Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parki kieszonkowe na Starym Polesiu. Wybrano 10 nowych lokalizacji

Agnieszka Magnuszewska
Al. Rynkowskiej, łącząca al. Kościuszki z ul. Wólczańską, to jedna z nowych lokalizacji, jakie wybrano na parki kieszonkowe
Al. Rynkowskiej, łącząca al. Kościuszki z ul. Wólczańską, to jedna z nowych lokalizacji, jakie wybrano na parki kieszonkowe Grzegorz Gałasiński
Tzw. parki kieszonkowe na Starym Polesiu mają być założone w innych miejscach, niż planowano. Gdzie będą skwerki?

Za pierwszym razem w ogóle nie doszło do rozmów z potencjalnymi wykonawcami parków kieszonkowych, a za drugim z tzw. dialogu technicznego nic nie wyniknęło.

Dialog zakończył się w ubiegłym tygodniu fiaskiem. Jedyna firma, która wzięła w nim udział, ostatecznie nie była projektem zainteresowana. Do tego część ciekawych lokalizacji na kieszonkowe parki wypadła z listy ze względu na wystawienie ich przez magistrat na sprzedaż. Mimo to urzędnicy z pomysłu nie rezygnują.

O tym, że z listy działek na skwerki zniknęły najbardziej wartościowe tereny, informowała w czerwcu władze miasta Urszula Niziołek-Janiak, radna PO. Podkreśliła w interpelacji, że część z tych działek, które zostały, to tereny ogrodzone szkolnymi płotami. Tak jest w przypadku Gdańskiej 15 i 17/19. To zieleńce przy przedszkolu i żłobku, gdzie możliwa jest rekultywacja trawnika, a nie założenie parku kieszonkowego z prawdziwego zdarzenia. Według radnej mogą być w nich hamaki, strumienie i artystyczne oświetlenie.

Chętni do założenia kieszonkowych parków byli, ale i tak nie przystąpią do debaty

Jednak w ubiegłym tygodniu udało się wybrać 10 nowych lokalizacji na parki. Wytypował je specjalny zespół, złożony z pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ, Biura Architekta Miasta, Zarządu Dróg i Transportu, Zarządu Zieleni Miejskiej i Biura ds. Rewitalizacji. W zespole jest też Marta Karbowiak, która zgłosiła projekt Ogrodów Karskiego do budżetu obywatelskiego, oraz radna Niziołek-Janiak.

- Nowe lokalizacje przeanalizowano pod względem stanu prawnego, użyczenia oraz instalacji podziemnych, od których zależy, czy na danym terenie można posadzić drzewa - mówi Aleksandra Hac, z biura prasowego magistratu.

Propozycje urzędników to m.in.: Pogonowskiego 10/12, 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 34, narożnik 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i Więckowskiego, al. Rynkowskiej i ul. Kopernika 15 i 17.

- W przypadku ostatniego terenu zastanawiamy się, czy na zieleniec można wykorzystać część parkingu - mówi Hac. - Z kolei w przypadku działki przy Legionów 65 rozważane jest poszerzenie skweru o działki nr 63 i 67. Druga z nich jest prywatna, więc miasto musiałoby dokonać zamiany terenów z jej właścicielem.

Firmy, które będą tworzyć projekty parków, zostaną wybrane poprzez zapytanie ofertowe albo konkurs ofert. Zapewni to większy wpływ magistratu na wygląd skwerków.

- Inwestycja pewnie nie zakończy się w tym roku, ale warto poświęcić więcej czasu na ten projekt - mówi radna Niziołek-Janiak.

Autopromocja:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki