Potężny wiadukt na Rzgowskiej tuż za oknami łodzianek...

  Potężny wiadukt na Rzgowskiej tuż za oknami łodzianek [ZDJĘCIA]

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Potężny wiadukt na Rzgowskiej tuż za oknami łodzianek [ZDJĘCIA]
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jarosław Kosmatka

  Tylko sześć i pół metra dzieli olbrzymie trzypoziomowe skrzyżowanie na ulicy Rzgowskiej od domów dwóch łodzianek. Mimo to magistrat nie chce odkupić od kobiet ich ziemi (przynajmniej za kwotę, jakiej one oczekują). Mediować w tej sprawie zamierza radny SLD.
  - Co widzę z okna? Wyłącznie estakadę i pracowników ją budujących. Gdy tylko podnoszę rano rolety, robotnicy od razu mi machają - podkreśla pani Urszula Zamaria, właścicielka domu przy ulicy Faszynowej. - Właściwie mieszkamy na placu budowy, bo nasza posesja nie została od niego odgrodzona - dodaje pani Ewa Fiutka, właścicielka drugiego domu.

  Wielka estakada jest elementem Trasy Górna.
  O tym, że południowa obwodnica Łodzi powstanie, panie Ewa i Urszula dowiedziały się w 2004 roku. Zorganizowano wówczas spotkanie na osiedlu po drugiej stronie ulicy Rzgowskiej. - Jego mieszkańcy domagali się przesunięcia estakady przynajmniej o sto metrów od ich domów. I to wywalczyli. Gdy zapytałam, czy nowa droga będzie biegła w sąsiedztwie ulicy Faszynowej, usłyszałam, że nas ten problem nie dotyczy - wspomina pani Urszula.

  Jednak siedem lat później okazało się, że to nieprawda. Estakada zaczęła wzrastać tuż za oknami domów przy ulicy Faszynowej. - Dlatego zaprosiłam panią prezydent miasta do nas, by zobaczyła, jaki mamy problem. Stwierdziła, że trzeba odkupić nasze działki - podkreśla pani Ewa.

  Zarząd Dróg i Transportu zaproponował mieszkankom ulicy Faszynowej 507 tys. zł za nieruchomość, na której są dwa domy. - Oczywiście, było to za mało, więc udałyśmy się do wojewody. Poradził nam, żebyśmy same zleciły wycenę. I tak zrobiłyśmy - wspomina Urszula Zamaria.

  Nowy operat opiewał na 724 tys. zł, co dla ZDiT było za wysoką kwotą. Jeszcze w czerwcu mieszkanki ulicy Faszynowej próbowały podjąć negocjacje z wiceprezydentem Łodzi Radosławem Stępniem. - Zaproponował nam tylko 10 proc. więcej od kwoty z pierwszej wyceny, więc na to nie przystałyśmy. Napisałyśmy pismo do rzecznika praw obywatelskich i mamy już nadany numer sprawy - mówi pani Ewa. - Niestety, ze strony Zarządu Dróg nadal cisza.

  A ZDiT podkreśla, że... wcale nie musi odkupywać działek. - Nie znajdują się one w pasie budowy Trasy Górna, a jedynie w jej sąsiedztwie. Zdecydowaliśmy jednak, że podejmiemy rozmowy z właścicielami posesji w celu ich wykupu - mówi Wojciech Kubik, rzecznik ZDiT. - Wspomniane rodziny nie zgodziły się z naszą wyceną i jednocześnie powołały swojego rzeczoznawcę. Obie wyceny znacznie się różniły. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych o ustalenie, która wycena jest prawidłowa. Teraz czekamy na odpowiedź - dodaje rzecznik Kubik.

  Mieszkanki ulicy Faszynowej zwróciły się o pomoc do Tomasza Treli, radnego SLD. - Podejmę się mediacji w tej sprawie. Już raz moja interwencja w sprawie odszkodowań za działki na terenie Trasy Górna poskutkowała. Mieszkańcy ulicy Romana szybko otrzymali pieniądze. Nie ma sensu czekać na opinie, od której miasto może się odwołać. To może trwać latami - mówi Trela.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  3 poziomy

  cx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To na którym zdjęciu są te trzy poziomy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :(

  ;(((( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Trudno, burzymy wiadukt ;____;

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taką mamy opiekę o obywateli w mieście, którego prezydent jest z PO

  axell (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Pewnie władze miasta chcą tę sprawę zamieść pod dywan, a panie, które mieszkają na placu budowy, mogą się dalej męczyć. Arogancja władzy; a przykładów takiego postępowania jest w Łodzi tysiące. A...rozwiń całość

  Pewnie władze miasta chcą tę sprawę zamieść pod dywan, a panie, które mieszkają na placu budowy, mogą się dalej męczyć. Arogancja władzy; a przykładów takiego postępowania jest w Łodzi tysiące. A jeśliby ktokolwiek powiedział, że np. płaci za wysoki podatek od nieruchomości, to władze by od razu zareagowały. A do odkupu ziemi za bezcen władze są oczywiście bardzo chętne. Polska post - komunistyczna rzeczywistość! Życzę zdrowia i wytrwałości mieszkankom ul. Faszynowej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiele hałasu o NIC!!!

  Sercu droższa droga niż podmiejska baba. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Ta cała Faszynowa to polna droga!
  Zupełny ŚRODEK NICZEGO!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIC....

  ona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Masz racje wiele hałasu o nic.... a chcesz tam zamieszkać...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potęzny

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Jak to jest potężne to ja jestem zakonnica :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zakonnica

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Chyba jednak jesteś zakonnicą... albo nigdy nie byłaś w tym rejonie...
  Współczuję małego mózgu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wichrzycielwe

  z SLD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  POdburzają gdzie się da i jak się da aby dorwać się do koryt dla siebie i swoich popleczników,a wała jak Polska cała, WON!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo