Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi pełnomocnicy PiS w Łódzkiem

Marcin Darda
Marcin Darda
Polska Press/archiwum
PiS w Łódzkiem ma nowych pełnomocników okręgowych. Po spotkaniu klubu parlamentarnego w Jachrance pełnomocnictwa odebrali posłowie: Beata Mateusiak - Pielucha (okręg łódzki), Marek Matuszewski (okręg sieradzki) oraz Antoni Macierewicz (okręg piotrkowski).

PiS w Łódzkiem ma nowych pełnomocników okręgowych. Po spotkaniu klubu parlamentarnego w Jachrance pełnomocnictwa odebrali posłowie: Beata Mateusiak - Pielucha na okręg łódzki i Marek Matuszewski na okręg sieradzki). Już wcześniej pełnomocnictwa do kierowania Antoni okręgiem piotrkowskim otrzymał Antoni Macierewicz, obecny szef MON.

Czytaj też:Radni PiS nie chcą, aby hasło promujące Łódź było narażone na kpiny

Matuszewski i Macierewicz “swoimi” okręgami kierowali już w przeszłości, Mateusiak - Pielucha jako pełnomocnik na okręg łódzki to pomysł dość oryginalny, ponieważ mieszka w oddalonym o ponad 100 km. od Łodzi Pajęcznie, ale politycznie wytłumaczalny. Jest szefową PiS w powiecie pajęczańskim, ale bardzo blisko współpracującą z Janiną Goss, nieformalną przywódczynią łódzkich struktur PiS. A włódzkim PiS już się mówi, że jest bardzo prawdopodobne powołanie “wicepełnomocnika”, który będzie podpisywał dokumenty, gdyby posłanka miała kłopoty z dotarciem do okręgu, w którym jest pełnomocnikiem, a nie ma prawa jazdy. Tym “wice” ma prawdopodobnie zostać Krzysztof Ciebiada, wiceprzewdniczący Sejmiku i oczywiście bliski współpracownik Janiny Goss.

Zadaniem nowych pełnomocników będzie zorganizowanie wyborów wewnętrznych w okręgach w PiS. W marcu lub w kwietniu rozegrają się wybory zarządów powiatowych, potem zarządów okręgowych, prezesa partia wybierze na zjeździe w czerwcu. W PiS mówią, że na 90 proc. właśnie powołani pełnomocnicy będą kandydować i zostaną wybrani na szefów okręgów.

Wybory w Prawie i Sprawiedliwości. W województwie łódzkim sytuacja jest skomplikowana

Statut PiS mówi, że wybory w okręgu organizuje jego prezes lub pełnomocnik, a z tym w PiS w Łódzkiem było sporo niejasności po tym, jak Jarosław Kaczyński odizolowałod partii Marcina Mastalerka. Mastalerek kierował dużym okręgiem łódzkim, czyli strukturami połączonych okręgów łódzkiego, piotrkowskiego i sieradzkiego. Tę reformę wymyślono, by w białych rękawiczkach pozbawić Macierewicza szefostwa okręgu piotrkowskiego, a Matuszewskiego, który również automatycznie stracił szefostwo okręgu sieradzkiego, bo ten przestał istnieć, nazywano wówczas “przypadkową ofiarą”. Gdy Mastalerka odcięto od struktur, nie było wiadomo kto tak naprawdę rządzi partią w regionie. Piotrkowskim okręgiem kierował Macierewicz, a pełnomocnictwa na łódzki i sieradzki odebrał eurodeputowany Janusz Wojciechowski. Tyle, że wielu Wojciechowskiego uważało za szefa tylko “na papierze”, bo statut PiS zabrania łączenia funkcji pełnomocnika i europosła. Ten chaos mają zresetować nadchodzące wybory.

Tymczasem z kierowania powiatem sieradzkim PiS zrezygnował poseł partii Łukasz Rzepecki. Wśród działaczy PiS są głosy, że ta decyzja wiązana jest właśnie z otrzymaniem pełnomocnictwa przez na okręg przez posła Matuszewskiego, a Rzepecki to człowiek Mastalerka. Powrót Matuszewskiego na stanowisko pełnomocnika okręgowego też może być odbierany w kategoriach pewnego zaskoczenia, bo w PiS spodziewano się w tej roli raczej Grzegorza Schreibera, sekretarza klubu parlamentarnego PiS.

Czytaj też:Nowa siedziba PiS w Łodzi. Chcą stworzyć swoją „Nowogrodzką”

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
4 stycznia 2016 roku - 10 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki