Nasza Loteria

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na inaugurację dwa wyjątkowe koncerty

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Joanna Woś
Joanna Woś Krzysztof Lipiński
Koncertem Opera Łódź Opener i występem hiszpańskiego tenora Xabiera Anduagi rozpoczyna nowy sezon artystyczny Teatr Wielki w Łodzi.

Sezon artystyczny 2023/2024 to pierwszy sezon w pełni przygotowany przez nowych szefów instytucji - dyrektora Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz zastępcę dyrektora ds. artystycznych Rafała Janiaka. Na początek melomani będą mogli uczestniczyć w dwóch wyjątkowych koncertach.

Pierwszy z nich odbędzie się w piątek 8 września na placu Dąbrowskiego. W programie znajdą się utwory z kręgu muzyki iberoamerykańskiej, m.in. takich kompozytorów, jak: Georges Bizet, Manuel de Falla, Astor Piazzolla. A zaśpiewają Małgorzata Walewska - mezzosopran, Aleksandra Opała - mezzosopran, Krystian Ochman - tenor, na akordeonie zagra Mario Stefano Pietrodarchi, artystom towarzyszyć będą Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego, a za pulpitem dyrygenckim stanie Marta Kluczyńska.
W niedzielę 10 września zaś na scenie Teatru Wielkiego wystąpi hiszpański tenor, który swoim talentem wokalnym zachwyca światową publiczność - Xabier Anduaga. Obok niego zaprezentuje się Joanna Woś, mistrzyni włoskiego bel canto. Za pulpitem dyrygenckim stanie i orkiestrę poprowadzi Rafał Janiak.

Pierwszą premierą nowego sezonu, zaplanowaną na 30 września, będzie spektakl baletowy „Wieczór kompozytorów polskich” - złożą się na niego: „Odwieczne pieśni” Mieczysława Karłowicza w choreografii Conrada Drzewieckiego (przekaz choreograficzny Dominika Antkowiak), „Kościelec 1909 n.o.m. (Non omnis moriar) w choreografii Jacka Przybyłowicza i „Harnasie” Karola Szymanowskiego w choreografii Karola Urbańskiego. Kierownictwo muzyczne sprawuje Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

25 listopada widzowie zobaczą premierę inscenizacji „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Michała Znanieckiego i pod kierownictwem muzycznym Rafała Janiaka. Mistrzowska opera według poematu Johna Miltona jeszcze nie gościła na łódzkiej scenie. Partię Ewy wykona Joanna Woś, a w pozostałe role wcielą się m.in. Robert Ulatowski, Rafał Pikała, Dawid Kwieciński, Arkadiusz Anyszka, Łukasz Motkowicz. Scenografię przygotowuje Luigi Scoglio, a kostiumy - Małgorzata Słoniowska.

Na 9 lutego przyszłego roku premierę „Traviaty” Giuseppe Verdiego przygotuje Pia Partum, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i stypendystka Institut d’études théâtrales de l’Université Sorbonne Nouvelle. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Marcin Nałęcz-Niesiołowski, scenografię projektuje Katarzyna Borkowska, a kostiumy Wojciech Dziedzic. Będzie to już piąta realizacja tego tytułu w łódzkim teatrze, na scenie widzowie zobaczą solistów, chór, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego.

Wiosną odbędą się uwielbiane przez publiczność Łódzkie Spotkania Baletowe - już XXVII edycja. Gospodarze 11 maja przedstawią premierę symfonii dramatycznej „Romeo i Julia” autorstwa Hectora Berlioza. Na scenie zaprezentują się soliści, balet, chór i orkiestra teatru. Łódzkie Spotkania Baletowe ma zainaugurować pod koniec kwietnia Balet Opery w Lyonie z Francji wieczorem składającym się z dwóch choreografii Merce’a Cunninghama - „Beach Birds” i „Biped”. W gronie potencjalnych uczestników wydarzenia są też: Zespół Dimitrisa Papaioannou z Grecji ze spektaklem „Ink” autorstwa Dimitrisa Papaioannou; L-E-V Dance Company z Izraela - „OCD Love”, choreografia Sharon Eyal; Aterballetto z Włoch z wieczorem składającym się z dwóch choreografi: „Secus” Ohada Naharina i „Yeled” Eyala Dadona; Compañía Nacional de Danza z Hiszpanii z programem obejmującym kilka choreografii, których autorami są Jiří Kylián, Justin Peck, George Balanchine, William Forsythe i na zakończenie Polski Balet Narodowy ze spektaklem „Dracula” w choreografii Krzysztofa Pastora z udziałem orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Sezon zamknie 1 czerwca premiera baśni operowej „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka - reżyseruje Romuald Wicza-Pokojski, a kierownictwo muzyczne sprawuje Rafał Janiak.

Nie zabraknie też kolejnych koncertów – 5 października odbędzie się koncert oratoryjny z okazji 100-lecia objawień św. siostry Faustyny „Radość miłosierdzia”, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, natomiast 18 kwietnia w łódzkiej operze wystąpi południowoafrykańska śpiewaczka Pretty Yende.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki