Spis treści
Herbatka z kwiatów akacji. Wypróbuj prosty przepis
Pięknie pachnie i cudownie miodowo smakuje. Herbatę z kwiatów akacji, a tak właściwie robinii akacjowej możesz zrobić ze świeżych lub suszonych kwiatów. Możesz je kupić w postaci suszu lub nazbierać samodzielnie, ale wtedy koniecznie znajdź drzewo oddalone od dróg i aglomeracji miejskich, aby nie były one zanieczyszczone spalinami.
Pamiętaj też, że tylko kwiaty akacji są surowcem zielarskim w pełni bezpiecznym do stosowania. Inne części rośliny takie jak kora, nasiona, młode pędy, liście, owoce i korzenie są trujące.
Aby przygotować napar z kwiatów akacji na wystarczą 2 składniki:
1 łyżka rozdrobnionych kwiatów akacji suszonych lub świeżych,
1 szklanka (250 ml) wrzącej wody.
Jak przygotować herbatkę z akacji?
Kwiaty robinii akacjowej wsyp do szklanki.
Zalej wrzącą wodą i parz 20 minut pod przykryciem.
Pij 2 razy dziennie po 1 szklance naparu. Możesz posłodzić miodem akacjowym.
Na co pomaga herbata z akacji?
Potocznie akacją nazywamy pospolicie rosnące w naszym kraju robinie akacjowe, których kwiaty pachną niezwykle pięknie i kojarzą się z początkiem lata. Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), inaczej grochodrzew lub robinia biała to drzewo należące do rodziny bobowatych, tak samo jak akacja (np. Acacia cardiophylla). Jednak to zupełnie inne rośliny. Właściwe akacje to drzewa rosnące głównie w strefie międzyzwrotnikowej w Afryce i Australii. Robinia akacjowa natomiast pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie występuje na niemal wszystkich kontynentach.
Zobacz też: Miód akacjowy urzeka kwiatową słodyczą i delikatnością. Odmładza, zwalcza infekcje i goi rany
Herbata z kwiatów akacji, a więc robinii akacjowej wspomaga trawienie i pomaga zwalczyć problemy żołądkowe takie jak zgaga, niestrawność, ból brzucha czy wzdęcia.
Działa też moczopędnie, dzięki czemu wspomaga pracę nerek i układu moczowego oraz pomaga pozbyć się obrzęków. Jej właściwości oczyszczające organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii takich jak chlorek sodu i kwas moczowy są pomocne w leczeniu nadciśnienia i dny moczanowej. Herbatka działa też uspokajająco, zmniejsza napięcie i stres, pomaga się wyciszyć i spokojnie zasnąć.
Herbata z akacji będzie pomocna w leczeniu:
niestrawności i problemów żołądkowych,
stanów zapalnych nerek,
przeziębienia,
wrzodów żołądka,
zatruć,
obrzęków,
reumatyzmu i bólu stawów,
bezsenności,
stanów lękowych i stresu.
Akacja zamiast kosmetyków do twarzy i kąpieli
Napar z akacji (bez słodzenia) można wykorzystać również zewnętrznie. Przelej go najlepiej do szklanej buteleczki i używaj jako toniku do przemywania twarzy. Możesz nim też spryskiwać twarz i ciało za pomocą butelki z atomizerem. Taki tonik działa antybakteryjnie i oczyszczająco. Odświeża, nawilża i koi skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia koloryt cery.
Dodanie mocnego naparu lub samych kwiatów akacji do kąpieli zrelaksuje, odświeży i uspokoi zmysły. Aby zrobić taką kojącą kąpiel wsyp kwiaty akacji do wanny. Jeśli nie chcesz, żeby pływały w wodzie umieść je w bawełnianym, lnianym lub siateczkowym woreczku i zanurz go w wodzie. Dzięki akacjowej kąpieli zrelaksujesz się i wyciszysz, a także łatwo i spokojnie zaśniesz.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?