MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbiedniejsze miasta i gminy województwa łódzkiego według pisma Wspólnota. Zobacz, kto znalazł się w nowym zestawieniu

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Najbiedniejsze miasta i gminy województwa łódzkiego
Najbiedniejsze miasta i gminy województwa łódzkiego Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Pismo Wspólnota przygotowało ranking zamożności polskich samorządów. Obejmuje on zestawienie województw, powiatów, miast wojewódzkim, powiatowych, pozostałych oraz gmin wiejskich.

Ranking uwzględnia w sumie 1537 gmin wiejskich oraz 607 tzw. miast innych (poza wojewódzkimi i powiatowymi). Niestety, w obu zestawieniach na niskich pozycjach znajdziemy zarówno miasta jak i gminy województwa łódzkiego.

Najbogatsza gmina wiejska w kraju znajduje się w województwie łódzkim. Dochód na mieszkańca przekracza tam 37 tys. zł. Tymczasem w najbiedniejszej gminie w województwie łódzkim na mieszkańca przypada mniej niż 2,6 tys. zł.

Zestawienie miast składa się z 607 pozycji i już na miejscu 583 znajduje się najbiedniejsze miasto z województwa łódzkiego. Jego sytuacja jest naprawdę trudna, o czym świadczy fakt, że jest ono uboższe nawet od drugiej najbiedniejszej gminy wiejskiej w województwie łódzkim.

Najbiedniejsze miasta i gminy województwa łódzkiego

Najbiedniejsze miasta i gminy województwa łódzkiego według p...

To zestawienie Wspólnoty dotyczy tak naprawdę budżetów gmin wiejskich i miast z 2019 roku. Można się spodziewać, że w przyszłorocznym zestawieniu będzie jeszcze gorzej, a ma to związek z pandemia koronawirusa. Spowodowała ona znaczne pogorszenie budżetów samorządów. Otrzymują one mniej pieniędzy z budżetu kraju, a poza tym spadły również wpływy z różnych podatków i opłat, np. czynszów czy CIT-u. Mniejsze wpływy automatycznie oznaczają mniejsze inwestycje, część planowanych prac się nie odbędzie w wyznaczonym terminie, zostaną przesunięte na kolejne lata. Pogorszenia finansów publicznych można się spodziewać zarówno w dużych jak i małych miejscowościach.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki