Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zagrożeniach czyhających podczas zakupów w sieci - spotkanie dla seniorów z rzecznikiem praw konsumentów w Łodzi KIEDY?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Co to jest phishing? Na czym polega scam albo spoofing? Jakie zagrożenia czają się podczas robienia zakupów w internecie? Na te pytania odpowiedzą prelegenci i uczestnicy otwartego spotkania pn. „Seniorze, nie daj się złapać w sieci”, które odbędzie się w czwartek, 29 lutego o godz. 15. w dużej sali narad Rady Miejskiej w Łodzi. Mogą w nim wziąć udział łodzianie starszego pokolenia, użytkownicy internetu.

Seniorze, nie daj się złapać w sieci

Miejski Rzecznik Konsumentów ostrzega najstarszych mieszkańców Łodzi przed internetowymi oszustwami

  • Co to jest phishing?
  • Na czym polega scam albo spoofing?
  • Jakie zagrożenia czają się podczas robienia zakupów w internecie?

Na te pytania odpowiedzą prelegenci i uczestnicy spotkania „Seniorze, nie daj się złapać w sieci”, które odbędzie się w czwartek, 29 lutego o godz. 15 w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul.Piotrkowskiej 104. Wydarzenie dedykowane jest najstarszym łodzianom, użytkownikom internetu.

- Zakupy czy usługi coraz częściej realizujemy za pośrednictwem internetu. Nie wychodząc z domu, za pomocą aplikacji czy dedykowanych programów komputerowych możemy załatwić wiele spraw z różnych obszarów życia. Dotyczy to także seniorów, którzy są coraz aktywniejsi w przestrzeni wirtualnej, nie tylko używając mediów społecznościowych, ale także jako konsumenci. Tego typu aktywność wiąże się jednak z szeregiem cyber zagrożeń. Słyszymy o przypadkach wyłudzeń przy zakupach, nieuczciwych transakcjach internetowych czy atakach phishingu, czyli pozyskanie zaufanie ofiary i wyłudzenie danych osobowych. A przecież mamy do czynienia również z przekazywaniem nieprawdziwych informacji w mailach, postach, reklamach i rozmowach telefonicznych, których zadaniem jest przyciągnięcie uwagi, zaangażowanie emocjonalne i zmanipulowanie ofiary albo fałszowaniu danych identyfikacyjnych, czyli numerów telefonów, adresów mailowych, adresów stron - w celu uśpienia podejrzeń osoby, która jest celem oszusta - powiedziała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska, która zaprosiła łódzkich seniorów na spotkanie dedykowane tej problematyce. - Chcielibyśmy przestrzec przed tymi zagrożeniami najstarszych mieszkańców Łodzi.

Miejski Rzecznik Konsumentów wespół z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w Warszawie w czwartek, 29 lutego o godz. 15 w dużej sali obrad Rady Miejskiej organizuje spotkanie pt. "Seniorze nie daj się złapać w sieci". W jego trakcie dowiemy się m.in. jak nie dać się nabrać oszustom internetowym oraz gdzie zgłaszać ewentualne oszustwa w cyberprzestrzeni. Udział jest bezpłatny. Nie ma potrzeby się zapisywać. Im więcej osób przyjdzie, tym więcej osób będzie świadomych zagrożeń czyhających zza ekranu komputera czy smartfona.
Spotkanie poprowadzą rzecznik dr Izabela Skomerska oraz Milena Górecka, naczelnik Wydziału Kampanii Edukacyjno-Informacyjnych, Departamentu Polityki Konsumenckiej i Agnieszka Osińska z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

25 lat z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Łodzi
- W 2024 roku mija 25 lat od powołania instytucji Miejskiego Rzecznika Konsumentów, który poza pomocą prawną udzielaną konsumentom w indywidualnych sprawach oraz współpracą z innymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się ochroną konsumentów, wykonuje również zadania powiatu z zakresie edukacji konsumenckiej - mówi dr Izabela Skomerska, Miejski Rzecznik Konsumentów w Łodzi. - Edukacja konsumencka w skomplikowanym środowisku prawnym, w którym wszystkim nam jako konsumentom przyszło funkcjonować, nabiera coraz większego znaczenia. Dotyczy to w szczególności grup wrażliwych takich jak seniorzy i młodzież. Praktyka rzecznika wskazuje, że coraz częściej mamy do czynienia ze sprawami, których można byłoby uniknąć, gdyby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci - takie jak sprawdzenie, kto jest sprzedawcą czy dochowanie bezpieczeństwa płatności.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O zagrożeniach czyhających podczas zakupów w sieci - spotkanie dla seniorów z rzecznikiem praw konsumentów w Łodzi KIEDY? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki