MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomość na Bałutach wycenioną na 12 milionów złotych od miasta Łódź kupi fundacja za 1 procent wartości

Marcin Darda
Marcin Darda
Łącznie cztery przylegające do siebie działki, w tym dwie z budynkami, przy ulicach Żabiej, Stefana  i Łagiewnickiej, od miasta Łódź wykupi Fundacja "Kolorowy Świat" z 99 procent bonifikatą. Zobacz na kolejnych zdjęciach jak wyglądał obiekt w 2012 roku, w momencie przejęcia przez Fundację.
Łącznie cztery przylegające do siebie działki, w tym dwie z budynkami, przy ulicach Żabiej, Stefana i Łagiewnickiej, od miasta Łódź wykupi Fundacja "Kolorowy Świat" z 99 procent bonifikatą. Zobacz na kolejnych zdjęciach jak wyglądał obiekt w 2012 roku, w momencie przejęcia przez Fundację. Fundacja Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat"/FB
Łącznie cztery przylegające do siebie działki, w tym dwie z budynkami, przy ulicach Żabiej, Stefana i Łagiewnickiej, od miasta Łódź wykupi Fundacja "Kolorowy Świat". Prezydent Łodzi zaproponowała dla tej transakcji 99 procentową bonifikatę, a Rada Miejska Łodzi się zgodziła.

DZIAŁKI Z BUDYNKAMI NA BAŁUTACH PRZEJMIE FUNDACJA POMOCY DZIECIOM "KOLOROWY ŚWIAT"

Na sprzedawanych działkach znajdują się dwa budynki: pięciopiętrowy o powierzchni 680 metrów kwadratowych i mniejszy, jednopiętrowy liczący 386 metrów kwadratowych Fundacja "Kolorowy Świat", która zajmuje się opieką, terapią i rehabilitacją między innymi wcześniaków z zaburzeniami rozwoju, a także dziećmi z niepełnosprawnościami, działa od 2013 roku, a budynki na Bałutach użytkuje od 2012 roku. Ale jako, że chce rozbudować ośrodek i ma już warunki zabudowy, zarząd zwrócił się do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej o sprzedaż nieruchomości z bonifikatą.

Rozbudowa ma kosztować 13-16 milionów złotych, Fundacja ma 2 miliony, resztę chce pozyskać między innymi z 1,5 procenta podatku na organizacje pożytku publicznego, kredytu hipotecznego, darowizn, zbiórek publicznych oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Działki przyległe mają zaś pomieścić nowy budynek. Prezydent ma prawo stosować tak wysoką bonifikatę, jeśli nabywcą jest korzystająca z nieruchomości organizacja charytatywna pod warunkiem kontynuowania działalności.

NA SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI NIE WYRAZIŁA ZGODY RADA OSIEDLA BAŁUTY - CENTRUM

Zgodę na transakcję oprotestowała Agnieszka Wojciechowska Van Heukelom. Społeczniczka podnosiła, że docenia pracę fundacji, ale zakwestionowała potrzebę posiadania nieruchomości na własność, tym bardziej, że zgody na sprzedaż odmówiła Rada Osiedla Bałuty-Centrum. Według Wojciechowskiej Van Heukelom sprzedaż tych nieruchomości to działanie na szkodę majątku łodzian, bo fundacja ma prawo je sprzedać.

W uchwale jest zapis, że jeśli fundacja sprzeda nieruchomości lub wykorzysta na inny na inny cel przed upływem dziesięciu lat od nabycia, musi zwrócić bonifikatę, ale później nie. Na sesji, bez żadnych pytań, zapadła decyzja za sprzedażą, od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości.

FUNDACJA KOLOROWY ŚWIAT PRZEJMIE NIERUCHOMOŚCI NA BAŁUTACH ZA 1 PROCENT ICH WARTOŚCI

Po tym głosowaniu prezes Fundacji Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat", Izabela Jachim-Kubiak, w mediach społecznościowych dziękowała między innymi prezydent Zdanowskiej i łódzkim radnym, opublikowała też zdjęcia zdewastowanych obiektów przejętych w 2012 roku. Zobacz w galerii zdjęć.

- Od tego czasu zrealizowaliśmy szeroki zakres prac budowlano-adaptacyjnych, dzięki którym dostosowaliśmy ten obiekt do potrzeb jego nowych użytkowników - napisała prezes fundacji - Na przestrzeni lat 2012-2020 Fundacja zainwestowała w remont budynku i przyległego terenu kwotę 5 404 136, 52 złotych. Nie jest więc dla mnie zaskoczeniem, że cała nieruchomość dzisiaj jest wyceniona na 11,8 miliona złotych. Przecież aż 45 procent obecnej wartości tej nieruchomości wynika ze środków zainwestowanych przez Fundację - informowała.

Ostatecznie kwota transakcji wyniesie 118 234 złotych, czyli 1 procent wartości.

Zobacz w galerii zdjęć jak wyglądał obiekt w 2012 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki