Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Opłaty za wodę w Łodzi. Prezes Wód Polskich zaapelował do prezydent o wycofanie wniosku o 40-procentową podwyżkę. Usłyszał, że kłamie

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody PolskiePrzemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaapelował do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej o wycofanie wniosku o 40-procentową podwyżkę opłat za wodę. Prezes łódzkiej spółki wodociągowej Jacek Kaczorowski zarzuca Dace kłamstwo i apeluje, by „zamiast polityką i manipulowaniem liczbami” zajął się walką z katastrofalną suszą.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody PolskiePrzemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaapelował do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej o wycofanie wniosku o 40-procentową podwyżkę opłat za wodę. Prezes łódzkiej spółki wodociągowej Jacek Kaczorowski zarzuca Dace kłamstwo i apeluje, by „zamiast polityką i manipulowaniem liczbami” zajął się walką z katastrofalną suszą.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Fot. Lukasz Kaczanowski / Polska Press
Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaapelował do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej o wycofanie wniosku o 40-procentową podwyżkę opłat za wodę. Prezes łódzkiej spółki wodociągowej Jacek Kaczorowski zarzuca Dace kłamstwo i apeluje, by „zamiast polityką i manipulowaniem liczbami” zajął się walką z katastrofalną suszą.

W piątkowym liście otwartym do prezydent Łodzi prezes Wód Polskich Przemysław Daca napisał m.in.:

Łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji chce wprowadzić podwyżki cen opłat za wodę w ciągu najbliższych trzech lat o 42 proc., a już w tym roku o 36 proc. Taki wniosek wpłynął 27 lutego 2020 r.

To właśnie prezes Wód Polskich albo dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków.

W dalszej części swojego wystąpienia prezes Daca w następujący sposób uzasadnia apel o odstąpienie od podwyżki: „Obecnie, w tak trudnym okresie pandemii, kiedy mieszkańcy potrzebują wody niezbędnej do celów higienicznych i sanitarnych, podwyższanie cen jest nieuzasadnione – napisał Daca. – Jednocześnie godzi to także w interesy ekonomiczne obywateli, również w perspektywie kryzysu gospodarczego, który jest zapowiadany jako konsekwencja pandemii. (...) Dlatego jeszcze raz apeluję o wpłynięcie na podległą pani prezydent spółkę, by wycofała wniosek taryfowy”.

Prezes Daca: Czuję się w obowiązku, aby w dobie walki z koronawirusem wyrazić sprzeciw wobec prób obciążania mieszkańców dodatkowymi kosztami

Na jego wystąpienie jeszcze w weekend odpowiedział Jacek Kaczorowski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi (ZWiK).

Przedstawiona Wodom Polskim taryfa opłat za wodę i ścieki nie zakłada absolutnie wzrostu opłat na poziomie 40 procent. To kłamstwo prezesa Daca

– Przeciętnie każdy łodzianin zapłaci miesięcznie za zużytą wodę i odprowadzenie ścieków 5 zł więcej, czyli ok. 60 zł rocznie – podkreślił prezes Kaczorowski. Łódzka woda nadal zostanie jedną z najtańszych i najlepszych w Polsce.

Ale Kaczorowski nie poprzestał na odniesieniu się do liczb wskazanych przez prezesa Daca: – Gdyby nie utworzenie Wód Polskich, kolejnej PiS-owskiej instytucji, prawdopodobnie w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Łodzi, nie byłoby podwyżek cen wody. Podwyżki cen prądu i galopująca inflacja to też efekt rządów PiS.

Prezes Kaczorowski: Prezes Daca zamiast polityką i manipulowaniem liczbami powinien zająć się katastrofalną suszą, która dotknęła Polskę.

Zapytaliśmy biuro prasowe Wód Polskich i ich prezesa, czy także władze innych miast (spółki im podległe) w województwie łódzkim wniosły o podwyżki cen wody: o ile procent, od kiedy miałyby być wprowadzone nowe stawki i kiedy wpłynęły wnioski? Czekamy na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki