Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowość w przepisach! Dla kogo dodatkowe wolne od pracy? Czy szef zapłaci za wolne? Zwolnienie z powodu siły wyższej PRZYKŁADY

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Weszły w życie przepisy pozwalające pracownikom na wykorzystanie dodatkowego czasu wolnego
Weszły w życie przepisy pozwalające pracownikom na wykorzystanie dodatkowego czasu wolnego 123RF
Możemy już skorzystać z dodatkowego wolnego od pracy. Weszły w życie przepisy pozwalające pracownikom na wykorzystanie dodatkowego czasu wolnego. Kto może z niego skorzystać? Czy za wolny czas dostaniemy wynagrodzenie?

Kiedy przysługuje wolne?

Nowe przepisy wprowadzają możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Te trzy warunki muszą być spełnione łącznie. Otóż:

  • musi nastąpić działanie siły wyższej,
  • siła wyższa musi dotyczyć spraw rodzinnych spowodowanych chorobą bądź wypadkiem,
  • musi być niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Nowe uprawnienie dotyczy wyłącznie osób objętych regulacjami przepisów prawa pracy, a więc osób wykonujących pracę na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • powołania,
  • wyboru,
  • mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

Z uprawnienia tego nie mogą skorzystać osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Nie dotyczą one oczywiście także prowadzących własną działalność gospodarczą.

Co to znaczy siła wyższa?

Najistotniejsze dla stwierdzenia, czy należy nam się wolne na podstawie nowych przepisów, jest określenie, czy mamy do czynienia z działaniem siły wyższej.

Co jest więc siłą wyższą? Przyjmuje się, że zjawiskiem wywołanym siłą wyższą jest zjawisko:

  • które ma nadzwyczajny charakter,
  • któremu nie dało się zapobiec normalnymi środkami,
  • za które pracownik nie ponosi odpowiedzialności.

Wszystkie te trzy warunki muszą zostać spełnione łącznie.

PRZYKŁAD
Anna jest matką 5-letniego Stasia. W czasie pracy odebrała telefon z przedszkola, do którego chodzi Staś, z informacją, że jej syn podczas zabawy spadł z huśtawki i doznał urazu głowy. Nie ulega wątpliwości, że mieliśmy tu do czynienia z siłą wyższą. Zdarzenie miało nadzwyczajny charakter, nie dało się mu zapobiec normalnymi środkami i Anna nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Pójdźmy dalej. Podeprzyjmy się orzecznictwem sądowym, które odnosząc się do siły wyższej zwraca uwagę, iż mamy z nią do czynienia, gdy zdarzenie:

  • ma charakter zewnętrzny,
  • jest niemożliwe do przewidzenia,
  • jest niemożliwe do zapobieżenia.

PRZYKŁAD
Wróćmy do przykładu Anny i Stasia. Wypadek miał charakter zewnętrzny, bowiem Anna nie stała za jego zaistnieniem. Był niemożliwy do przewidzenia. Anna nie mogła mu też zapobiec.

Kiedy więc należeć się będzie zwolnienie z powodu działania siły wyższej?

PRZYKŁAD
Jeszcze raz powołajmy się na przykład Anny i Stasia. Już ustaliliśmy, że mieliśmy tu do czynienia z siłą wyższą. Dotyczyła ona spraw rodzinnych spowodowanych wypadkiem. Natychmiastowa obecność Anny była w zaistniałej sytuacji niezbędna. Nie ma więc wątpliwości, że Annie przysługuje w związku z wypadkiem Stasia zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.

Ile czasu wolnego dostaniemy?

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego.

O tym, w jaki sposób zostanie wykorzystane zwolnienie w danym roku kalendarzowym – w rozliczeniu dziennym czy godzinowym – decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie tego zwolnienia składanym w danym roku kalendarzowym.

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej a urlop na żądanie?

Nowa forma zwolnienia od pracy nie zastępuje urlopu na żądanie. Przypomnijmy, że pracownicy mają w roku kalendarzowym prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Urlop na żądanie zawiera się w wymiarze urlopu wypoczynkowego przysługującego danemu pracownikowi. Jeśli więc mamy w roku kalendarzowym prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, maksymalnie 4 z nich możemy wykorzystać w formie urlopu na żądanie.

Nie powiększa on puli przysługującego urlopu wypoczynkowego a zawiera się w niej.

Jeśli w danym roku nie wykorzystamy pełnego przysługującego nam urlopu wypoczynkowego, niewykorzystane dni przechodzą na kolejny rok kalendarzowy. Jeśli będą w niewykorzystanym urlopie dni urlopu na żądanie, wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego przekształci się on w normalny urlop wypoczynkowy. Jednocześnie wraz z nowym rokiem nabędziemy prawo do nowych 4 dni urlopu na żądanie.

PRZYKŁAD
Grzegorz w minionym roku kalendarzowym wykorzystał tylko 23 dni urlopu wypoczynkowego z przysługujących mu 26 dni. Wziął w zeszłym roku 2 dni urlopu na żądanie. Pozostałe 21 dni wykorzystał jako normalny urlop wypoczynkowy. W nowym roku Grzegorzowi przysługują 3 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Wszystkie 3 dni może wykorzystać jedynie jako zwykły urlop wypoczynkowy. Z nowym rokiem Grzegorza nabył jednak prawo do nowych 26 dni urlopu wypoczynkowego, w tym 4 dni urlopu na żądanie. Może on więc w bieżącym roku wziąć 29 dni urlopu wypoczynkowego, 4 z nich może wykorzystać jako urlop na żądanie.

A jak jest ze zwolnieniem z powodu siły wyższej? Jeśli nie wykorzystamy go w danym roku kalendarzowym, przepada. Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego nabędziemy prawo do nowej puli zwolnienia z powodu siły wyższej – 2 dni albo 16 godzin.

Kiedy trzeba zgłosić nieobecność szefowi?

Pracownik ma obowiązek zgłosić chęć skorzystania ze zwolnienia z powodu siły wyższej najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Oznacza to, że mamy na to czas do końca dnia. Możemy zgłosić to pracodawcy nawet tuż przed północą w dniu, w którym nie było nas w pracy.

Przepisy nie precyzują formy, w której powinniśmy powiadomić pracodawcę. Należy więc przyjąć, że dopuszczalna jest każda forma – łącznie z e-mailem i SMS-em.

Czy pracodawca może odmówić?

Jeśli zostały spełnione opisane wyżej warunki i zgłosiliśmy pracodawcy chęć skorzystania ze zwolnienia w związku z działaniem siły wyższej przed końcem dnia, którego zwolnienie to ma dotyczyć, pracodawca nie może odmówić nam wolnego.

Czy wolne jest płatne?

Za czas, gdy korzystaliśmy ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, dostaniemy wynagrodzenie w wysokości połowy naszego normalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

Art. 148 (1) – Kodeks pracy – tekst jednolity Dz. U. z 2022 roku poz. 1510 z późniejszymi zmianami.

Nowe przepisy obowiązują od 26 kwietnia 2023 roku. Zostały wprowadzone do Kodeksu pracy ustawą z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 roku poz. 641).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki