawet zabić człowieka.

Ukąszenie naszych, występujących lokalnie pająków bywa bolesne i może spowodować nawet omdlenia. W najgorszym jednak przypadku czeka nas ostra reakcja alergiczna, podobnie jak po użądleniu szerszenia czy osy.

Szczególnie na przełomie lata i jesieni pająki uaktywniają się, bo u wielu pajączków latem trwa okres godowy, ale już teraz, gdy wakacje na półmetku, w regionie łódzkim są widoczne.

Zobacz ranking najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Większość spotkacie też w naszym regionie (zdjęcia w galerii).

Najbardziej jadowite pająki w Polsce.

Najbardziej jadowite pająki w Polsce. Gdzie najczęściej możn...

UWAGA NA GROŹNE OWADY: UKĄSZENIA KLESZCZY, KOMARÓW I PAJĄKÓW

1. Sieciarz jaskiniowyJest uważany za najbardziej jadowitego pająka występującego w naszym kraju Lokalizuje się w studzienkach kanalizacyjnych, jaskiniach, piwnicach, a także u wylotów tuneli kolejowych. Gatunek ten osiąga pokaźne rozmiary – odwłok liczy jedynie 1,5 cm długości, ale wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Nie tka klasycznej sieci i boi się światła

2. Kolczak zbrojny
Jest jednym z nielicznych pająków występujących w Polsce, których ukąszenie wywołuje objawy zatrucia. Powoduje piekący ból i stan zapalny. U człowieka powoduje długotrwałe bóle, osłabienie i dreszcze. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się do dwóch tygodni. Osiąga nawet 15 milimetrów długości

3. Tygrzyk paskowaty
Uważany za „najładniejszego” pająka w naszym kraju. Spotykany jest głównie na porośniętych wysoką trawą zarówno suchych, jak i wilgotnych łąkach, nieużytkach, skrajach młodników nad brzegami zbiorników wodnych, a nawet w ogrodach. Bardzo często występuje na krzewach owocowych, takich jak malina oraz w zbożu. Osiąga długość ponad 2 centymetrów. Dziabnięcie przez tygrzyka jest porównywane do użądlenia osy.

4. Topik
Jako jedyny gatunek spośród pająków całe swoje życie spędza w wodzie. Podobnie jak inne pająki oddycha powietrzem, ale aby pogodzić to z wodnym trybem życia, pokrywa odwłok, na którym znajdują się otwory narządów oddechowych, specjalną otoczką powietrzną utrzymywaną przez włoski na odwłoku.

5. Strojniś nadobny
Jeden z najbardziej kolorowych pająków, które możemy spotkać wokół siebie. Występuje na nasłonecznionych murawach o rzadkiej roślinności, najczęściej na stokach o strony południowej. W polowaniu tym pająkom pomaga bardzo dobry wzrok, dorównujący sprawnością wzrokowi człowieka.

6. Krzyżak
Pająki z tej rodziny charakteryzują się wyraźnym wzorem krzyża na odwłoku. Pająk krzyżak zajmował wyjątkową pozycję wśród stawonogów wykorzystywanych do przepowiadania pogody. Według ludowych wierzeń, ich zachowanie nieomylnie wróżyło określone zmiany warunków atmosferycznych. Tak więc pająki wykazujące małą ruchliwość, spuszczające się po pajęczynie z sufitu lub siedzące w ukryciu zwiastować miały słotę. Natomiast częste ukazywanie się pająków podczas deszczu, budowanie dużych pajęczyn i znaczna ruchliwość oznaczać miały nadejście pogody słonecznej.

7. Kątnik
Aktywny nocą. Zasiedla ciemne miejsca, jak kwietniki, stosy drewna, piwnice i ciemne kąty w ludzkich siedzibach. Buduje lejkowate sieci łowne. Ma nawet ponad 2 centymetry długości (nie licząc odnóży) i jest często spotykany w naszych mieszkaniach. Ma na tyle silne szczękoczułki, że jest wstanie przebić się przez ludzką skórę.

8. Nasosznik trzęś
Gatunek niewielkiego pająka charakteryzującego się długimi odnóżami. Jego ciało jest niemalże przezroczyste. Posiada ośmioro oczu. Zamieszkuje domostwa, mieszkania i piwnice. Lubi suche i ciepłe pomieszczenia.

9. Lejkowiec labiryntowy
Należy do tej samej rodziny, co żyjące w naszych domach kątniki. Swoje pajęczyny tworzy zwykle bardzo blisko ziemi, często bezpośrednio nad nią, w gąszczu traw i innych roślin. Czasami zdarza mu się jednak robić je na wyższym poziomie, np. na krzewach czy wśród żywopłotów. Pajęczyna lejkowca to prawdziwy majstersztyk. W dodatku całkiem słusznych rozmiarów, ponieważ średnica całej konstrukcji może wynosić nawet 50 cm!

Jadowite pająki w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki