Poczta Polska: lojalki dla ochroniarzy

  Poczta Polska: lojalki dla ochroniarzy

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Pracownicy ochrony Poczty Polskiej: - Z naszych pensji nie da się utrzymać rodziny. My musimy dorabiać.

  Pracownicy ochrony Poczty Polskiej: - Z naszych pensji nie da się utrzymać rodziny. My musimy dorabiać. ©Tomasz Hołod

  Pracownicy ochrony urzędu pocztowego przy ulicy Słowackiego w Piotrkowie skarżą się, że naczelnik urzędu zmusza ich do podpisania tzw. lojalki. Mają się w niej zobowiązać do niepodejmowania pracy poza pocztą. Ochroniarze boją się straty pracy, jeśli nie podpiszą dokumentu. Przedstawiciele Poczty Polskiej tłumaczą, że chodziło o zapoznanie pracowników z zasadami postępowania w sytuacji konfliktu interesów.
  Pracownicy ochrony Poczty Polskiej: - Z naszych pensji nie da się utrzymać rodziny. My musimy dorabiać.

  Pracownicy ochrony Poczty Polskiej: - Z naszych pensji nie da się utrzymać rodziny. My musimy dorabiać. ©Tomasz Hołod

  - Zarabiamy po 1.600 - 1.700 złotych na rękę - twierdzą ochroniarze. - Za taką kwotę trudno utrzymać rodzinę, dlatego większość z nas dorabia, np. ochraniając dyskoteki w soboty. Teraz okazuje się, że nie będzie wolno tak robić, a wszystko przez lojalkę, którą szef kazał podpisać. Wynika z niej, że nie wolno nam podjąć pracy poza pocztą. Jeśli zakaz złamiemy, grożą nam poważne kłopoty.

  Grzegorz Warchoł z biura prasowego Poczty Polskiej wylicza ich zadania, realizowane na rzecz Poczty Polskiej: ochrona stacjonarna obiektów oraz konwojowanie i inkasowanie wartości pieniężnych.


  - Ochrona dyskoteki czy innych miejsc nie stanowi konkurencji dla Poczty Polskiej - tłumaczy Warchoł. - Praca po godzinach w innej firmie nie stanowi zatem problemu dla działalności Sekcji Ochrony Piotrków Trybunalski. Pracownicy są zobowiązani przestrzegać regulaminu. Zostali więc poproszeni o zapoznanie się z wytycznymi w sprawie postępowania pracowników w sytuacji zagrożeń korupcyjnych lub konfliktu interesów. W trakcie udzielania wyjaśnień pracownikom nie odnosiliśmy się do kwestii zakazu pracy w innych firmach, szczególnie w charakterze odbiegającym od zadań wykonywanych w Poczcie Polskiej.
  Polskie prawo nie zabrania jednak wprowadzania ograniczeń.

  - Kodeks pracy nie zawiera przepisów zakazujących pracownikowi dorabiania do pensji - mówi Aleksandra Grzelak-Żurek, nadinspektor pracy PIP w Łodzi. - Pracodawca może jednak zażądać od pracownika podpisania umowy o zakazie konkurencji, która będzie obowiązywała w trakcie zatrudnienia. Odmowa podpisania takiej umowy może być wykorzystana przez pracodawcę jako uzasadnienie do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

  Gdyby do tego doszło, pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy od wypowiedzenia i spróbować udowodnić, że dodatkowe zarobkowanie nie stanowi działalności konkurencyjnej względem pracodawcy.

  - Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej musi być odniesiony do przedmiotu działalności pracodawcy, wobec czego umowa o zakazie konkurencji nie może zawierać postanowień, które zobowiązywałyby pracownika do niepodejmowania działalności (dodatkowego zatrudnienia) niepokrywającej się z przedmiotem działalności pracodawcy - głosi wyrok Sądu Najwyższego.

  ***

  Nie mogą albo muszą prosić

  Częściowy zakaz pracy u konkurencji mają lekarze z niektórych szpitali w Łodzi. O pozwolenie szefa muszą prosić łódzcy strażnicy miejscy i policjanci.

  Zakaz pracy dotyczy lekarzy ze szpitali im.: WAM, Sterlinga, Barlickiego, a także Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Nie wolno im podejmować pracy w innych lecznicach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
  Podobne obostrzenia obowiązują lekarzy ze szpitala im. Babińskiego w Łodzi.

  Z utrudnieniami w dorabianiu do pensji musi liczyć się personel Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi. W tej placówce zakaz konkurencji dotyczy pulmonologów.

  Dorobić do pensji mogą łódzcy policjanci i strażnicy miejscy. Nie oznacza to pełnej dowolności w wyborze dodatkowego zajęcia. Za każdym razem zgodę musi wydać przełożony. W przypadku strażników miejskich dodatkowa praca nie może wpływać na dyspozycyjność funkcjonariusza. Jako strażnicy muszą wykazywać się bardzo dobrymi wynikami, by dostać taką zgodę. Wydawana jest na kilka miesięcy, nie dotyczy wszystkich, którzy się o nią ubiegają.
  sach

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ........

  Pocztowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

  W sekcji ochrony piotrkowskiego urzędu już bardzo długo dzieją się dziwne rzeczy.Panuje kolesiostwo w każdym aspekcje pracy.Ludzie nie z kółeczka są od najgorszej roboty.Kolesie od nic nie robienia...rozwiń całość

  W sekcji ochrony piotrkowskiego urzędu już bardzo długo dzieją się dziwne rzeczy.Panuje kolesiostwo w każdym aspekcje pracy.Ludzie nie z kółeczka są od najgorszej roboty.Kolesie od nic nie robienia i brania dodatkowych premii.Trwa to od 25 lat.Zwykli pracownicy chcą przetrwac,reszta ta lepsza się bawi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poczta

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  ponieważ w naszej firmie jedni są od roboty a inni od zarabiania

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo