Poczet prezydentów Łodzi: Marian Minor

  Poczet prezydentów Łodzi: Marian Minor

  Monika Pawlak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  O Marianie Minorze, prezydencie z podstawowym wykształceniem, za rządów którego powstały Zakłady Wytwórcze Kopii Filmowych - pisze Monika Pawlak.
  Marian Minor rządził miastem jako prezydent i przewodniczący Prezydium Rady Narodowej.

  Marian Minor rządził miastem jako prezydent i przewodniczący Prezydium Rady Narodowej. ©archiwum

  Kolejny prezydent Łodzi w czasach PRL był robotnikiem z wykształceniem ledwie podstawowym. Ale wzorem swoich poprzedników, zrobił karierę w aparacie partyjnym. Od stanowiska prezydenta miasta doszedł aż do fotela ministra przemysłu mięsnego i mleczarskiego stworzonego przez Bolesława Bieruta. Później przez dziesięć lat był wiceministrem przemysłu lekkiego.
  Łodzianin od urodzenia

  Marian Minor, podobnie jak jego poprzednik w fotelu prezydenta miasta, był z pochodzenia łodzianinem. Urodził się w 1902 roku w rodzinie robotniczej, ale zdobył tylko podstawowe wykształcenie. W okresie międzywojennym pracował jako robotnik w przemyśle włókienniczym w jednej z największych łódzkich fabryk - Izraela Poznańskiego.

  Minor wcześnie zainteresował się polityką. Już w latach dwudziestych związał się ze środowiskiem komunistów. Przyszły prezydent Łodzi poglądy miał radykalnie lewicowe i to skłoniło go do wstąpienia do Związku Młodzieży Komunistycznej (przekształconego później w Komunistyczny Związek Młodzieży Polskiej). Jak piszą historycy, Minor był jednym z najaktywniejszych działaczy związkowych w Łodzi. To zaangażowanie zapoczątkowało jego polityczną karierę.

  Został dostrzeżony przez działaczy Komunistycznej Partii Polski, którzy zaoferowali mu legitymację partyjną. Minor skorzystał z zaproszenia i szybko stał się czołowym działaczem komunistycznym.
  Za swoją działalność i nawoływanie do obalenia ustroju państwa był nawet kilkakrotnie aresztowany i skazywany na kary więzienia. Ale ani o jotę nie zmieniło to jego przekonań, nie osłabiło też aktywności w ruchu komunistycznym.

  II wojna w Związku Sowieckim
  Na początku drugiej wojny światowej Marian Minor znalazł się na terenie Związku Sowieckiego. Tam działał w środowisku polskich komunistów.

  W 1943 roku wstąpił do I Dywizji Ludowego Wojska Polskiego im. Tadeusza Kościuszki i przeszedł z nią cały szlak bojowy. Od bitwy pod Lenino w październiku 1943 roku, przez ciężkie walki w 1944 roku, zajęcie warszawskiej Pragi, aż do kampanii 1945 roku, czyli zajęcia lewobrzeżnej Warszawy, walk na Wale Pomorskim i do operacji berlińskiej. Po wojnie Minor został zdemobilizowany w randze majora i skierowany do pracy partyjnej.

  Od 1945 roku przyszły prezydent Łodzi należał już do Polskiej Partii Robotniczej. W 1946 roku wrócił do Łodzi. Na początku pełnił funkcję drugiego sekretarza Komitetu Miejskiego PPR, a od lipca 1946 roku - pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PPR.

  W 1948 roku Minor został skierowany przez aparat partyjny do Poznania, pełnił tam funkcję pierwszego sekretarza KW PPR. A po połączeniu PPR i Polskiej Partii Socjalistycznej i powstaniu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej awansował na stanowisko pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu.

  W 1949 roku Marian Minor został przeniesiony przez partię do Bydgoszczy - tam również objął funkcję pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo