Narodowe Centrum Kultury Filmowej: dwie efektowne wizje...

  Narodowe Centrum Kultury Filmowej: dwie efektowne wizje opowieści o kinie [WIZUALIZACJE]

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Projekt pracowni nsMoon Studio
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©materiały prasowe

  Dwóch wykonawców w finałowym etapie konkursu na projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej
  Dwa projekty wnętrz i wystaw powstającego w łódzkim EC1 Narodowego Centrum Kultury Filmowej znalazły się w finałowym etapie konkursu na koncepcję przebudowy EC1 Wschód. Otwarcie Centrum dla zwiedzających zaplanowano na przełom 2019 i 2020 roku.

  Na konkurs wpłynęły trzy prace, ostatecznie do negocjacji zaproszono konsorcja pod przewodnictwem krakowskich film nsMoonStudio i New Amsterdam (trzecim uczestnikiem konkursu była pracowania Nizio Design International z Warszawy).

  - To uznane studia, mające na koncie projekty obiektów użyteczności publicznej i wystaw na światowym poziomie, zrealizowane w innych miastach Polski - podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Wierzę, że realizacja, która zostanie wybrana, będzie magnesem przyciągającym do Łodzi gości z całego kraju.

  Krakowskie nsMoonStudio zaprojektowało m.in. wielofunkcyjny kompleks medialny Alvernia Studios pod Krakowem oraz Muzeum Tadeusza Kantora i ODSTK Cricoteka, ma w portfolio także adaptację wnętrz krakowskiego Collegium Maximum. Wśród przedsięwzięć New Amsterdam są: multimedialna wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wystawa stała Muzeum Katyńskiego, projekt i realizacja Energetycznego Centrum Nauki Hydropolis we Wrocławiu czy wystawy stałej Skrzydła Wielkiej Wojny w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

  Oceny projektów dokonał sąd konkursowy, w którego składzie znaleźli się m.in. Marek Janiak, architekt miasta Łodzi; Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Tomasz Majewski, przewodniczący Rady Programowej „EC1 Łódź - Miasta Kultury”.

  ZOBACZ: REPORTAŻ MULTIMEDIALNY Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

  - Muszę zwrócić uwagę, że wymagania były bardzo precyzyjnie określone i uczestnicy konkursu mieli trudne zadania - wyjaśnia Marek Janiak, przewodniczący sądu konkursowego. - Obie propozycje prezentują bardzo wysoki poziom; jedna z nich to idealne muzeum do wypełniania treścią, a druga jest niezwykle filmowa, będąca popisem scenograficznym.

  - Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest stałe podkreślanie perspektywy widza i zachowanie spójności przestrzeni przy wykorzystaniu jej wyjątkowych walorów - dodaje Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej. - Jestem przekonany, że we współpracy z ostatecznie wyłonionym wykonawcą stworzymy wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych filmem, kinem i sztukami audiowizualnymi.

  Teraz rozpoczął się etap negocjacji, który ma potrwać do końca września. Na początku października będzie ogłoszony ostateczny wykonawca. Zgodnie z harmonogramem prac do połowy 2018 roku powstanie szczegółowy projekt, później zostaną rozpisane przetargi i rozpoczną się prace budowlane, które mają się zakończyć z końcem 2019 roku.

  Łączna wartość inwestycji to 57 mln zł, z czego 40 mln to fundusze unijne - w tym blisko 26 mln zł zostanie przeznaczone na przygotowanie wystawy Kino Polonia oraz wyposażenie przestrzeni edukacyjnych, a 13 mln zł na ścieżki Materia Kina i Mechaniczne Oko. Reszta to wkład własny ze środków miasta.

  CZYTAJ TEŻ: Narodowe Centrum Kultury Filmowej: wystawy, instalacje, pokazy i eventy firmowe od 2019 roku

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W końcu światowy poziom!

  WiernyDruh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Bardzo podoba mi się to, że w końcu wystawy w Polsce zaczynają przypominać to, co od lat panuje w kulturze na całym świecie. Hydropolis czy Muzeum II Wojny Światowej to prawdziwe perełki na mapie...rozwiń całość

  Bardzo podoba mi się to, że w końcu wystawy w Polsce zaczynają przypominać to, co od lat panuje w kulturze na całym świecie. Hydropolis czy Muzeum II Wojny Światowej to prawdziwe perełki na mapie Polski, a ich projektant i wykonawca wykazał się świetnym wyczuciem oraz rozmachem, który zachwyca, a przy okazji nie przysłania idei wystawy. Mam nadzieję, że i tym razem wygra śmielsza, ale także mądrzejsza wizja. Trzymam kciuki za zespół New Amsterdam!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdanowska ma zarzuty prokuratorskie!

  Czy obejmują one kradzież praw autorskich? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Wiadomo że Zdanowska oszukała okłamała Lynch Gehryego Kriera i Żydowicza. Nie zawiadomiła prokuratury i CBA w sprawie nafuzuc w SSS ktore stwierdziła RIO UZP a powodem było to że odpowiadał za asa...rozwiń całość

  Wiadomo że Zdanowska oszukała okłamała Lynch Gehryego Kriera i Żydowicza. Nie zawiadomiła prokuratury i CBA w sprawie nafuzuc w SSS ktore stwierdziła RIO UZP a powodem było to że odpowiadał za asa jej doradca biznesmen popierający PO.
  Zdanowska powinna odpowiedzieć za marnotrawnego setek milionów naszych podatków.
  40 mln SAS
  300 mln Dworzec Fabryczny więcej bo nie było nadziei
  250 mln trasa WZ
  Stadiony itd
  Odwołany ją. EC1 upodobni się do setek takich centrów na świecie a mogło być unikatowym centrum Lynch. Przez Zdanowska to straciliśmy i Camerimage też.
  Ona powinna iść do Pani. To zły prezydent i człowiek.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdanowska a co z prawami autorskimi Lyncha i Żydowicza dt. EC1?

  Z tego co wiadomo Zdanowska nie romawiała nawet o wykorzystaniu praw w EC1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Poza tym Zdanowska prezydent miasta mimo pism Fundacji Lyncha doprowadziła do użycia niezgodnie z prawem projektu urbanistycznego Roba Kriera, Fundacja Lyncha wycofała darowiznę a zdanowska mimo...rozwiń całość

  Poza tym Zdanowska prezydent miasta mimo pism Fundacji Lyncha doprowadziła do użycia niezgodnie z prawem projektu urbanistycznego Roba Kriera, Fundacja Lyncha wycofała darowiznę a zdanowska mimo to wykorzystywała ten projekt. do budowy NCŁ !!! Skandal. Złodziekskie praktyki
  To jest okradanie artystów z ich praw. Zdanowska a co z naduzyciamizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A najlepsze sa parki zamiast ulic w centrum.

  Wizje wizualizacje etc. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Brawo wizjonerzy z UM.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo