Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik pierwszych łodzian powstanie na cmentarzu przy ul. Ogrodowej

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Projekt Pomnika Pierwszych Łodzian i groby na Starym Cmentarzu
Projekt Pomnika Pierwszych Łodzian i groby na Starym Cmentarzu Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem/Grzegorz Gałasiński
Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej Łodzi Postanowiło ufundować pomnik Pierwszych Łodzian. Stanie na najstarszej istniejącej dziś łódzkiej nekropolii przy ul. Ogrodowej. Ma to upamiętnić 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.

Pomnik pierwszych łodzian przy ul. Ogrodowej

Pomnik upamiętniałby mieszkańców jeszcze z okresu Łodzi przedprzemysłowej oraz pierwszych osadników, którzy tworzyli przemysłową historię miasta. Byłoby to szczególne miejsce pochówku odkrytych szczątków łodzian, które znajdowały się na terenie nieistniejącego już dziś pierwszego cmentarza przy ulicy Ogrodowej. Był to drugi łódzki cmentarz założony w roku 1819 dla katolików, później powiększony o część dla ewangelików. Funkcjonował do momentu powstania w 1855 roku obecnego wielowyznaniowego Starego Cmentarza.

- Byłby wyrazem wdzięczności i pamięci najstarszych pokoleń mieszkańców Łodzi – wyjaśnia Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej Łodzi. - Zaprojektowany przez znanego artystę, nawiązujący do stylistki zabytkowych pomników nagrobnych na Starym Cmentarzu, zaakceptowany w kręgu historyków i historyków sztuki... Przede wszystkim to historia losów odkrytych, a później zapomnianych szczątków mieszkańców Łodzi z lat 1819-1855

Przypomnijmy, że szczątki łodzian z cmentarza przy ul. Ogrodowej 22 zostały pochowane na Starym Cmentarzu, w tym miejscu, gdzie stanie pomnik.

Gdańszczanin z łódzkim sercem

Autorem projektu Pomnika Pierwszych Łodzian jest Marek Pankanin, artysta rzeźbiarz pochodzący z Gdańska.

- Projekt ten jest twórczym nawiązaniem do wzorców stylistycznych na Starym Cmentarzu, odwołuje się do sztuki klasycyzmu – zapewniają członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej Łodzi. - Wyróżnia go kolumna z herbem miasta, którą wieńczy waza z płomieniem symbolizującym pamięć o przodkach. Pomnik zostanie wykonany w szlachetnym materiale jakim jest piaskowiec. Jego kształt i symbolika będzie godnym wyrazem wdzięczności i pamięci najstarszych pokoleń mieszkańców Łodzi.

Marek Pankanin od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem. Odtworzył m.in. rzeźbę anioła na pomniku ks. Pruskiego autorstwa Wacława Konopki. Jest jednym z najlepszych rzeźbiarzy sztuki sepulkralnej. Gdańszczanin, ale sercem łodzianin.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki