Nowe Centrum Łodzi. Co stanie nad dworcem Łódź Fabryczna?...

  Nowe Centrum Łodzi. Co stanie nad dworcem Łódź Fabryczna? [WIZUALIZACJE]

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tak może wyglądać rynek Kobro. Z lewej budynki stojące nad Fabrycznym, z prawej gmach EC1
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Materiały prasowe

  Co znajdzie się nad podziemnym dworcem Łódź Fabryczna? Jak będzie wyglądać obszar Specjalnej Strefy Kultury, a jak rynek Kobro? Na te pytania ma odpowiedzieć konsorcjum, którego liderem jest spółka Mott MacDonald Polska. Firma wygrała przetarg, który został rozstrzygnięty w środę.
  Koncepcja zagospodarowania terenów kolejowych nad dworcem i miejskich wokół Fabrycznego ma być gotowa w trzecim kwartale 2014 roku. Na przełomie lat 2014-15 rozpocznie się akcja promocyjna skierowana do inwestorów, którzy będą chcieli zabudować najatrakcyjniejszą część Nowego Centrum Łodzi.

  Przetarg dotyczył koncepcji zagospodarowania 10 ha, w które wchodzi Specjalna Strefa Kultury, czyli teren pomiędzy EC1 i dworcem.
  Wbrew nazwie nie musi to być miejsce związane wyłącznie z kulturą. Przetarg dotyczył też rynku Kobro sąsiadującego z SSK, czyli dużego placu, na którym krzyżować się będą dwa ciągi piesze: od ul. Targowej do Teatru Wielkiego i przez Bramę Miasta do Piotrkowskiej. Elementem przetargu były tereny, na których dawniej były perony i tory. Zwycięzca przetargu ma też "wyprostować" ul. Traugutta, i stworzyć koncepcję przebić wewnątrz kwartału ulic: Traugutta, Kilińskiego, Tuwima i Sienkiewicza.

  CZYTAJ TEŻ: Łódź dostała pieniądze z UE na węzeł multimodalny przy Fabrycznym

  Przetarg przeprowadziły wspólnie miasto z koleją. Współpraca Łodzi z PKP była konieczna, aby nie dublowały się inwestycje. Gdyby kolej i miasto osobno szukały inwestorów, to mogłoby zdarzyć się, że nad dworcem powstałyby dwa identyczne, być może niepotrzebne hotele. W dodatku miasto z koleją zaczęłyby rywalizować o przyciągnięcie inwestorów na swój teren. Stworzenie wspólnej koncepcji na to nie pozwoli.

  - Chcemy, aby nasze inwestycje, przy okazji generowania zysków, wpisywały się w koncepcję NCŁ. Wspólna koncepcja zagospodarowania terenu nad i w sąsiedztwie dworca jest istotnym krokiem w tym kierunku. Dzięki temu możliwe będzie znalezienie optymalnych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych - mówi Jarosław Bator, dyrektor ds. nieruchomości PKP SA.

  Wiadomo, że nad dworcem nie będzie marketów ani sklepów wielkopowierzchniowych. Powierzchnie handlowe nie będą mogły przekraczać 2 tys. mkw. Zgodnie z koncepcją planu zagospodarowania przestrzennego, na terenie NCŁ mają znaleźć się usługi, handel i zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Pod SSK i placem Kobro mają być podziemne parkingi, do których wjazd zagwarantuje podziemna ulica znajdująca się pomiędzy EC1 i SSK.

  Ważne, żeby Nowe Centrum Łodzi tętniło życiem całą dobę. Dlatego firma wybrana w przetargu ma wytyczne, aby nie przyciągać na siłę banków, punktów telefonii komórkowej i instytucji, które zamykać się będą o godzinie 18, a NCŁ zacznie się wyludniać. Przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania będzie ważne, żeby nie powtórzyć błędów, jakie przytrafiły się organizującym przestrzeń miejską wokół dworca Warszawa Centralna. Zbudowano tam wysokie biurowce, co zakorkowało ulice, a przede wszystkim doprowadziło do tego, że wieczorami okolice dworca pustoszały.

  - Inwestycje wokół dworca powinny być realizowane przez sektor prywatny - mówi Błażej Moder, dyrektor zarządu NCŁ. - Rysują się trzy scenariusze zagospodarowania tej przestrzeni. Pierwszy to sprzedaż terenu jednemu deweloperowi, zgodnie z projektem planu miejscowego. Drugi to podział na inwestycje publiczne (rynek oraz drogi) i prywatne. Trzeci to celowa spółka publiczno-prywatna.

  - Cieszę się, że razem z PKP zagospodarowujemy tereny po "schowaniu" dworca pod ziemię. To będą kolejne atrakcyjne grunty dla inwestorów, kolejne przetargi, a więc po pierwsze wpływy dla miasta i - co najważniejsze - nowe miejsca pracy - podsumowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (58)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŁÓDŹ POTRZEBUJE NOWOCZESNOŚCI

  mvs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  powtórzę się
  Pani Katarzyna Kobro chyba się w grobie przewróci jeśli, nie daj Panie Boże, potwierdzi się że te postmodernistyczne wizualizacyjne wydmuszki rzeczywiście powstaną. (Kobro była twórcą...rozwiń całość

  powtórzę się
  Pani Katarzyna Kobro chyba się w grobie przewróci jeśli, nie daj Panie Boże, potwierdzi się że te postmodernistyczne wizualizacyjne wydmuszki rzeczywiście powstaną. (Kobro była twórcą awangardy, modernizmu, czyli przeciwieństwa tego co tu możemy obserwować). Śmiem jednak twierdzić, że inwestorzy, którzy kupią te działki sięgną po profesjonalnych architektów, a jeśli będzie to Miasto budować, to zorganizuje duży międzynarodowy konkurs i powstanie coś, co jest godne miana architektury XXI wieku, co jest współczesne i nowoczesne. Wg tych przedstawionych obrazków budowano 30-40 lat temu.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jest ok

  taaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  dla mnie spoko, wizualizacje wyglądają fajnie, byle projekt udało sie zrealizować i mam gdzieś wiecznych hejterów...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krajobraz jak PJONGYANGU

  e (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  co to za skala? co to za detal? co to za architektura??? - kto jest autorem tych obrazków???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli wizualizacja dworca Łódź-CENTRUM to WIELKA ŚCIEMA!!!

  Chciałbym żeby nowy dworzec był "pałacem w parku"! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

  Nie ma sensu budowanie kubatury nad dworcem, kiedy jest tyle pustostanów wokół!
  Zróbcie lepiej piękny dworcowy budynek, a ludzie sami zagospodarują i wyremontują kamienice wokół!
  Sukces...rozwiń całość

  Nie ma sensu budowanie kubatury nad dworcem, kiedy jest tyle pustostanów wokół!
  Zróbcie lepiej piękny dworcowy budynek, a ludzie sami zagospodarują i wyremontują kamienice wokół!
  Sukces Manufaktury polega m.inn. na tym, że ma rynek na którym można coś zrobić!
  Nie ma sensu zabudowywać wszystkiego, a podróżnych wprowadzać do podziemnych korytarzy jak szczury!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zawsze pod artykułami Bereszczyńskiego

  h......... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  albo sa wycinane pojedyńcze niewygodne dla władzy posty, albo tak jak dzisiaj hurtem wycięto całą końcówkę, i aby suma się zgadzała wklejona posty z początku i to też wybiórczo.
  Ale z pana.... hmmmm

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Janiak to gość sponsorowany przez Walczaka via łódź Kaliska!

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  to skandaliczne układy. panie Walczak jest pan żenujący . o biorcy nie powiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto tego koszmara zaprojektował ?

  paranoja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Jakiś technik elektryk? Czyje te wizje? Jak mozna takimi nonsensami niszczyc potencjał NCŁ.
  Ten nowy kwartał miał mieć klasę, a nie się gonić z Aleksandrowem, Strykowem czy Rzgowem u Ptaka. Co...rozwiń całość

  Jakiś technik elektryk? Czyje te wizje? Jak mozna takimi nonsensami niszczyc potencjał NCŁ.
  Ten nowy kwartał miał mieć klasę, a nie się gonić z Aleksandrowem, Strykowem czy Rzgowem u Ptaka. Co ludzie bez wyczucia smaku, proporcji, podziałów - bez podstawowej wiedzy projektowej czy kompozycji przestrzeni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do koszmara

  pisztolet (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Ja tez chcialby jakiesj wiekszej zabudowy ale zawyczaj wybierta sie takie rozwiazanie kiedy nie ma juz miejsca na budowanie mnieszych obiektow z braku miejsca. W naszej Lodzi jest mnostwo...rozwiń całość

  Ja tez chcialby jakiesj wiekszej zabudowy ale zawyczaj wybierta sie takie rozwiazanie kiedy nie ma juz miejsca na budowanie mnieszych obiektow z braku miejsca. W naszej Lodzi jest mnostwo niezagopspodarowanych terenow. Spojrz np na warszawe tam buduja jak najwysze jak najgesciej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za moment przy takim myśleniu u nas tez już nie będzie miejsca

  .....................xu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Spójrz na obudowe Piłsudskiego, jak została zdegradowana. Tam pierzeja powinna być co najmnie 3 razy wyższa. Tak mamy zachwiane proporcje, a człowiekiem wiatr po ulicy rzuca. Nie mówiąc o stratach...rozwiń całość

  Spójrz na obudowe Piłsudskiego, jak została zdegradowana. Tam pierzeja powinna być co najmnie 3 razy wyższa. Tak mamy zachwiane proporcje, a człowiekiem wiatr po ulicy rzuca. Nie mówiąc o stratach pieniądza, bo im więcej pięter tym więcej wpływa od powierzchni kasy do kasy miejskiej. I to jest niepodważalna prawda. Niegospodarni jesteście. Na dodatek nie czujecie miasta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żenada

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Brawo! skasowali wszystkie posty dot. Janiaka - brawa dla przydupasów Zdanowskiej i jej świty z DŁ

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do redaktora naczelnego

  Wycinacie merytoryczne posty. Wstawiacie jakieś powtórki. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Wstyd i Dno.
  Chcecie podzielić losy wyborczej.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo